Stránky

neděle 27. února 2022

Tim Sullivan: Zubař

Také máte pocit, že autisté, speciálně lidé s Aspergerovým syndromem, jsou teď „v kurzu“? Jen namátkou: detektivní série s Kim Stone, seriály Most se Sagou Norén, Teorie velkého třesku se Sheldonem nebo chirurg Shaun z Dobrého doktora. Nově se mezi ně přiřadí George Cross, „nejlepší detektiv od Sherlocka Holmese“, hlavní hrdina nové krimi série, jejíž první díl s názvem Zubař právě vychází.



George Cross je zhruba padesátiletý podivín, jehož smyslem života je hledání spravedlnosti. Je posedlý strukturou a detaily, v komunikaci je ovšem podprůměrný, což mu zdaleka nevadí tolik, jako jeho kolegům v policejním sboru. Pracovat s Georgem je za trest, byť jeho statistika objasněnosti trestných činů je vysoká.

Případ mrtvého bezdomovce vypadá na první pohled jednoduše – zřejmě hádka mezi lidmi bez přístřeší, hlavní podezřelý je brzo za mřížemi. Jenže Georgovi se to nezdá – jak by mohl mít bezdomovec tak skvělý chrup a speciální kontaktní čočky? Posléze se ukáže, že mrtvým je mnoho let pohřešovaný oblíbený místní zubař. Zmizel po vraždě své manželky a po nějaké době byl prohlášen za mrtvého. Souvisí jeho vražda s nikdy neobjasněnou smrtí jeho ženy? A proč se tenhle případ vlastně nepodařilo vyřešit? I přes protesty nadřízených se George dává do vyšetřování, jeho speciální metody postupně přinášejí ovoce. Ne všem se to ale bude líbit…

 


Autistický vyšetřovatel není v krimi literatuře poslední doby ničím výjimečným, George Cross je ale zajímavá persona. Své si za ty roky u policie už vytrpěl, naštěstí současná doba přeje diverzitě, a tak do sboru zapadne stejně jako černošská samoživitelka a Crossova parťačka Otteyová. Na svět se dívá jinak než ostatní, což mu umožňuje všimnout si nesrovnalostí a dojít k řešení. I kolegyně Otteyová to nakonec dokáže ocenit, byť s Georgem zažívá poměrně dost perných (a pro čtenáře zábavných) chvilek. Rozmotávaný případ byl navíc také zajímavý - baví mě, když se vyšetřování vrací do minulosti, když je plné zvratů a temných tajemství. Zubař toho v tomto ohledu nabízí vrchovatě, tuhle knihu si každý milovník anglických detektivek užije.

Tim Sullivan je britský scénárista a režisér, podílel se na seriálech známých i v Česku – Šest v tom, Z deníku Sherlocka Holmese. Nyní se pustil do série románů se společensky nešikovným kriminalistou Georgem Crossem, po Zubaři se můžeme těšit ještě na na Cyklistu a Pacienta.


Hodnocení: 85%



Tim Sullivan: Zubař
  • Nakladatel: Kalibr
  • EAN: 9788024279534
  • ISBN: 978-80-242-7953-4
  • Originál: The Dentist
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 320 stran, česky

čtvrtek 24. února 2022

Andy Weir: Spasitel (audiokniha)

Už je to pěkných pár let, co se na knižním trhu zjevil skvělý Marťan (recenze z února 2015), po nějaké době následovaný trochu slabší, ale neméně zábavnou Artemis (recenze z května 2018). Dlouhou mezeru se snažil předloni vyplnit komiks Mezi světy, to ale není můj preferovaný knižní žánr. Konečně jsem se ale nové Weirovy knihy dočkala, posledních několik napínavých dnů jsem strávila se Spasitelem!



Kniha začíná netypicky: hlavní, ale zatím bezejmenný hrdina, se probouzí z kómatu na palubě kosmické lodi a netuší, jak a proč se tam ocitl. Nepamatuje si své jméno, nechápe, proč jsou vedle něj dvě mrtvoly, vůbec se nechytá. Vzpomíná si zatím jen na to, že byl středoškolským učitelem přírodopisu a taky že zřejmě rozumněl vědě... Velmi pomalu se mu některé věci začínají vybavovat a jsou to vzpomínky poměrně děsivé. Země je v ohrožení, Slunce ztrácí svou energii, všechny státy světa napjaly síly a poslaly do vesmíru loď Poslední šance, na jejíž palubě se Ryland Grace právě nachází. Míří k Tau Ceti - jediné hvězdě v naší Galaxii, která, zdá se, není "nakažená". Ale proč je na lodi zrovna on? Co by měl udělat, aby zachránil lidstvo? A jak mu v tom může pomoci mimozemský kamarád a nejlepší inženýr všech dob Rocky?

  


Možná si myslíte, že už jste něco takového někdy četli. Možná ano, ale určitě to nebyla taková zábava, jakou umí napsat Andy Weir. Grace je vědec, který si ví rady (skoro) za všech okolností. Sestrojí pár rovnic, použije stopky a kyvadlo nebo epoxidové lepidlo a je to. Anebo šťouchne do mimozemského života klacíkem (nano-klacíkem, of course!). Tomuhle říkám aplikovaná věda! Takhle by se měla matematika, fyzika nebo astronomie vyučovat ve školách! Všechno je to podané tak, že i já, "ne-věda-člověk", se orientuju a užívám si to. A nepochybuju o tom, že poznaky z optiky, biologie nebo třeba navigace jsou správné - Andy Weir už v Marťanovi ukázal, že i ve vědeckofantastické literatuře může věda docela dobře vycházet.

 


Dvě linie knihy - současná odehrávající se ve vesmíru, i ta minulá, která se pomalu vynořuje z Graceovy paměti - se výborně doplňují. A co víc - hrají na ty nejlepší struny v nás - na strunu přátelství (bez ohledu na počet rukou a nohou, mimochodem, neinspiroval se Weir v případě Rockyho u Kosmonauta z Čech od Jaroslava Kalfaře?) a na to, že když jde do tuhého, začne se spolupracovat. Jasně, taky si myslím, že by to dopadlo spíš jako ve filmu K zemi hleď! (Don't Look Up), ale proč si kazit právě nabitou víru v lidstvo? V knížce nenajdete žádné vesmírné bitvy ani invaze (a když, tak jen na mikroskopické úrovni) a oba hlavní hrdinové jsou ultra klaďasové. Spousta sarkasmu, cynismu, sebeironie a humoru, který často těží z mezikulturních rozdílů, to vše pomáhá nacházet řešení, často na těch nejnečekanějších místech. Je to svět, který si rychle oblíbíte a nechce se vám z něj odcházet. 

