Stránky

neděle 31. prosince 2023

The best of 2023: zahraniční beletrie

A poslední kolo - zahraniční beletrie, která mě v roce 2023 zaujala:


Stephen King: Lunapark

Překvapivě moje úplně první literární setkání s klasikem hororu Stephenem Kingem, u deset let staré knihy. Naštěstí jsem si nevybrala nic, u čeho by stydla krev - a udělala jsem dobře. Vzpomínka studenta na jedno léto strávené v lunaparku - nešťastná láska, nevyřešená vražda, jedno vzácně nemocné, ale přesto jasnovidné dítě - prostě se mi to velmi trefilo do nálady. 


Oficiální anotace: Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…


Frederick Backman: Medvědín

Fredericka Backmana mám dlouho ráda, snad u žádné knihy jsem se úplně nezklamala. Tady jsem ale dlouho váhala - knížka o hokeji? Jenže ono to o hokeji vlastně vůbec není...  Těším se, že si časem přečtu pokračování. 



Oficiální anotace: Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.

Emma Donoghue: Pokoj
Tohle ovšem trochu horor byl. Mladá žena, kterou unesl psychopat, žije v zahradním domku v zajetí se svým malým synem a pokouší se mu připravit co nejnormálnější dětství. A pak se spolu dostanou ven a netuší, co bude dál... 




Oficiální anotace: Pro pětiletého Jacka je Pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, kde vyrůstá, kde žije v bezpečí se svou Mami. Celý den si hrají, učí se, cvičí nebo si čtou. V noci ho Mami ukládá do bezpečí Skříně. To proto, aby ho neviděl Čert, který za ní občas v noci přichází... Jack má z Čerta strach. Pro Jackovu mladou matku je Pokoj vězením. Díky odhodlání, vynalézavosti a nekonečné mateřské lásce se jí podařilo vytvořit pro Jacka život, v kterém si neuvědomuje jeho hranice. Pro ni se však staly nesnesitelnými. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spolehne na statečnost svého syna a velkou dávku štěstí. Ani ona sama si neuvědomuje, jak moc je nepřipravená na to, že by plán skutečně fungoval. Když se však jejich izolovaný svět otevře a Jack pozná, jaké je to Venku, začne klást otázky. Mnoho otázek... Jazykově vytříbený a tematicky ojedinělý román citlivě prozkoumává dětskou duši vystavenou extrémním podmínkám a klade otázky, které inspirují i děsí. Pokoj Emmy Donoghue byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize.

Vladimír Sorokin: Cukrový Kreml

Sorokin a Rusko, to je klasika. A tohle, ač povídky, to náležitě ilustruje. Konečně kniha vydaná v roce 2023.


Oficiální anotace: Kniha povídek, jejichž děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy v Rusku znovu vládne car prostřednictvím vražedné gardy svých osobních strážců. navazuje na autorův předchozí román Den opričníka. Jednotlivé povídky jsou tematicky spojeny motivem cukrového Kremlu – pamlsku, které car rozdává dětem shromážděným vždy o Velikonocích k jeho uctívání na Rudém náměstí.

Nguyen Phan Que Mai; Hory zpívají

Pohnuté dějiny Vietnamu a šílené dějiny jedné rodiny. Ufff. Dvacáté století v tomhle koutu světa nebylo procházkou růžovým sadem...



Oficiální anotace: Rodinná sága o lidské vytrvalosti, křehkosti rodinných pout a odhodlání. Cesta matky, která pro své děti obětuje vše, a spletitá cesta vnučky vyrovnávající se se zděděnou rodinnou zátěží. Kniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong.

James Scudamore: Anglické obludy

Britské internátní školství, to je kapitola sama pro sebe. Jen namátkou: Harry Potter, Karel III. v Koruně, detektivky Angely Marsons. Tady v krystalické podobě - nejen drsné zacházení, ale i sexuální zneužívání... Působivý debut. 


Oficiální anotace: Idylické dětství pro desetiletého Maxe skončí okamžikem, kdy nastoupí do chlapeckého internátu. Namísto pohádkové svobody, jíž si užíval na dědově statku, se ocitá ve světě plném nepochopitelných pravidel, kde co chvíli hrozí nejrůznější tresty. Zároveň ale nachází oporu díky skupině spolužáků, jež pevně drží při sobě. O řadu let později, když už Max i jeho kamarádi stojí na prahu dospělosti, vyjde najevo tajemství o tom, co se kdysi ve škole dělo, a znovu je připoutá k sobě řadou tíživých otázek. Kdo o čem věděl, a odkdy? A kdo bude trvat na tom, že je nutné zjednat spravedlivou nápravu, ať je to všechny stojí, co to stojí? V románu, který překlenuje několik desetiletí od 80. let 20. století, se rozvíjí příběh o poutech mezi muži – o těch tvořených náklonností a skutečnou péčí, ale i o těch zcela zničujících.

