Stránky

pondělí 23. května 2016

Čen-jün Liou: Manžela jsem nezabila

Nezabitý manžel

Tragikomická satira z Říše středu, to je žánr, který se na našich knižních pultech zase tak často nevyskytuje. Vydejme se tedy na exkurzi do současné Číny.


Lotos Liová je mladá žena, která žije spokojeně s manželem a malým synem. Pohoda ale trvá jen do chvíle, než zjistí, že je podruhé těhotná. V Evropě jasný důvod k oslavě, ovšem v Číně, která uplatňuje politiku jednoho dítěte, se vše schyluje k rodinné tragédii. Lotos si může vybrat – potrat, nebo velkou pokutu a ztrátu zaměstnání manžela. Těhotná žena ale vymyslí mnohem rafinovanější plán -  s manželem se domluví, že se naoko rozvedou a po narození dítěte se jako dva svobodní lidé (každý s jedním dítětem) zase vezmou. Jenže rozvedený manžel se v mezidobí zakouká do jiné ženy a ožení se s ní. Lotos zuří a chce se pomstít. Nejprve uvažuje o vraždě, nakonec se ale rozhodne zničit proradnému manželovi život, a to tím, že se svých domnělých práv a pošlapané cti domůže soudní cestou. V žalobě o neplatnost rozvodu sice neuspěje, to ji ale nezastaví. Svou křivdu žene dál a výš, přes okres na prefekturu, ke guvernérovi provincie, dotáhne to až na Všečínský sjezd lidových zástupců. Její tažení zkosí celou řadu úředníků, vlastní satisfakce ale nepřichází. Připravte se na dvacetiletý boj proti systému…


Od Manžela jsem nezabila jsem čekala ledascos, třeba i náznak detektivky, jak ostatně název naznačuje, ale realita mě opravdu překvapila. Opravdu politická fraška! V hlavní roli zkorumpovaný státní systém, který stojí na vzájemných protislužbách, který se ale jakoby mávnutím motýlího křídla rozpadá díky úsilí nedůležité a prosté ženy. Lotos Liová je opravdová anti-hrdinka, která svou umanutostí a zuřivostí dokáže narušit byrokratické kruhy, při tom ale ničí život hlavně sobě. Příběh je psaný s humorem a ironií, ovšem je postaven na neustálém opakování téhož na různých úrovních byrokratického aparátu, takže se po určité době stává poněkud předvídatelným. Lotos Liové může čtenář zpočátku fandit, postupně ale sympatií k jejímu počínání ubývá. Stále se opakující absurdní fraška, která vypadá, že nemá konce... Pro mne byl Manžel příjemnou změnou, ale není to úplně druh humoru, který bych vyhledávala. Čínský čtenář, který zná situaci a reálie na vlastní kůži, si tuhle knihu zřejmě užije nepoměrně víc, než člověk z našeho kulturního okruhu.

Díky Neoluxoru za tuto knihu. 




Hodnocení: 65%

Čen-jün Liou: Manžela jsem nezabila



  • Nakladatel: Odeon
  • ISBN: 978-80-207-1694-1, EAN: 9788020716941
  • Originál: Wo pu š´Pchan Ťin-lien
  • Překlad: Li, Zuzana
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 336 stran, 13 × 20,7 cm, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)

středa 18. května 2016

Zdeněk Lukeš: Praha Václava Havla

Před letošním Světem knihy jsem si dala předsevzetí, že nebudu nakupovat knížky. Téměř se mi ho podařilo splnit, nakonec jsem ale z knižního veletrhu s jednou knihou odcházela. Tím vytouženým úlovkem, který jsem si dokonce s podpisem autora odnášela, byla Praha Václava Havla.



Milovníkům architektury určitě netřeba představovat architekta a publicistu Zdeňka Lukeše, autora mnoha knih o Praze.  Jeho sloupky o architektuře  pravidelně vycházejí v sobotní příloze Lidových novin Orientace, velmi populární jsou jeho psí vycházky Prahou. Zdeněk Lukeš působil od roku 1990 i na Pražském Hradě a pomáhal svému příteli prezidentu Václavu s projektem revitalizace této významné památky.  Podle jeho vlastních slov to bylo nejkrásnější období jeho života, proto je asi logické, že to byl právě Zdeněk Lukeš, kdo se ujal napsání knihy, která by čtenáře provedla Prahou Václava Havla.