Knížku přeložil českolipský překladatel Michal Prokop, který překládal už Marťana a krom toho, jak se ukázalo, i několik mých dalších oblíbených knih, třeba od Fredericka Forsytha (Mstitel) nebo Lyndsay Fayeové (Lovci vran). Spasitel se mu povedl, je srozumitelný a zábavný. 


Knížku jsem poslouchala v audio verzi - hlas Lukáše Hlavici i hudební doprovod byl  výborný, každý den jsem se těšila, až půjdu na procházku a pustím si další díl. Víc podobně napínavých knih a možná bych začala i běhat?



Nejsem častý čtenář sci-fi žánru, když už, tak si vybírám to nejlepší. A Spasitel do téhle kategorie jednoznačně patří! Radost, radost, radost. 

Každopádně doufám, že tohle nebyla poslední knížka Andyho Weira. 

Hodnocení: 100%



Andy Weir: Spasitel (audiokniha)
  • Délka: 20 hodin 30 minut
  • Autor: Andy Weir
  • Interpret: Lukáš Hlavica
  • Kategorie: Science fiction
  • Vydavatel: Témbr
  • Typ: Audiokniha
  • Formát: digitální

Andy Weir: Spasitel
  • Nakladatel: Laser
  • Edice: Edice světový bestseller
  • EAN: 9788024276786
  • ISBN: 978-80-242-7678-6
  • Originál: Project Hail Mary
  • Překlad: Prokop, Michal
  • Popis:1× kniha, vázaná, 464 stran, česky
  • Rozměry:15,5 × 23,3 cm
  • Rok vydání: 2021 (1. vydání)






neděle 13. února 2022

Karla Kubíková: Hájovna

Kniha, která mě zaujala jednak tématem a jednak tím, že je její autorkou moje jmenovkyně - to jsem si nemohla nechat ujít:-)



Polovina osmdesátých let minulého století v Československé socialistické republice. Pamatujete se na ty časy, nebo jste se narodili až dávno poté? Román pro ženy s názvem Hájovna vás do té doby spolehlivě přenese...

Linda je obyčejná holka, která právě dodělala školu a nastoupila do práce. Na jedné venkovské zábavě se seznámí s Vojtěchem, začnou spolu chodit a zanedlouho je svatba. Linda se za svým manželem stěhuje na venkov, na docela zvláštní místo: manželé získají hájovnu ve vojenském prostoru, který využívá sovětská armáda. Linda zprvu není moc nadšená, Rusáky nemá ráda, štve ji, jak s nimi místní, včetně Vojtěcha, kšeftují, hájovna ale stojí na krásném místě a jí se role matky a manželky vlastně dost zamlouvá.

Jenže pak dojde k nečekané tragédii a Linda díky osudové náhodě skončí ve vězení. Výchova nedávno narozené dcery zůstává na manželovi, Lindu čeká pět let za mřížemi. Jsou to těžké roky – musí si mezi ostatními vězeňkyněmi vydobýt pozici, která ji umožní přežít, má starosti o svou dceru, kterou nevidí vyrůstat, stýská se jí. Oporou je jí také politická vězenkyně Erika a na dálku pak dávná kamarádka Hanka. Na svobodu se Linda dostává v srpnu 1989, doma na ni čeká nejen dcera a manžel, ale také ona Hanka, která mezitím zabrala místo manželky a matky. Lindu bojuje o své nejbližší, o návrat do běžného života. A to vše v době, kdy končí jedna epocha dějin a nová začíná.

Hájovna je docela poutavá sonda do doby mého vlastního dětství. Jedná se o klasický román pro ženy, kde nechybí obvyklá romantická linka, mateřství a nevěra (nic světoborného, co byste už jinde nečetli) nicméně prostředí, kde se vše odehrává, jsou dost exkluzivní – vojenský újezd a ženská věznice nejsou zrovna obvyklá místa pro příběhy tohoto typu. Pokud jste tu dobu prožili a zpětně si ji třeba idealizujete, příp. vás zajímá, jak se žilo v časech, kterou znáte jenom z Vyprávěj, zkuste. Pro mne to byl docela zajímavý návrat v čase, byť by se asi dalo z toho prostředí vyždímat víc...



Spisovatelka Karla Kubíková vystudovala pedagogickou školu a celý život pracovala jako pedagožka. Publikovat začala až pozdě - ve svých skoro šedesáti letech (je ročník 1948). Zatím ji vyšly romány: Rafanda, Samoživitelka a Spálená křídla, které slaví úspěch zejména u čtenářek.

Díky knihkupectví Luxor za příjemné čtení.

Hodnocení: 80%


Karla Kubíková: Hájovna
  • Nakladatel: Brána 
  • EAN: 9788024277837
  • ISBN: 978-80-242-7783-7
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 216 stran, česky
  • Rozměry: 13 × 21 cm
  • Rok vydání: 2022 (1. vydání)



pátek 11. února 2022

Džuniči Saga: Sláma i hedvábí

O téhle knize jsem se dozvěděla náhodou před několika lety – moje kamarádka si ji přála k vánocům, kniha ale v té době nebyla nikde k sehnání. Dala jsem si ji do seznamu knih, které bych si chtěla přečíst – a jak už to tak bývá, kontextová reklama na Facebooku mi ji o něco později ukázala v reklamě. Nakladatelství K.A.V.K.A. totiž tuhle skvělou a beznadějně rozebranou knihu o Japonsku v listopadu 2021 dotisklo.