Georgi Gospodinov: Přirozeny román

Bulhar, říkala jsem si přezíravě. A pak jen koukala. A moc jsem mu přála, když letos získal mezinárodní Bookerovu cenu za román Vremeubežiŝe (2020, anglicky Time Shelter).


Oficiální anotace: Osobitý román úspěšného bulharského autora je originální mozaikou jednotlivých mikropříběhů bez výrazného spojovacího tématu. Malé střídající se příběhy obsahují fragmenty vzpomínek a výpovědí tří hrdinů, z nichž vystupuje zejména tragikomický popis zániku jednoho manželství. Tyto útržky osudů jsou však neustále rozmělňovány dalšími variantami úvah a myšlenek, což nakonec vytváří pestrý sled téměř "neomezených kombinací" různých alternativ stylů a vyprávění - od nostalgie přes nechutnost až k něze. Autor, uznávaný představitel bulharské postmoderní literatury, se inspiroval mnohoznačností a nepostižitelností dnešního světa. Jeho kniha je náročnou, avšak inspirující výzvou pro všechny, kteří chtějí proniknout do nevšedního obsahu tohoto "stroje na příběhy".

Dorit Rabinjanová: Všechny řeky

A na konec něco o lásce a zároveň něco aktuálního. Ona je Izraelka, on je Palestinec. Může to dopadnout dobře?



Oficiální anotace: Překladatelka Liat a umělec Hilmí se náhodně setkají v New Yorku a zamilují se do sebe. Zatímco on pochází z Palestiny, ona se příští léto musí vrátit do Izraele. Vášnivý, ale neudržitelný intimní vztah, fyzická a duševní blízkost se mísí se strachem ze ztráty vlastní identity a z pohlcení tím druhým. Touha po společném soužití naráží na zapovězené hranice mezi jejich zeměmi, komunitami i rodinami. Společně prozkoumávají město, sdílejí prožitky, fantazie i stesk po domově, nic z toho ale nedokáže smýt vinu, kterou Liat cítí, když svého milence skrývá před rodinou v Izraeli i židovskými přáteli v New Yorku. Příběh výmluvně zachycuje tíhu a bezmoc, kterou si milenci v důsledku nekončícího sporu obou zemí nesou. Svůj vztah musí tajit a lhát o něm, aby se jejich láska nestala další obětí nekonečného politického sporu. Izraelský ministr školství odmítl knihu zařadit do povinné četby pro středoškoláky. Rozhodnutí vyvolalo vlnu protestů a mělo přesně opačný efekt. Kontroverzní román od jedné z nejzajímavějších izraelských autorek se po svém vydání stal v Izraeli bestsellerem, symbolem ohrožení svobody slova.

The best of 2023: česká beletrie

Co se mi nejvíc líbilo z českých knih v právě uplynulém roce? Do nejužšího výběru se dostalo 6 knih: 


Anna Beata Háblova: Směna

Velmi zvláštní kniha o výtvarnici, která pracuje v supermarketu za kasou...


Oficiální anotace: Románový debut ostrého zraku. Hrdinkou knihy je mladá výtvarnice Petra, která trýznivě balancuje mezi touhou po uměleckém uplatnění a odvržením všeho, co souvisí s její prvotní životní volbou. Jako ostře řezané reliéfy se jí vynořují vzpomínky na studium malby, které ji podstatně formovalo. A vedle toho je tu i namáhavá, neradostná přítomnost spočívající v monotónní práci pokladní v supermarketu, k níž se z pragmatických důvodů uchýlila. Sugestivní líčení těchto dvou kontrastních světů nabízí nezvyklou perspektivu, která nespočívá jen v ponoru do vnitřního zápasu románové protagonistky. Svorníkem díla je téměř až detektivní zápletka vyjevující vášeň, s jakou je možné nořit se do umění. Autorka si klade podstatné otázky ryzosti tvorby i lidských vztahů. Její příběh není zprávou o unikání, ale spíše zdařilou konfrontací s hranicemi vztahů i sebevyjádření. Člověka popisuje jako křehkého tvora, který ve svém letu nevyhnutelně naráží do skla globalizované civilizace, vlastní samoty i osudu. Ten je možné snad poznat, pochopit, přijmout, ale ne už tak snadno změnit.