 

Kniha má podtitul Průvodce po stavbách spojených s životem dramatika, disidenta a prezidenta, což přesně vystihuje její obsah.  Kniha je rozdělena na kapitoly, které odrážejí životní etapy Václava Havla. Začíná se rodinným odkazem, tj. stavbami, které na mapu Prahy přidali Havlův dědeček a otec (Barrandovské terasy, filmové ateliéry, vila na Barrandově či palác Lucerna). Dětství a mládí představí budovy vzdělávacích ústavů, či náplavka pod Rašínovým nábřežím, kde si Václav a Ivan Havlovi často hráli. Šedesátá léta zastupují nově vznikající pražská divadla, či Žižkovská radnice, kde se Havel oženil se svou ženou Olgou. Velmi různorodou kapitolu představují stavby spojené s životní etapou disidenta – na jedné straně oblíbené hospody a byty přátel, kde se většina činnosti disentu  odehrávala (např. Pavla Kohouta nebo Vladimíra Merty), na druhé straně pak  vyšetřovny StB a pražské vazební věznice. nebo S Havlovou prezidentskou érou je spojena především obnova Pražského hradu, zpřístupnění řady do té doby nepřístupných prostor či vytvoření nových staveb – např. oranžerie v Královské zahradě od Evy Jiřičné či nový tunel valem Prašného mostu od architekta Pleskota. Poslední Havlova léta pak připomínají jeho projekty, které přežily do dnešní doby – Forum 2000 na Žofíně, kostel sv. Anny, neboli Pražskou křižovatku či místo posledního odpočinku na Vinohradském hřbitově.

Zdeněk Lukeš nás postupně zavede na více než sedm desítek míst v Praze. U každé stavby zjistíme důvod, proč byla do knihy zařazena, dozvíme se něco o historii budovy a pobaví nás i řada perliček (např. to, že v bývalém konviktu v Bartolomějské, kde byl v roce 1978 Havel vězněn, je dnes hotel, kde se za speciální příplatek můžete nechat ubytovat přímo v inkriminované cele).  Vše je psáno lehkým a vtipným stylem, ve kterém je Lukeš mistr. Knihu doplňují černobílé fotografie Pavla Hrocha, který je Lukešovým dvorním fotografem architektury (viz čtyři díly knihy Praha moderní)  a součástí knížky jsou - pokud se podařilo dohledat - i fotografie Václava Havla z dané doby a daného místa. Kniha je doplněna mapovými podklady, takž je možné ji vzít do kapsy jako příručního průvodce a všechna místa postupně navštívit. Na konci knihy najde čtenář jmenný rejstřík i slovník architektů.  

Knížka pro ty, kterým Václav Havel chybí…



Hodnocení: 100%

Zdeněk Lukeš: Praha Václava Havla

  • Nakladatel: Knihovna Václava Havla, o.p.s.
  • ISBN: 978-80-87490-68-6, EAN: 9788087490686
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 216 stran, 13 × 18 cm, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)

úterý 17. května 2016

Boris Johnson: Faktor Churchill

Největší Brit – Winston Churchill

Úspěšní lidé prý čtou nejraději životopisy jiných úspěšných lidí. To zní jako dobrý důvod, proč se pustit do nového životopisu jednoho z nejvýznamnějších státníků dvacátého století, Winstona Churchilla.

Za Faktorem Churchill ale nečekejte typický životopis. Autorem knihy je velmi známý britský konzervativní politik a populární starosta Londýna v letech 2008-2016, Boris Johnson. Tento politik se srandovním rozcuchaným účesem, konzervativec a zastánce Brexitu, se svými sympatiemi k Winstonu Churchillovi netají.  Churchill je pro něj životním (a politickým) vzorem, nejvýznamnějším britským politikem všech dob. Cíl knihy je jasný – zjistit, jak jeden jediný člověk dokáže „publikovat víc slov než Shakespeare a Dickens dohromady, získat nobelovku za literaturu, zamordovat haldu lidí při ozbrojených konfliktech na čtyřech kontinentech, projít všemi významnými stát­ními funkcemi včetně té premiérské (dvakrát), nepo­stradatelně se zasloužit o vítězství ve dvou světových válkách a posmrtně za své obrazy inkasovat milion do­larů“.