Kniha Sláma i hedvábí má podtitul: Život na japonském maloměstě před sto lety, což je zcela vystihující. Jedná se o sbírku vyprávění obyčejných lidí, které při návštěvách svých pacientů vyslechl a na magnetofonové pásky patnáct let zaznamenával místní lékař Džuniči Saga. V roce 1981 ji vlastním nákladem vydal pod názvem Cučiura, náš domov. Knížka obsahuje krátká vyprávění příslušníků nejrůznějších profesí, pro nás často exotických – rýžaře, výrobce tófu, kata, výrobce dřevěného uhlí, mafiána, gejši, ale také porodní asistentky, vetešníka, obchodníka, kováře, pokrývače, bednáře, kadeřnice, rybáře, vojáka. Ti všichni vzpomínají na svůj život, na chudé poměry a náročné životní podmínky na maloměstě v první polovině dvacátého století. Jejich vyprávění je velmi otevřené a syrové, život tehdy byl úplně jiný, než je dnes. Bída, hlad, každodenní dřina, pro dnešní dobu nepochopitelné podmínky pro život (a to se ještě do českého vydání údajně nedostaly ty nejdrastičtější vzpomínky). Ale přesto většina zpovídajících na tu dobu vzpomíná s láskou a touhou vrátit se na chvíli do časů svého mládí.



Knížka vzbudila po svém vydání v Japonsku velký ohlas, dočkala se řady vydání, brzy byla přeložena do angličtiny a přes ní pronikla i do dalších jazyků. Zahraniční novináři v Japonsku ji v roce 1987 zvolili za knihu roku.

Knížku v Japonsku v roce 1996 v anglickém překladu objevila a posléze z japonštiny do češtiny nádherně přeložila japanoložka Vlasta Winkelhöferová, držitelka Řádu vycházejícího slunce se zlatými paprsky a rozetou, což je druhé nejvyšší vyznamenání Japonska udělované cizincům. České vydání zdobí ilustrace Susumu Sagy.



Úryvek z vyprávění obchodníka s rýží:

Obyvatelé dlouhých společných baráků na terase Fudó byli všichni bez výjimky nesmírně chudí. Vzhledem k tomu, že jsem pracoval v obchodě s rýží, nadmíru dobře jsem věděl, jak moc jsou chudí. Když muž celý den pracoval a večeř se vrátil s vydělanými třiceti nebo padesáti seny, jeho manželka s tou jeho celodenní mzdou v hrsti k nám až pozdě večer přišla nakoupit trochu rýže. Pokud si mohla dovolit nakoupit jedno šó, což byly zhruba dvě kila, tak na tom byla ještě moc dobře, většina žen ale mohla koupit nanejvíš pět nebo sedm gó. … Protože jsme nemohli mít krám otevřený až dlouho do noci, občas se nám stávalo, že když jsme večer v obvyklou dobu zavřeli, hned brzy ráno někdo bušil na dřevěné okenice a zvenčí se ozývalo: „Prodejte mi prosím rýži, děti mají hlad!“



Nebo třeba vzpomínka kadeřnice:

Děvčátka v útlé věku nosila vlasy dlouhé a rozpuštěné. Tomu se říkalo amisage. Jak dívky vyrůstaly, česaly si své vlasy pečlivěji a přidávaly i různé malé ozdoby, jako například papírové stužky. Když děvče ve dvanácti či třinácti vyšlo ze základní školy, nemohlo již nosit vlasy volně rozpuštěné. Bylo zvykem upravit jí vlasy do účesu momoware. Na venkově, kde jsem žila já, si muselo děvče své vlasy učesat do tvaru momoware hned druhý den poté, co dokončilo školní docházku. A již si také kimono nemohlo zavazovat úzkým obyčejným páskem, muselo si uvázat pořádný pás obi. To byly zásady, které platily obecně: hned se učesat do mnoware a začít nosit obi.
Velikost účesu byl rovněž určována věkem ženy. Když to byla vdaná paní mezi dvaceti a třiceti, byl její účes upraven do velkých a bohatých tvarů. Takový je na obrázku a říkalo se mu daicukasa. Pokud byly vlasy vyčesány do ještě většího účesu, mluvilo se o daidaicukasa. Ale jakmile žena překročila třicítku, uzel se začal postupně o něco zmenšovat. Po čtyřicítce ještě víc a od padesáti šedesáti let to začal být ubohý malý drdůlek, který ženě jen tak seděl nahoře na hlavě. Pod takovým drdolem si už každá žena plně uvědomovala, že je stará.

Máte-li rádi Japonsko, nebo máte-li nějakého japanofila ve svém okolí, pak neváhejte, tohle je knížka, kterou si užije každý milovník téhle ostrovní země, stejně tak jako čtenář, který rád čte o starých časech. Knížka je opravdu krásná, a to i do ruky - hezký papír a milé ilustrace už se tak často nevidí. 

 Hodnocení: 100%

Džuniči Saga: Sláma i hedvábí

  • Nakladatel: Kavka, knižní a výtvarná kultura s.r.o.
  • EAN: 9788090764507
  • ISBN: 978-80-907645-0-7
  • Překlad:  Winkelhöferová, Vlasta
  • Ilustrace: Susumu, Saga
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 208 stran, česky
  • Rozměry:17 × 24,5 cm
  • Rok vydání: 2019 (1. vydání)

čtvrtek 10. února 2022

Čtenářská výzva 2021

Ačkoliv rok skončil už před drahnou dobou, až teď se dostávám k tomu ho nějak zhodnotit z čtenářského pohledu. Přečetla jsem toho docela dost, byť statistiku raději z dobrých důvodů nezveřejňuji - možná bych mohla napsat, jak se teď populárné říká - byly to vyšší desítky knih:-)

Každopádně pár knih se mi vešlo i do loňské Čtenářské výzvy, tak vám ukážu které, co říkáte? 

Poznámka: do výzvy na Databázi knih pravidelně zařazuju jen první knihu, kterou v daném roce přečtu a ona mi do tématu "pasuje". Sem ale zkusím přidat ještě příp. další knihy, které se do výzvy hodily a bylo by škoda je minout a zapomenout. 


1. Kniha z lékařského prostředí


Knihy z nakladatelství Jan Melvil Publishing jsou "love brand". Moc ráda je čtu, většinou se zabývají něčím, co zrovna hýbe (nejen mým) světem. Cirkadiánní rytmus člověka je aktuálně hodně skloňovaný, jedná se vlastně o jakési vnitřní hodiny, které běží "někde na pozadí", a dávají pozor na to, aby se naše životní procesy a funkce udržovaly v určitém daném rytmu a tělo tak zůstávalo zdravé a schopné regenerace.  Náš aktuální životní styl je ale dost "rozbitý" a u většiny z nás má k pravidelnosti daleko. Satchin Panda se v knize pokouší čtenáře přesvědčit, proč je dobré v životě pravidelnost zachovávat, jak si nastavit spaní, načasovat pohyb a jídlo, abychom pravidlnosti svých vnitřních hodin opět dosáhli. Čte se to skvěle, dostanete tip i na dobrou aplikaci, nicméně - mně se pravidelně žít (tedy hlavně jíst) prostě nedaří... 