Petr Stančík: Pravomil

Knihy Petra Stančíka mám v oblibě dlouhodobě, tahle mi zcela zapadla do jeho stylu. Životní osudy jednoho českého hrdiny na pozadí dějin našeho státu. 


Oficiální anotace: Nový román nositele ceny Magnesia Litera inspirovaný skutečným příběhem válečného hrdiny, který se na sklonku života vrací do vlasti, aby vykonal spravedlnost. Pravomil na vlastní kůži prožívá klikaté dějiny 20. století od prvních lásek za první republiky přes výslechy na gestapu, mrazivé peklo sovětského gulagu, krvavé boje na frontě a dobývání uranu pro Stalinovy bomby, aby nakonec došel k poznání, že vzít spravedlnost do vlastních rukou znamená ztratit srdce. Pravomil je strašidelně poetická kronika dvacátého věku lidstva, prosáknutá tématy zločinu a trestu, práva a nespravedlnosti anebo nejobecněji smyslu života.

Zuzana Dostálová: Karneval zvířat 

Účastníci zájezdu, aneb čeští hudebníci na koncertním turné po Západu. Covid na obzoru. Hořkosladké. 


Oficiální anotace: Ponožky, pyžamo, smokink, rum. To všechno si musí zabalit houslista českého symfonického orchestru, když vyrazí na zahraniční zájezd po koncertních síních. A přidat k tomu notnou dávku trpělivosti, aby se dovedl tísnit v autobusu i v hotelových pokojích, přežil všechny zastávky na benzinkách rádoby vtipné požadavky kolegů. Houslista Evžen je navíc dobrák od kosti a svým spoluhráčům vychází vstříc prakticky ve všem: ať už potřebují uvolnit hotelový pokoj pro milostná dostaveníčka, nebo chtějí půjčit peníze. K tomu se zamiloval do flétnistky a netuší, jak jí své city vyjevit. Zuzana Dostálová ve svém novém románu dává čtenářům nahlédnout do zákulisí orchestru a odhaluje, že poslové výsostného umění často nemají na růžích ustláno. Živit se kulturou není žádný med.

Veronika Opatřilová: Počkej na moře

Šedesátá léta v malém městě v Anglii, příběh (v té době) zakázané lásky mezi studentem a profesorem. 


Oficiální anotace: Milostný gay příběh z Anglie 60. let pojednávající o křehkosti lidských vztahů, o životních volbách a odvaze jít si za svým. O okamžicích, které by mohly trvat věčnost. O tom, že chceme někam patřit, a o tom, jak poznáme, že jsme nepřiplavali na špatný břeh, kde nás čeká jen konec. Mladý univerzitní student z Göteborgu přijíždí na ostrov Wight u břehů Anglie, aby tam strávil semestr studiem angličtiny. Na první pohled se ničím neliší od desítky výměnných studentů ze Švédska, kteří se v 60. letech 20. století jezdí do Anglie učit cizí jazyk. Brzy po příjezdu potkává staršího muže, profesora literatury a neúspěšného spisovatele. Poznává v něm stejné tajemství, jaké se sám pokouší skrývat, a mezi oběma muži propukne vášnivá milostná aféra, která má navzdory uvolněné atmosféře a proměnlivé době šedesátých let stále nedozírné následky pro jejich životy. Počkej na moře je komorním příběhem o přitažlivosti a oddanosti, zkoumající hloubku lidské duše na pozadí bouřlivých šedesátých let v Anglii.


Michal Kašpárek: Fosilie

Velmi zábavný pohled na tři současné generace - sněhová vločka dcera, boomer otec a konspirátor a možná trochu dezolát děda. Pro mne asi nejvtipnější kniha roku. Jen tu recenzi jsem nějak nezvládla... 


Oficiální anotace: Tři generace, tři životní postoje. Děda, otec, dcera. Děda tráví důchod psaním řetězovych e-mailů o tom, jak mizí normální svět, a stává se konspirátorskou celebritou. Otec Vladimír, počítačovy expert a fanoušek vědeckého pokroku, se samostatně vypracoval ke skvěle placenému místu v technologické firmě. Rád si vypočítává, co všechno udělal pro blaho rodiny i lidstva, a vždycky mu vyjde, že na sebe může byt právem pyšny. Až do chvíle, kdy zjistí, že z jeho dcery Julie se stala ekologická aktivistka, která nekompromisně bojuje právě proti tomu, v co sám věří. Kousavy román Michala Kašpárka se čte jako katalog mezigeneračních nedorozumění. V ostře načrtnutych situacích a vtipně podanych dialozích se střetávají tří rozličné pohledy na svět.