Každou kapitolu knihy věnuje Johnson jednomu aspektu života Winstona Churchilla, aspektu, který formoval jeho životní názory a postoje. Zabývá se dětstvím a vlivem rodičů, úspěšnou publicistickou a vojenskou kariérou, působením v politice,  nevynechá ani rodinné poměry, literární kariéru, či jeho osobní charakteristiky. Musím přiznat, že pro mě bylo překvapení, co všechno během své více než šedesátileté kariéry Churchill zvládnul. Neměla jsem ponětí o tom, že se sám osobně jako válečný dopisovatel i voják zúčastnil vojenských konfliktů – např. v bojích v západní Indii či v búrské válce. Do Dolní sněmovny se Churchill dostal už v roce 1900, jako ministr námořnictva zajistil převahu Británie na moři, což velmi pomohlo  k úspěchu Británie v první světové válce. Kromě toho se ale podílel třeba i na vynálezu tanku.

Nejzásadnější životní etapou byla ale pozice britského premiéra za druhé světové války, jen díky Churchillovi se Velká Británie do války s Německem vůbec pustila. (V té době byl v Anglii velký vliv příznivců appeasementu, politiků, kteří věřili, že ustoupením požadavkům Německa a dohodou s Hitlerem odvrátí novou světovou válku a zachovají mír za každou cenu, i za cenu obětování Evropy.) Churchill nemohl Britům nemohl „slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot“, přesto se mu usilovnou prací podařilo soustředit ve svých rukou všechny důležité rozhodovací pravomoci, zmobilizovat průmysl (zejména zbrojní a letecký) a zapojit do války Američany. Díky Churchillovi znamená druhá světová válka pro Anglii jednu z nejdůležitějších etap v historii, jen díky Churchillovi Británie obstála a  zvítězila. Ale válkou Churchillova kariéra nekončí, po válce to byl právě on, který rozpoznal komunistickou hrozbu a mobilizoval před vzestupem Sovětského svazu, za jeho éry se také začíná počátek vzniku společného evropského trhu (dnešní EU). Nutno ale říct, že autor Churchilla jen neadoruje, nevyhýbá se ani jeho omylům, přehmatům a špatným politickým rozhodnutím, kterých vůbec nebylo málo, přesto se vše pokouší zasadit do kontextu doby.

Kniha obsahuje velké množství informací z Churchillova života, autor cituje spoustu historek, dokládá úryvky z korespondence, projevů, předkládá svědectví lidí, kteří s Churchillem úzce spolupracovali, i vzpomínky jeho potomků.  Není to ale vůbec žádné suchopárné čtení, kniha je psána vtipem a humorem. Autor se vydává na místa, která jsou s Churchillem spojená, navštěvuje jeho sídlo, popisuje čtenářům Churchillům ateliér či zprostředkovává čtenáři návštěvu hřbitova, kde našel velký politik poslední odpočinek. Bavily mě přesahy do současnosti, kdy se autor pokouší odhadnout, jak by Churchill reagoval na dnešní problémy, či jak by se svět vyvíjel, kdyby do jeho podoby Churchill svým působením nezasáhl. Díky Johnsonově knize získá čtenář pocit, že Winstona Churchilla dobře zná, chápe jeho pohnutky a směje se jeho vtipným komentářům. Musím přiznat, že Winston Churchill v podobě, kterou předkládá v knize Faktor Churchill Boris Johnson, byl pro mě velkým překvapením. Byl to člověk, který výrazně ovlivnil a změnil svět, ve kterém žijeme, člověk, na kterého by se nemělo zapomínat.



Hodnocení: 90%


 

Boris Johnson: Faktor Churchill
  • Nakladatel: KNIHA ZLÍN
  • ISBN: 978-80-7473-439-7, EAN: 9788074734397
  • Originál: The Churchill Factor
  • Překlad: Bakič, Pavel
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 400 stran, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)


Svět knihy 2016

Svět knihy je největší knižní událostí jara, tak jsem si ho nemohla nechat ujít, byť jsem mu mohla věnovat jen jediné odpoledne, a to přímo v pátek třináctého. Vzhledem k tomu, že pod nepřečtenými knihami se stále prohýbá polička a nové knihy ke mně různými kanály neustále proudí, dala jsem si předsevzetí, že nebudu nakupovat, ale věnovat se kulturnímu programu. 