Další kniha, která by se mi do tohohle tématu hodila, ale četla jsem ji až na sklonku roku 2021:

Martina Terezie Kalábová: Kolik podob má doprovázení 


Knihu vydal Moravskoslezský kruh a jejím tématem je paliativní péče a doprovázení blízké osoby na poslední cestě. Má podobu jakési autobiografické zpovědi, popisu situace jedné rodiny, ve které postupně odchází otec. Domácí péče je stále náročnější, a i když se v ní matka s dcerou střídají, nakonec nezbyde, než umístit otce do zdravotnického zařízení. I tam je ale možné pokusit se splnit přání umírajícího týkající se dobré smrti. Knížku doplňují odborné poznámky o paliativní a ošetřovatelské péči, část je věnovaná duchovnímu, či chcete-li náboženskému rozměru. Není to lehké čtení, ale může čtenáři ukázat, jak to na konci našeho života může také vypadat. Publikace vyšla za podpory Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva práce a sociálních věcí v rámci NDT Senior a Jihomoravského kraje, a je zdarma dostupná i v elektronické podobě - v pdf si ji můžete stáhnout tady.


2. Kniha obsahující ilustrace
Tohle téma mě možná trochu zaskočilo. Zjistila jsem, že ilustrace v knize prakticky nesleduju, což bude asi tím, že toho hodně přečtu v elektronické podobě. Vlastně mě obrázky zajímají víceméně jen v dětských knihách, příp. odborných publikacích, třeba o umění nebo o architektuře. No ale nakonec jsem našla jednu, resp. dvě, které určitě ilustrace měly a byla to výrazná součást celého díla. 

Veronika Hurdová: Agnes a Zakázaná hora
Veronika Hurdová: Agnes a Ostrov stínů


Veronika Hurdová, alias Krkavčí matka, je taková trochu alternativní žena, kterou už drahnou dobu sleduju - na FB i na jejích webových stránkách. Přečetla jsem kdysi její knihu o smrti (Moje milá smrti), jednou jsem byla i na její přednášce. Nikterak extra s ní nesouzním, ale respektuji a vlastně se zájmem sleduji její způsob života: po smrti svého manžela vychovává sama své tři děti, dopřává jim velkou svobodu - hodně s nimi cestuje, má je na domácím vzdělávání ("unschooling"), snaží se dělat jen to, co ji těší, mimo jiné psát knihy a živit se tím. Byla jsem tudíž zvědavá i na její nejnovější knihu pro děti Agnes a Zakázaná hora. 

Agnes žije v pralesním kmeni Magrejů. Lidé z její vesnice se rodí s nějakým neobyčejným darem. Jakmile svůj dar objeví a ovládnou, musí jej na Úplňkové slavnosti předvést a složit přísahu, ve které přislíbí dar používat ku prospěchu celého kmene. Jediná potíž spočívá v tom, že tento slib musí každý Magrej složit do svých dvanácti let, jinak se stane Stínem. Agnes právě oslavila své jedenácté narozeniny. A na rozdíl od ostatních stále netuší, v čem její dar spočívá. Vydává se proto na nebezpečnou cestu k Zakázané hoře. K té stejné hoře, ze které se před pěti lety nevrátil její tatínek.

Agnes a Zakázaná hora je taková fantasy a zároveň self-help kniha pro děti. Dozvíte se tu z vyprávění hodně o komunikaci, získávání sebevědomí, trpělivosti, oceňování druhých, máte prostor si na daná témata dělat vlastní cvičení a zapisovat si poznámky (já jsem tedy odbočky k vlastní práci se sebou samou přeskakovala...). No, občas mi to  přišlo trochu překombinované,  ale umím si představit, že mít doma dítě v tom správném věku a nastavení, asi by mě i bavilo číst knihu a diskutovat o ní dohromady. Sama ale asi úplně cílová skupina nejsem. Přesto jsem si ale nakonec vloni před vánoci objednala i druhý díl - cílem bylo samozřejmě hlavně podpořit autorku, navíc jsem ale už věděla, komu oba díly udělají radost pod stromečkem (a udělaly). Druhý díl, Agnes a Ostrov stínů se mi každopádně zdál mnohem vydařenější, přehlednější a smysluplnější. 

Už to jsou dva roky, co se Agnes vrátila ze Zakázané hory. Od té doby život ve vesnici Magrejů na ostrově Baulu pokojně plyne. Jednoho večera se však stane něco, co bylo doposud vyloučené. Agnes se srazí se Stínem... S každým dalším dnem přibývají nové případy útoků těchto poloprůhledných bytostí na vesničany, se kterými ještě donedávna žili v souladu. Když se pak první z Magrejů začnou proměňovat ve Stíny, je jasné, že času není nazbyt. Rovnováha trvající po mnoho generací byla narušena a nyní zbývá zodpovědět jedinou otázku: Najde se někdo, kdo má dost odvahy na to, aby zachránil celý ostrov? POSELSTVÍ KNIHY: Jak si udržet vnitřní světlo, když svět kolem černá?


3. Kniha, která je vyprávěna retrospektivně

Barbora Šťastná: Hezčí svět



I tady jde jako u předchozího bodu o autorku, kterou už dlouho dobu sleduju a v tomto případě i vcelku důsledně čtu. I když si myslím, že nejlepší byly autorčiny první knihy (Šťastná kniha, Jak jsem sebrala odvahu, Dobrá tak akorát), fandím ji i na poli beletrie.  Hezčí svět je román o hledání kořenů, snaze najít vysvětlení pro události, na které hlavní hrdinka má jen matnou vzpomínku, ale které výrazně ovlivnily její život. Pár docela zajímavých prostředí (pohraničí severních Čech a francouzské pobřeží), konec mě nakonec vlastně překvapil. Vyprávěno částečně retrospektivně, takže do tématu výzvy to zapadlo, nějak zásadní kniha to ale pro mne nebyla. 