Leoš Kyša: Sudetenland

Alternativní historie, aneb co by se stalo, kdyby po válce nedošlo k odsunu Němců...


Oficiální anotace: Sametová revoluce ve světě, kde neproběhl odsun Němců. Na Bruntálsku je zavražděn bývalý inspektor Gestapa a jeho smrt otevírá staré křivdy a dávná tajemství. Podmanivý příběh z alternativní reality napsal Leoš Kyša, známý pod pseudonymem František Kotleta. Vydejte se do Československa na počátku devadesátých let, které je jiné, než si pamatujete. Blíží se první svobodné volby v Československu po pádu komunistického režimu a v pohraničí to vře. Více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu, se hlásí o svá politická práva. V Praze se obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii. A nezapomeňte, že dojde k vraždě... Jak by vypadal příběh Československa po Sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? V této knize najdete jedinečný pohled na historii, která se sice nestala, ale přesto před vámi ožívá. Příběh je inspirován skutečnými místy a osudy.


Bonusově k tomu 3 autoři detektivek - loni mě nejvíc bavili:

Kristýna Trpková a její trilogie: Stvůra, Vesnice a Vetřelec

  


 
Jiří Březina: Nalezení








pátek 29. prosince 2023

The best of 2023: literatura faktu

Tak jsem se rozhodla, že se podívám, co se mi letos vlastně líbilo... A i když jsem přečetla celkem dost knih (byť tedy na mé poměry cca o třetinu míň, než v minulých letech), těch výjimečných věcí zase tolik nebylo. Zkusím tedy vybrat pět (až šest) z každé kategorie. 
Nejprve nejlehčí kategorie, non fiction, tedy literatura faktu.

Srovnáno chronologicky, dle data přečtení.


Výborná vzpomínková kniha na dvě originální výtvarnice, sestry Válovy.

Oficiální anotace: Malířky Květa a Jitka Válovy vyrostly a zemřely doma v Kladně. Když jim byly čtyři roky, zemřel jim tatínek a s maminkou a dvěma staršími sestrami se ocitly v opravdové nouzi, která trvala desítky let. K tomu přišla válka a byly totálně nasazeny v Poldi Kladno. Od útlého věku kreslily a snily o malování. Podařilo se jim vystudovat UMPRUM, ale jejich výtvarné pojetí a politický postoj režim nepřijal, zůstaly v ústraní. Zlom nastal až po výstavě v roce 1983, kdy se o jejich existenci a mimořádném talentu dozvěděla veřejnost. Hovory s Jitkou Válovou vedla novinářka Marcela Pecháčková v roce 2009. O Jitce si povídala také s její přítelkyní Adrienou Šimotovou a s několika dalšími osobnostmi včetně Majky Vydrové, Jitčiny asistentky po Květině smrti. Původním záměrem byla kniha rozhovorů. Když Jitka dala autorce k dispozici svůj neuspořádaný archiv s deníky, dopisy, skicami a básněmi, práce na textu na dlouhých dvanáct let zamrzla. Teprve letošní 100. výročí narození dvojčat Válových se stalo impulzem k dokončení knihy. Publikace nabízí velké množství dosud nezveřejněných fotografií a snaží se zachytit tuto jedinečnou umělkyni co nejautentičtěji včetně jejího syrového vyjadřování. Jitka vedla velmi prostý život, často na hraně zoufalství, ale i tak zůstala do posledního dechu veselá. Taková je i tato kniha.
 


Originální kniha zachycující historii tohohle severočeského městečka - ať už tu německou, nebo tu českou. 

Oficiální anotace: Kniha je mozaikou zarámovanou jednou lokací a jedním stoletím. V krátkých kapitolách vedle objektivních dějin stojí osudy tamních rodin, jedinců i žijících pamětníků. Páteř tvoří trefné citace z dobových novin i literatury. Spolu s návratnými motivy a odkazy jde o kompozičně i myšlenkově sevřené dílo okořeněné autorovým vtipem, břitkostí či poetikou.Zrodil se překvapivě živý a citlivý portrét Kučerova rodiště i bydliště, v němž vskutku originálně vyvstávají dramatické dějiny dvojjazyčného a bikulturního města. V jeho osudu, místy mimořádně drsném, je nenápadně skryt i příběh jedné středoevropské země ve dvacátém století.