 


A jak řekla, tak udělala, naštěstí doprovodný program festivalu byl více než bohatý. První zastávka - PEN klubovna a spisovatel Tomáš Zmeškal se svými novými povídkami. Zmeškal své vystoupení zmeškal a vůbec nedorazil... Dobrá, stejně mám raději delší literární útvary:-)


Zastávka druhá a nutnost probít se diagonálně na druhou stranu Průmyslového paláce, do stánku Českého rozhlasu, kde se konala vcelku vtipná beseda na téma rozhlasová a televizní krimi. S redaktorkou Kateřinou Rathouskou diskutovali viditelně unavený šéf 1. oddělení pražské kriminálky Josef Mareš a režisér Aleš Vrzák. Milovníci mluveného slova, mezi které se počítám, se mohou těšit na léto s detektivkou na Dvojce a na pár nových rozhlasových krimi her, které na Vltavě a Dvojce uvedou na podzim. Odnesla jsem si i zajímavý tip - měla bych se poohlédnout po Kriminalistickém sborníku, bude to asi inspirující čtení:-)

 
  

Třetí zastávka byla krátká, ale zajímavá. Spisovatelky Kateřina Tučková a Margo Rejmerová porovnávaly svá Zraněná města: Brno a Bukurešť. Kateřina Tučková představila Brno prostřednictvím Vyhnání Gerty Schnirch, polská autorka uvedla svou knihu Bukurešť. Prach a krev. Na rumunské metropoli ji fascinuje zchátralá architektura i traumata jejích obyvatel. V Bukurešti by prostě chtěl žít každý:-)

  

Moc mě potěšil Zdeněk Lukeš se svou knihou Praha Václava Havla (vlastně jediná kniha, kterou jsem si s veletrhu odnesla, dokonce s podpisem autora). Najdete v ní významná místa, která se s Václavem Havlem v Praze pojí - od Barrandovských teras přes byt na Rašínově nábřeží, až po věznici na Pankráci či policejní služebnu v Bartolomějské. Čtení pro ty, kterým Václav Havel chybí...

 
  


Poslední kulturní zážitek mi zprostředkovalo pár osobitých chlapíků kolem ekologického časopisu Veronica, kteří představili knížku Krajiny srdce. Komentáře přítomného Václava Cílka na téma změny současného světa přinesly trochu reality na závěr:-) 


Doprovodné akce Světa knihy mi velmi zpříjemnily páteční odpoledne, jinak je pro mě Svět knih synonymem vydýchaného vzduchu, lidského davu a neuchopitelného množství knih:-)

 
 

sobota 14. května 2016

Noc literatury 2016 - Invalidovna a Porodní bába

Noc literatury v Karlíně - zastávka 4. a poslední

Poslední literární schůzku jsem absolvovala také v karlínské Invalidovně, a to v sále prof. Grubera, kde herečka Zuzana Slavíková četla ukázku z knihy Katji Kettu: Porodní bába. Bude to zřejmě dost depresivní kniha... a já se asi trýznit zrovna nechci...





  

Noc literatury 2016 - Invalidovna a Žena, propánakrále!

Zastávka 3.

Třetí zastávkou mého včerejšího literárního putování Karlínem byla Invalidovna, a sice zdejší kaple, kde herec Marek Němec četl z knihy maďarského autora György Spiró Žena, propánakrále! Kniha ještě nevyšla, ale ukázka byla docela zábavná. Maďarsko v budoucnosti...

           








Noc literatury 2016 - Sokol Karlín a Dánská občanská válka

Zastávka 2.

V Karlínském Sokolu představení knihy Dánská občanská válka, 2018-2024. Příběh z daleké budoucnosti, ve které bohatý a díky programu kmenových buněk téměř nesmrtelný penzista vypravuje svému psovi o tom, jak se v důsledku finanční krize zhroutil na začátku 21. století evropský svět blahobytu. Knížku představil sám autor, Dán Kaspar Colling Nielsen (ten vousatý pán s návleky na nohou:-), ukázku pak přečetl herec Jiří Vyorálek, který si s sebou tematicky a vtipně dovedl i pejska. Do téhle knížky se asi v létě pustím:-) 


 
 
  
   


Před sokolovnou byla ještě jedna atrakce, historický retro autobus Škoda 706 RTO, kde se také četlo. Tady ale byl nával:-)