4. Kniha, ve které se objevují nadpřirozené postavy

Cynthia Hand, Brodi Ashton a Jodi Meadows: Má lady Jane



Jana Greyová má za sebou totéž, co řada šlechtičen před ní: svatbu s naprosto cizím mužem. Navíc má tu smůlu, že sňatkem se ocitla přímo uprostřed politického komplotu, který svrhl z trůnu jejího bratrance, krále Eduarda, a z ní udělal královnu. Na celých devět dní! Má opravdu vládnout, nebo řešit, že má hrad plný spiklenců a její novomanžel se ve dne proměňuje v koně? Originální fantasy na motivy historických událostí, které ale nebere příliš vážně. Čeká vás dokonalý černý humor, nadsázka, láska, dobrodružství a dokonce i troška magie.

Tohle bylo boží! Trochu jako vrátit se do dětských let a číst dobrodružné pohádky. Navíc to byla opravdu legrace a že já se u knih směju málokdy:-) Ještě zábavnější pak bylo procházet wikipedii a hledat si odkazy na události, které se pro tuhle knížku staly předlohou. Jasně, že se v tudorovské Anglii lidi neměnili na zvířata, ale přečtěte si něco o královně Janě Grayové, která vládla 9 dní... Není to asi knížka pro každého, ale pokud vás baví bizarní situace, zvládnete fantasy a jste ochotní zkusit tenhle typ humoru, pak rozhodně doporučuju.

 
5. Kniha vydaná před sto a více lety

Lucy Maud Montgomery: Anna ze Zeleného domu


Tohle byla jen taková snaha odškrtnout si knížku, kterou jsem si měla přečíst v dětství, ale která mě tehdy nějakou shodou okolností minula. Co k tomu říci? Nejslavnější kanadská kniha pro děti, přeložená do desítek jazyků, několikrát zfilmovaná.  Klasika z kategorie čtení pro dívky. Sirotek Anna se vlastně omylem ocitne v domě dvou starých sourozenců, kteří si chtěli adoptovat kluka, který by jim pomohl s domem (ano, je to kniha vydaná před sto a více lety). Annu chtějí nejprve vrátit, jenže pak se ukáže, že je to nakažlivě optimistické dítě, které má tak bujnou fantazii a nezdolnou chuť po životě, že si brzy všechny získá. Navíc je to děvče inteligentní, což ji přivede i na tu dobu pro dívku neobvyklou cestu dalšího vzdělávání. Kniha má spoouustu pokračování, mně stačil první díl:-) V deseti letech bych si to asi užila víc, ale ok, pořád je to takové to milé čtení, které ukazuje, že svět býval kdysi v pořádku:-)


6. Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná

Nina Špitálníková: Svědectví o životě v KLDR


Tohle je pro změnu kniha, která narozdíl od té předchozí ukazuje svět, který v pořádku rozhodně není. Koreanistka Nina Špitálníková vyzpovídala 7 severokorejských uprchlíků a zjišťovala, jaký je život v izolované Korejské lidově demokratické republice. Zvolila jsem formu audioknihy a vůbec nelitovala, zasáhlo mě to možná víc, než čtení. Je to autentické a velmi depresivní, hodně oči otvírající. Jedna z nejpůsobivějších knih loňského roku. 



7. Kniha, která má v názvu část lidského těla

Lobsang Rampa: Třetí oko


Tohle byl návrat do mládí - knihy Lobsanga Rampy se u nás začaly vydávat někdy na začátku 90. let a byly v té době hodně populární. Hlad po budhistické duchovní literatuře, čtenářsky přístupné zpracování, dobrodružné autobiografické líčení, to byl asi hlavní důvod tehdejšího zájmu. Ostatně několik těchto knížek tibetského lámy, kterému bylo osudem předurčen stát se lékařem a posléze odejít na Západ, mám taky ještě doma, byť se jejich nekvalitní vazba postupem času už dávno rozpadla. Vzpomínám si, s jakým nadšením jsem ty knihy tenkrát četla, i když už tenkrát jsem měla o autenticitě autora a jeho zážitků své pochybnosti (yetti, šangri-lá, astrální cestování apod.). Nezapomeňte ale, že tenkrát ještě nebyl internet:-) Přesto jsem i po letech pochopila, proč jsem z té knihy byla kdysi tak unešená. Třetí oko NENÍ prázdný prostor nad nosem...

Další kniha, která by se do tohohle tématu dala s trochou fantazie zařadit, byl knižní rozhovor Aleše Palána s biochemikem Janem Konvalinkou:


Aleš Palán, Jan Konvalinka & Jan Šibík: Spánek rozumu plodí příšery


Jan Konvalinka, přední český biochemik a prorektor Univerzity Karlovy, se v uplynulých dvou letech stal známým hlavně díky svému angažmá v boji proti covidu. Tahle kniha ale není jen o koronaviru (rozhovor se ostatně odehrával po první vlně, v létě 2020), ale o vědě obecně, o kritickém myšlení, o vysokoškolském vzdělávání v Česku a v zahraničí, o širším kontexu naší současnosti.  Bez ohledu na vcelku depresivní témata je psaná velmi lehce, kultivovaně a vlastně optimisticky - inteligentní a inspirativní čtení. 


8. Kniha, ve které hraje důležitou roli dopis

Sedimenty diagnózy wellness


Příklad toho, jak zvláštní knihy občas čtu. Tuhle jsem kupříkladu dostala k narozeninám. Knihu vytvořil kolektiv autorů, studentů Ateliéru intermédií brněnské FaVU,  v rámci své ročníkové práce. Studenti si na ní chtěli vyzkoušet různé literární formy a netradiční tvůrčí postupy (jako např. psaní v reálním času do sdíleného dokumentu, využití virtuální reality a internetu při obhlídce lokací apod), vybrali si k tomu i docela zajímavé téma (prepperství) a místo (bývalý solný důl v Bělorusku). 

Prepper Oktobrin přijíždí do běloruského Soligorsku, do bývalých dolů na potašovou sůl, na jejichž místě vzniklo luxusní sanatorium pro léčbu plicních chorob. Jeho cílem je prozkoumat, zda by bylo možné podzemní prostory obývat i po očekávané proměně světa. V rekultivovaném dole totiž vidí ideální úkryt před jakoukoli formou kolapsu. Ač je sám zdravý, podstupuje v podzemí léčebný pobyt, při němž má získat kontrolu nad svým životním osudem, prozkoumat své vlastní možnosti a učit se přežít nezávisle na vnějších okolnostech.