Saša Uhlová: Hrdinové kapitalistické práce v Evropě
Další obdivuhodný počin Saši Uhlové, která tentokrát vyrazila hledat štěstí jako levná pracovní síla do Evropy. Místa, která by jinak zůstala normálním lidem naprosto ukrytá... 

Oficiální anotace: Hrdinové kapitalistické práce v Evropě jsou pokračováním úspěšného reportážního projektu Saši Uhlové – tentokrát z prostředí východoevropských migrantů, kteří se jako levná pracovní síla vydávají hledat štěstí na západ Evropy. Téma pracovních podmínek lidí z východu a jihu Evropy, kteří se neuživí v zemích svého původu, je zde zpracováno formou deníku. V něm autorka popisuje, jak se nechávala zaměstnávat v různých odvětvích, která jsou na levné pracovní síle cizinců často postavena. Jedná se o práci v zemědělství (autorka pracovala na farmě v Německu), o práci v ubytovacích službách (konkrétně v irském hotelu, kde se autorka nechala zaměstnat jako pokojská) a nakonec o péči o seniory (v terénních sociálních službách ve Francii).
Oproti reportážím, které vycházely na Alarmu a které byly značně zkrácené, kniha podává mnohem komplexnější obraz životních trajektorií lidí, kteří opouštějí své domovy, aby se uživili. Také je zde detailněji popsáno, jaký vliv má jejich zranitelnost na trhu práce na pracovní podmínky, včetně porušování nejen zákoníku práce, ale i lidské důstojnosti.
Hrdinové kapitalistické práce 2 názorně ukazují, že chudí lidé jsou kvůli tomu, aby se uživili nebo aby uživili své děti, ochotni podstupovat strašné věci. A také, že platová nerovnost mezi východem a západem Evropy je dlouhodobě neudržitelná a ohrožuje evropskou integraci.




Vít Samek: Bulbem záchranáře 

Pokud vaše znalosti o první pomoci pocházejí ještě ze školy, příp. ze sledování seriálů Sanitka nebo Nemocnice na kraji města, měli byste s tím něco dělat. Tohle je určitě dobrý první krok. A ještě se celkem i pobavíte...

Oficiální anotace: To máte: pád z výšky, mrtvice, epilepsie, tonutí, dopravní nehoda... Pořád se něco děje! A právě vy můžete být náhodou u toho a pomoci zachránit lidský život. Třeba i vašeho blízkého. Existuje snad něco lepšího, na co být v životě hrdý? Po jednom návratu z noční se záchranář Vít Samek rozhodl, že čerstvé zážitky ze služby popíše kamarádům na své facebookové stránce. A od té doby je za obrovského ohlasu publikoval skoro každý týden. Jeho vyprávění totiž nelze číst bez záchvatů smíchu, častého slzení a následné úlevy – to když se na konci příběhu dočtete, jak v dané situaci správně postupovat. Čtenáři ovšem chtěli víc. A proto teď v rukou držíte nejzábavnější knihu o první pomoci, která kdy byla napsána.

Mimo jiné se dozvíte
- Jak zvládnout první pomoc u nejčastějších úrazů a nemocí.
- Proč zahájit resuscitaci masáží srdce a proč nikdy nedýchat do cizího člověka.
- Jaká specifika přináší ošetření malého dítěte.
- Kdy za vámi vyrazí letečtí záchranáři a proč používají vojenské brýle.
- Jak komunikovat s dispečery, aby odborná pomoc přijela co nejrychleji.
- Že si teď hned máte stáhnout aplikaci Záchranka!

Kniha Víta Samka je o superhrdinech mezi námi. O profesionálních záchranářích, lékařích, ale také o nás, obyčejných smrtelnících, kteří si – máme-li dobré informace a trochu kuráže – můžeme superhrdinský plášť taky občas přehodit přes ramena.




Renata Kalenská: Orgány nepatří do nebe

Fascinující kniha o transplantacích, hlavně ledvin a jater. Rozhovor s hlavním "mágem" tohohle oboru Jiřím Froňkem + příběhy jeho pacientů. Neuvěřitelné, co dnešní medicína dokáže!

