sobota 10. dubna 2021

Oyinkan Braithwaiteová: Má sestra je sériový vrah (audiokniha)

Jestlipak jste už někdy četli knihu od nigerijské autorky? Anebo vůbec od nějaké africké autorky? Já vlastně asi ne, i když překvapivě před lety jsem se k jedné nigerijské knize dostala. Takže když jsem prostřednictvím nejmenovaného knižního podcastu narazila na knihu s provokativním názvem "Má sestra je sériový vrah", kterou napsala nigerijská spisovatelka Oyinkan Braithwaiteová, neváhala jsem. Konečně nějaká exotika!Má sestra je sériový vrah je něco mezi tragikomedií, detektivkou a psychologickým románem. Hlavní hrdinkou je Korede, zdravotní sestra z dobré rodiny, která miluje čistotu a pořádek a je doslova andělem strážným pro svou mladší sestru Ayoolu. Ayoola je na rozdíl od své sestry lehkomyslná a neskutečně krásná a přitažlivá. Dokáže si kolem prstu omotat každého muže. Jenže po nějaké době ji to přestane bavit, ovšem než se s někým rozejít, je pro ni snazší dotyčného zabít. A pak nastoupí Korede se svými čistícími prostředky... Stalo se to už třikrát. Ayoola na všechno díky své povaze okamžitě zapomene, ovšem Korede má tu krev pořád před očima. Potřebuje se někomu svěřit, ale komu byste tak asi přiznali, že je vaše sestra zabiják? Leda snad beznadějnému pacientovi v kómatu, který u nich na oddělení leží... Situace se ale zkomplikuje poté, co se Ayoole začne dvořit Tade, doktor z nemocnice, do kterého se Korede zakoukala. Dopustí Korede, aby se Tade stal další Ayoolinou obětí? Komu dá přednost - sestře nebo milovanému muži? A jakou v tom všem hraje roli neutěšené dětství, které obě ženy prožily s despotickým otcem?

 


Tuhle knihu jsem poslouchala ve formě audioknihy a dost jsem si to užila. Herečka Zuzana Kajnarová je v roli vypravěčky skvělá. Krátké kapitoly mají v jejím podání spád, navíc je kniha poměrně krátká, takže to pěkně odsýpá. Těšila jsem se na prostředí Lagosu, ale překvapilo mě, že by se kniha mohla odehrát prakticky kdekoliv (tedy samozřejmě optimálně někde, kde nejsou kriminalistické metody  příliš na výši). Exotiku v téhle knize zajišťuje hlavně jídlo a oblečení (občas jsem si ta cizokrajná slova googlila a se zájmem prohlížela výsledek), jinak tu všichni používají stejně jako všude jinde Instagram a Snapchat, jezdí Uberem a koukají na seriály.

Moje sestra je sériový vrah asi není kniha, která by zanechala nějaké extra hluboké stopy, pokud se na ni ale naladíte, vcelku vás pobaví.


 
 

Něco málo o autorce: Oyinkan Braithwaiteová (nar. 1988) je nigerijsko-britská spisovatelka, která prožila mládí ve Velké Británii.  Vystudovala práva na Kingstonské univerzitě v Londýně, pracovala v nakladatelství Kachifo v Nigérii a nyní je spisovatelkou a editorkou na volné noze. V roce 2014 se dostala mezi deset nejlepších umělců mluveného slova na Eko Poetry Slamu a v roce 2016 byla v užším výběru na cenu Commonwealth Short Story Prize. V roce 2019 byla v širším výběru pro Bookerovu cenu, v roce 2020 získala titul kniha roku v kategorii Krimi a thriller v rámci British Book Awards. Žije v Lagosu. Má sestra je sériový vrah (2018) je její první román. Stal se bestsellerem magazínů Time a Evening Standard a mezi nejlepší knihy jej zařadily mimo jiné magazíny jako Vogue, Elle či BuzzFeed.Hodnocení: 70%

Oyinkan Braithwaiteová: Má sestra je sériový vrah 
 • Nakladatel: Host 
 • EAN: 9788075779823
 • ISBN: 978-80-7577-982-3
 • Originál: My Sister, The Serial Killer
 • Překlad: Štádler, Petr
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 216 stran, česky
 • Rozměry: 13,3 × 20,5 cm
 • Rok vydání: 2019 (1. vydání)

Oyinkan Braithwaiteová: Má sestra je sériový vrah (audiokniha)
 • Interpret: Zuzana Kajnarová
 • Délka: 4:47 h
 • Formát: MP3 ke stažení (263 MB)
 • Jazyk: Česky
 • Vydavatel: OneHotBook (2019)

Žádné komentáře:

Okomentovat