Kniha je to rozhodně zvláštní, dopis tu každopádně hraje velkou roli, takže zařazeno. Pokud byste se chtěli dozvědět víc, tady je jedna erudovaná recenze


9. Kniha, kterou jste objevili díky Databázi knih

Michelle Obama: Můj příběh


Ne snad, že bych nevěděla o tom, že manželka bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy Michelle napsala knihu. O tom, že ale vyšla již i česky jsem se dozvěděla zcela náhodou právě z Databáze knih. A tak jsem si ji rovnou pořídila (v audioverzi). Není to knížka, která by vám změnila život (to asi autobiografie populárních lidí ani nemají ambici chtít), ale přesto mi to přišlo jako docela příjemné a vcelku i inspirativní čtení. Bavilo mě Michellino dětství, škola i studium práv, manželství s Barackem, míň jsem si užila pasáže věnované prezidentské kampani, ale i to bylo nakonec pro pochopení amerického systému vládnutí docela zajímavé. Michelle Obamová mi z téhle knihy vyšla jako sice dost ambiciózní, ale přesto velmi inteligentní a příjemná dáma s nadhledem. Kéž by se něco takového dalo napsat o některé z našich prvních dam....


10. Kniha o známé české osobnosti

Halina Pawlowská: Zážitky z karantény



I když se svět do pekel řítí, tak lze pořád šťastně žíti!
Halina Pawlovská je alespoň pro mou generaci stále známou českou osobností. Navíc první má loňská přečtená kniha. Více tady, hlouběji rozebírat asi netřeba.


11. Kniha, kterou po přečtení někomu darujete

Carmen Korn: Konec starých časů
Carmen Korn: Začátek nové éry

  

Po přečtení Geniální přítelkyně jsem před několika lety narazila na německou Ságu jednoho století: příběh čtyř přítelkyň narozených kolem roku 1900 a žijících v Hamburku. První díl, Dcery nové doby, se mi líbil velmi - obsahoval meziválečné období, vzestup nacionálního socialismu a dobu druhé světové války, to vše na osudech několik zajímavých rodin. Různé společenské vrstvy, emancipující se ženy, velmi čtivě napsané, fakt dobré. Ty dvě pokračování už ale tak zajímavé nebyly. Konec starých časů (50. a 60. léta) - to bylo o hlavně o jídle, návštěvách a řešení vztahových banalit ("Ekonomický zázrak, rokenrol a koktejlové večírky jsou znakem nové doby."). Trochu se to zlepšilo v posledním díle trilogie, Začátku nové éry, kdy přišla nová témata (sjednocení Německa, AIDS, terorismus) a také noví hrdinové. Životy původní čtveřice se naplnily, jejich místa zabraly děti a vnuci. Každopádně to bylo docela zajímavé čtení o historii sousední země v průběhu jednoho století. Sérii jsme si oblíbily společně s přítelovou maminkou, která je původem Němka, takže obě knihy putovaly jako dárky právě k ní. 


12. Kniha, jejíž děj se odehrává na vesnici

Magdalena Vožická: Jak přežít konec civilizace


Já se tedy konec civilizace přežít nechystám, v tom mám docela jasno, to mi ale nebrání číst si, jak si to plánují ostatní. Hlavní hrdina Jindřich se odstěhuje na vesnici a vše si prakticky zkouší - což je dost zábavné čtení, doporučuju. Více tady


13. Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen

Nutno říct, že tohle téma mi přišlo fakt stupidní. Ale mrkla jsem do příslušného oddílu na Databázi knih a narazila tam na knížku, o které jsem už slyšla v jednom podcastu. Knížku jsem si překvapivě dost užila a dokonce jsem ji úspěšně doporučila dál. Takže beru zpět, i divné nápady vás mohou dovést k zajímavým knihám. 

Oyinkan Braithwaiteová: Má sestra je sériový vrah


Podrobnosti nabízím tady


14. Kniha s pruhovanou obálkou

Hanya Yanagihara: Malý život


Jedna z nejlepších knih, kterou jsem loni četla. Velký román, který už měl v ruce snad každý, kromě mne. Zajímavé, ale taky drsné a smutné čtení. 600 stran syrových emocí. Ani na recenzi jsem si netroufla, rozhodně ale doporučuju!

"Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti."



15. Kniha, jejíž název je i jménem hlavní postavy

Anna Fodorová: Lenka


Odcházení poslední německy píšící pražské spisovatelky Lenky Reinerové z pera její dcery, psychoterapeutky Anny Fodorové. Vztah matky a dcery, nemoc, vzpomínky, odkrývání rodinných tajemství, působivý jazyk, citlivé zpracování. Osudy Lenky Reinerové znám z jejích vlastních knih, myslím, že by s touhle poslední tečkou za svým životem byla spokojená. 


16. Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih

Petra Soukupová: Věci, na které nastal čas


V době, kdy jsem tuhle poslední knihu Petry Soukupové četla, se pohybovala na předních místech žebříčku nejčtenějších knih. Soukupová, jak ji známe - obnažené rodinné vztahy popsané prostřednictvím každodenních rutin a zážitků. Tentokrát je v hledáčku celá jedna rodina - Alice a Richard jsou spolu 17 let a mají dvě děti, třináctiletého Ríšu a jedenáctiletou Lolu. Nějak to funguje samospádem, chodí se do práce, do školy, nic speciálního. Pak se ale objeví někdo nový a "rodinné štěstí" je najednou na hromadě. Má cenu tohle zkoušet lepit? Petru Soukupovou mám ráda a baví mě to, jak si hraje s popisováním situací pohledem různých postav. Jedna a ta samá věc, a přitom se tak liší od pohledu dospělého, když ji prožívá (a popisuje) dítě...  Co mi to jen připomíná?


17. Kniha poprvé vydaná v roce 2021 (nová kniha)

Karin Lednická: Šikmý kostel 2



Kniha o Karvinsku z pera místní rodačky Karin Lednické se stala v roce 2020 bestsellerem (psala jsem o ní tady). Stejný osud potkalo i její pokračování, Šikmý kostel 2. Autorka se tentokrát zaměřuje na období let 1921 - 1945. Po problematickém údobí na začátku první republiky, kdy docházelo k ozbrojeným bojům o území mezi Čechy a Poláky, nastalo ve 20. letech období relativního klidu a rozkvětu, které ale po pár letech vystřídala hosporářská krize a opětovný vzestup nacionalismu. Katastrofu zdejšího kraje pak dovrší německá okupace, která podepíše osud některých z našich hrdinů za války. Bylo to opět velmi poučné a emotivní čtení, těším se na závěrečný třetí díl. 


18. Kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěl(a) ocitnout

Tara Westover: Vzdělaná


Preppeři potřetí - není to zvláštní? Co si to vybírám za knihy? Mormonská idažská rodina survivalistů a prepperů, kde šílený otec nevěří úřadům a zakopává zásoby, matka je bylinkářka a amatérská porodní asistentka a děti nechodí do školy (a navzájem si ubližují). Tak tohle fakt není prostředí, kde bych chtěla vyrůstat, nebo se tam jakkoliv ocitnout. A i když se Taře (kniha je autobiografická!) podaří z tohohle prostředí vyklouznout, začít chodit do školy (v 17 letech) a vystudovat, cena za osamostatnění je dost velká - ztráta rodiny a pocitu ukotvení... 

Bestseller roku 2018 a kniha, kterou doporučuje i Barack Obama. Určitě stojí za přečtení. 


19. Kniha, která má na obálce srdce 

Většinou vůbec netuším, co se na obálce vyskytuje, ale tady se mi povedlo trefit, a to dokonce 2x. 

Michal Viewegh: Báječná léta pod psa - recenzi najdete tady.



Jakuba Katalpa: Zuzanin dech
- recenze tady




20. Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty

Petr Fejk: Jak se dělá zoo


Pro závěrečné téma výzvy jsem si myslím nemohla najít lepší knihu - vzpomínky bývalého ředitele pražské zoologické zahrady Petra Fejka na dobu svého působení tamtéž. Strhující čtení o zvířatech a vyprávění někoho, kdo byl do své práce absolutně zapálený. Recenzi najdete tady . 

A co jste v roce 2021 četli zajímavého vy?:-)

sobota 5. února 2022

Emily St. John Mandel: Skleněný hotel

Vlastně nevím, jak se ta knížka u nás doma ocitla. Prý ji někde pochválil Petr Koubský z Deníku N, a tak ji Tomáš hned objednal (taky koukáte, jakou u nás má Koubský autoritu?:-)). Jenže pak ji přečetl a byl z ní nějak rozčarovaný. 


Mrkla jsem na anotaci: "Vincent pracuje jako barmanka v hotelu Caiette, pětihvězdičkovém úkrytu ze skla a dřeva na ostrově Vancouver, kam se dá dostat jedině na člunu. Ve chvíli, kdy jí majitel hotelu dá spolu se spropitným i svou vizitku, se její život otočí o sto osmdesát stupňů. Nebude to poprvé ani naposledy. A také nebude jediná. Ten den zasáhne do života i jejímu nevlastnímu bratru Paulovi (závislému často na drogách, ale vždycky na hudbě) nebo vysoce postavenému manažeru lodní logistiky Leonovi. O třináct let později na jedné lodi jejich příběhy vyvrcholí. Ale možná je to jen další začátek. Protože časy, místa a děje tvoří síť, v níž se postavy setkávají. Ať jsou živé, nebo mrtvé.".

Okoukla ohlasy na obálce "Celým románem prostupuje pomíjivost... Když do sebe jednotlivé kousky začnou zapadat, je to vzrušující..." (Associated Press) a "Nejočekávanější kniha roku 2020 podle New York Times". 

Nahlédla do hodnocení na goodreads.com: "Jen mrkám, dívám se nepřítomně, ve tváři mám fascinovaný výraz... To je velkolepé... Když obdivuji něčí výjimečnou mysl a mimořádně talentované tvůrčí schopnosti, žádné slovo k popisu díla, které vytvořil, mi k vyjádření mých pocitů nestačí. Emily St. John Mandelová je čarodějka a génius, který nás dokáže překvapit, jak dokonale zvládnutá slova a chytré vyprávění, bezvadně propracované a vrstevnaté charaktery postav mění naše světy. ...  Je to fascinující, nezapomenutelné a intenzivní čtení, které vám pomůže sžít se s chybujícími postavami a způsobem jejich vyrovnávání se s pocity viny s nadpřirozenými motivy. Krása psaní mě fascinuje, nechtěla jsem, aby to skončilo, a snažila jsem se číst pomaleji než obvykle, abych vstřebala každé slovo, věty, dialogy, celé detaily."

Týjo, nejvyšší čas udělat si vlastní názor! Navíc jsem v izolaci a mám spoustu času, že ano... A tak jsem si Skleněný hotel přečetla a teď se snažím pochopit, co to vlastně bylo.


  

Rozhodně ne detektivka, jak jsem si po první kapitole myslela. Určitě ne duchařina, byť tam neustále někdo viděl a potkával někoho, kdo už zemřel a s kým měl nedopovězený rozhovor. Možná kniha o mezinárodní lodní kontejnerové dopravě? Nejvíc asi příběh o korporátu a světové finanční krizi v roce 2008. Bernard Madoff - vzpomínáte si? Respektovaný finančník, kterého všichni zbožňovali, dokud to celé neprasklo. Madoff lákal klienty do svých fondů na vysoké výnosy, které ale nevyplácel z úspěšného podnikání na trhu, nýbrž z vkladů nově příchozích klientů. Celé se to zhroutilo v roce 2008, Madoff byl označen za pachatele největší zpronevěry v dějinách USA a skončil ve vězení s trestem 150 let odnětí svobody.

V knize se Madoff jmenuje Jonathan Alkaitis a většina děje (no, děje...) se točí kolem něj a lidí kolem něj a lidí kolem nich... Vincent, jeho atraktivní partnerka, kterou vydává za manželku, jeho kolegové, kteří hru hráli roky s ním a teď mají v hlavně mlhu a nechápou, jak se mohli takhle zpronevěřit, klienti, kteří mu svěřili své celoživotní úspory a pak přišli na buben. Někteří skončí ve vězení, další spáchají sebevraždu, jiní se musí na stáří přestěhovat z domu na Floridě do karavanu (ano, Nomadland). Pak jsou tu ale další a další postavy, které dávají ještě menší smysl - správce hotelu, který miluje samotu (Skleněný hotel v názvu knihy odkazuje na odlehlé místo s luxusním pětihvězdičkovým hotelem, který Alkaitis vlastní a kde občas lapá nové investory, místo, kde se seznámí s barmankou Vincent), příbuzní původních postav, z nichž někteří jsou už taky po smrti (rodiče Vincent, bratr Jonathana malíř Lucas nebo jeho mrtvá manželka Vanessa), přátelé a známí z mladých let (Anikka ze skupiny Baltica, malířka a investorka Olivia). Ti všichni se knihou mihnou, vyslouží si pár stránek, snad kvůli tomu, že vše souvisí se vším a když jednou někoho potkáte, váš život už nikdy nebude stejný jako dřív, ale jejich přítomnost v knize stejně nedává smysl....