Oficiální anotace: Novinářka Renata Kalenská v roce 2018 podstoupila transplantaci ledviny a slinivky. Za záchranu svého života vděčí špičkovému transplantačnímu týmu z pražské nemocnice IKEM, který vede přednosta Jiří Froněk. O jejich práci se však rozhodla vyprávět už o něco dříve, když měla možnost sledovat Froňka při operaci na sále a viděla, s jakým zápalem chirurgii provádí. Vedla s ním proto obsáhlý rozhovor a mluvila také s řadou pacientů po transplantaci, jejichž příběhy jsou jen stěží uvěřitelné.

Tato kniha vzdává hold nejen mimořádné osobnosti české transplantační chirurgie, ale především všem lidem, kteří tváří v tvář smrti prokazují obrovskou odvahu, nezdolnost ducha, nezištnost a lásku k bližnímu. Dokazuje, že čím blíž smrti se ocitáme, tím lépe chápeme skutečnou hodnotu života.

Rozhovory s Jiřím Froňkem a pacienty doplňují kněz a lékařský etik Marek Orko Vácha a psychiatr Radkin Honzák.






Možná ještě stojí zato zmínít pár knih, které se mi do TOP5 nevešly, ale také stojí za pozornost.



David Attenborough: Život na Zemi

středa 20. prosince 2023

Autorské čtení: Barbora Šťastná: Hotel Atlantic


Příjemný podvečer v knihovně s Barborou Šťastnou nad knihou Hotel Atlantic. Konečně jsem si pro sebe koupila první vánoční dárek:-)


Autorské čtení z nového románu české publicistky a spisovatelky. Spisovatelka a redaktorka Barbora Šťastná vystudovala dramaturgii a scenáristiku. Pracovala jako redaktorka a šéfredaktorka pro časopisy Moje psychologie, Elle, Týden nebo Premiere, spolupracuje s Pamětí Národa a společností Post Bellum. Je autorkou knih pro ženy (Hezčí svět, Samotářky, Láska pro samouky).

V říjnu jí v nakladatelství Motto vyšel historický román Hotel Atlantic zachycující skutečnou událost z roku 1940, kdy se v přístavu v palestinské Haifě potopil zaoceánský parník Patria.


 

středa 13. prosince 2023

Petr Brandl: Příběh bohéma

Výborná výstava ve Valdštejnské jízdárně. 

Doporučuju před návštěvou poslechnout si rozhovor s kurátorkou - mě tenhle náhodně v rádiu vyslechnutý rozhovor na výstavu velmi nalákal:

"Saša Michailidis se ptá kurátorky Sbírky starého umění Národní galerie Praha Andrey Steckerové a archivářky NGP Radky Heisslerové. Impozantní oltářní díla z českých a moravských kostelů, podobizny šlechticů, žánrové a mytologické výjevy, autoportréty... To vše můžete vidět ve Valdštejnské jízdárně v Praze na výstavě věnované nejvýznamnějšímu malíři barokního umění v Čechách Petru Brandlovi. Co se z výstavy i z jeho díla dozvíme o Brandlově bohémsky pohnutém životě?"

 https://podcasty.seznam.cz/podcast/akcent/oltarni-dila-z-ceskych-a-moravskych-kostelu-autoportrety-petra-brandla-291505

A také stáhnout si a naposlouchat předem audiopruvodce ze stránek Národní galerie: 

"Na výstavě můžete vidět spoustu mých děl, ale můžete mě také slyšet. Hlas mi propůjčil herec Ondřej Bauer a promlouvám k vám slovy autora divadelních her Reného Levinského. Tak si poslechněte můj příběh plný dramatických okamžiků, nudit se nebudete. Váš, Petr Brandl."

https://www.ngprague.cz/audioguide/petr-brandl/


Petr Brandl byl český malíř, jeden z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Výstava přibližuje jeho nejvýznamnější díla, včetně velkých oltářních obrazu, která byly kvůli výstavě poměrně nákladně restaurována. Zároveň ale umělce představuje jako člověka z masa a kostí - VIP své doby, který byl ale, jak zaznělo v doprovodném filmu, "finančně prakticky negramotný". Vydělával obrovské částky, které ale většinou padly na jeho nákladný život, takže chudák manželka Helena se s ním soudila i o minimální výživné na děti. 

Moc pěkná výstava, ten Brandl. Pěkně nainstalované, čitelné texty zaměřené jak na dílo, tak na život umělce. Možná lehce bulvární, ale nešť. Účel světí prostředky. Super audiopruvodce v podobě krátkých, skoro rozhlasových monologů. Audio část i na výstavě - čtyři kreslené (sketchnote) díly s komentářem Hádka.