Hele, nezní to dost divně? Mně teda rozhodně.  Ok, kdybych v roce 2008 žila v USA a zažívala ty šílenosti, které se kolem pádu finančního a realitního trhu děly, na vlastní oči, asi bych z té knihy měla taky nějaké zajímavé deja vu. Aktuálně se ale nějak nechytám. Sleduju životní zvraty (z holky, kterou vyhodili ze školy kvůli modrým vlasům a nápisu na okně nejdřív barmankou, poté vydržovanou manželkou na vysoké noze a následně kuchařkou na kontejnerové lodi; z drogově závislého studenta se špatným svědomím přes nočního vrátného k drogově závislému úspěšnému psychedelickému hudebníkovi; z vysoce postaveného manažera v lodní dopravě k důchodci bez střechy nad hlavou atd atd) a pořád čekám, že to dá na konci nějaký smysl. Že pochopím, proč je graffiti na okně něčím, co musí postavy řešit dlouhé roky ("Pozři mě." a "Co se napít střepů?"). Skákání mezi osudy v rozmezí cca 20 let tam a zpět tomu nepřidává. Neříkám, že s tím nedokážu držet krok, ale neuniká mi něco? Nebo je to fakt celé o tom, že život je jakási skládačka, kde potkáváme, vzpomínáme, odhazujeme kvůli penězům svá morální východiska, prožíváme traumata, litujeme a vymýšlíme si, jak by se to mohlo vše odehrávat, kdybychom v minulosti udělali něco jinak? A čtenář má být nadšen z toho, že to Emily Mandelová odhalila a popsala?

No, nevím. Když nad tím tak přemýšlím, bylo to dost o ničem. Anebo jo, dovzdělala jsem se a do své slovní zásoby zařadila spojení Ponziho schéma. Není to málo, Antone Pavloviči?



Pokud máte rádi divné knihy, které si nakonec můžete vyložit jakkoliv, pak asi ano. Pokud jste ekonom a zajímá vás, jak se mohlo stát to, co se v roce 2008 stalo, pak taky asi jo. Jinak ale s klidným svědomím doporučuju vybrat si do karantény něco zábavnějšího, na tuhle knihu jsem evidentně moc povrchní a proto na mě valný dojem neudělala. 


Hodnocení: 35%

Emily St. John Mandel: Skleněný hotel

  • Nakladatel: Argo
  • EAN: 9788025736494
  • ISBN: 978-80-257-3649-4
  • Originál: The Glass Hotel
  • Překlad: Musilová, Markéta
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 288 stran, česky
  • Rozměry: 15 × 21,6 cm
  • Rok vydání: 2022 (1. vydání)

pátek 4. února 2022

Glendy Vanderah: Kde se les dotýká hvězd

Je nebezpečné dotýkat se hvězd na zem spadlých z nebe…“. Tak tahle písnička od Suchého a Šlitra by se hrdinům románu Kde se les dotýká hvězd asi dost líbila… Je pravda, že čtu čím dál tím atypičtější knihy, ale vlastně si to i užívám...



Joanna je studentka ornitologie, která má za sebou dva náročné roky. S jizvami na těle i duši ustála rakovinu prsu a teď na venkově usilovně pracuje na svém projektu o hnízdění ptáků. Jednou večer ji ale doma překvapí malá bosá holka v pyžamu, která tvrdí, že přichází z vesmíru. Přiletěla prý na Zemi zkoumat lidi, a až zažije pět zázraků, zase se domů vrátí. Víc o sobě neprozradí. Možná Ursa utekla z domova, možná ji někdo ubližoval? Jo požádá o pomoc zvláštního mladíka Gaba ze sousedství, farmáře a prodavače vajec, ale ani ten netuší, co si s Ursou počít. Rozhodnou se pár dní počkat, jenže v mezidobí si je Ursa omotá kolem prstu – získá si je svou bezprostředností, imaginací a inteligencí. Tahle malá holka dokáže nastudovat vysokoškolskou učebnici ornitologie, vyzná se v Shakespearovi a navíc jak tvrdí: dokáže lidem přivolávat dobré věci. To se opravdu děje – všichni společně prožívají kouzelné prázdniny, Jo s Gabem se díky Urse, přestože jsou oba tak trochu „rozbití“, začínají sbližovat. Oba si ale stále více uvědomují, že se pohybují na tenkém ledě – jejich počínání by mohlo být klasifikováno jako ohrožení dítěte. Jenže přece nenechají Ursu napospas systému? Ale co bude na konci prázdnin? Minulost je nakonec dostihne všechny a ty zázraky budou ještě potřebovat…


  



Kde se les dotýká hvězd je téměř magická kniha. Skvěle se čte, všechny tři osudy se proplétají a překvapivě doplňují, dozvídáme se o možných příčinách Gabovách psychických problémů, o obávách Jo z návratu nemoci, dojímá nás Ursina fantazie. Bojíme se o všechny ty zranitelné duše, tiše doufáme, že to všechno dobře dopadne. Je tu přece tolik přátelství a lásky. Uvědomujeme si, že ve skutečnosti by to asi takhle nefungovalo, láska možná hory přenáší, ale s depresí spíše nehne, ale chceme se nechat okouzlit a užít si to. Trochu romantiky a naděje jednou za čas, to se přece smí.





Glendy Vanderahová se se svým debutem trefila do přízně čtenářů, kniha se v roce 2019 stala bestsellerem časopisů Wall Street Journal a Washington Post. Jsem ráda, že se ve zdařilém překladu Tomáše Bíly pokusí získat i naše "okoralé duše".  


Hodnocení: 95 %


Glendy Vanderah: Kde se les dotýká hvězd 

  • Nakladatel: Jota
  • EAN: 9788075659330
  • ISBN: 978-80-7565-933-0
  • Originál: Whete The Forest Meets The Stars
  • Překlad: Bíla, Tomáš
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 360 stran, česky
  • Rozměry:13 × 20 cm
  • Rok vydání: 2022 (1. vydání)