středa 11. října 2023

Leoš Kyša: Sudetenland

Spisovatel Leoš Kyša, známější pod pseudonymem František Kotleta, se tentokrát vydal do vod alternativní historie. Jeho román Sudetenland nás vezme do roku 1990, který je ale jiný, než si pamatujeme.Kyša vychází z nápadu, že poválečný odsun německého obyvatelstva proběhl jen částečně, místo tří milionů Němců jich po válce odešla jen třetina. Z těch, kteří zůstali, se v Československu stali občané druhé kategorie. Děti nemohly studovat, rodiče zažívali nejrůznější ústrky a diskriminaci. A pak přichází Sametová revoluce, prezident Havel se za násilné vyhnání omlouvá a v německé menšině se začíná mluvit o sebeurčení.

A zrovna tuto chvíli přijíždí novinářský elév Daniel do Bruntálu, kde sudetští Němci organizují demonstraci. Po městě se šíří letáky s hákovými kříži, někdo přepsal názvy ulic na německé, k násilí provokují skinheads. Městem otřese vražda bývalého gestapáka, ze které je obviněn místní Rom. Daniel vidí námět na zajímavou reportáž a chce také pomoci své nové známé Kláře a její romské kamarádce. Klára se osvědčí jako skvělá průvodkyně – pochází ze staré německé rodiny, zná místní komunitu, velmi dobře se orientuje v historii zdejšího kraje. Daniel s Klárou ale netuší, že se se svým pátráním zaplétají do vysoké hry, jejíž kořeny se táhnou do hluboké minulosti. Je nutné rozplést komplikované vztahy bývalých nacistů, komunistů a Židů. Hledá se zlato, zbraně nebo ještě něco výbušnějšího?

V knize je skvěle vystižená dobová atmosféra. Začátek devadesátých let, to byla směsice naděje i nejistoty, to vše ve specifickém kraji plném nedořešených křivd, zlých vzpomínek i nesourodých skupin obyvatelstva. Knihu doplňují autentické úryvky z tehdejšího tisku, nechybí ani autorův typický humor a soudobé reálie. Pominu-li detektivní zápletku, je kniha svým námětem vlastně docela nadčasová a aktuální. 

...

"Ve Sto rocích samoty Gabriel García Márquez píše, že domov je tam, kde jsou pochováni naši mrtví. Vaši mrtví jsou tady všude. Až tu budeme mít pochovány své mrtvé i my, možná zapustíme kořeny. Myslím tím Čechy. Ale  nemyslím, že by to mohlo trvat čtyřicet nebo ani osmdesát  let. Nejspíš ještě déle,“ povzdechl jsem si.
A navíc by se stejně někdo s někým hašteřil. Pořád by tu Čechům zbyli Cikáni. Nebo Židi. Nebo Češi s jiným názorem. To nebyl problém Čechů, ale všech. Když Židy nikdo neohrožoval, začali se hned hašteřit mezi sebou. Když nikdo neohrožoval komunisty, začali jeden druhého věšet.

... 

V tichosti jsme přešli náměstí Míru a zastavili se až u klasicistní budovy.
„Stará radnice.“
Jen jsem pokrčil rameny. Na památky jsem byl imunní, i když budova to byla docela pěkná.
„Na konci září sem vždycky dovezli pionýry z celého kraje.“
„Proč, přijel Karel Gott?“
Jo, trapný humor, to mi vždycky šlo.
Zavrtěla hlavou.
„Dělala se tu tryzna. U budovy stáli vojáci a pionýři. Malý skopčáci, to jako my smradi, co jsme se narodili v německý kolíbce, jsme stáli bokem a museli poslouchat, jak tu statečně bojovali čeští vojáci a dobrovolníci ze Stráže obrany státu proti henleinovcům. Jeden tu padl, takže se držela tryzna a minuta ticha.“
„Co je na tom špatného?“
„Vždycky na nás pionýři hulákali, že jsme náckové špinaví, a mlátili nás. Byl to zlej den. Nesnášela jsem září. Ani tu jízdu autobusem tam a zpátky. Vždycky jsem po cestě z nervů blinkala.“
Chvíli mlčela a pak se mi podívala zpříma do očí.
„Já vím, že to bylo špatný. Nikdo, věř mi, nikdo nenávidí  Hitlera tak jako já. Zničil náš národ. Naše dědictví. Zničil všechno, co bylo v téhle zemi dobré. Vytrhl nás z ní. Ale jako malý děti jsme za to nemohli.“
Děti nikdy za nic nemohou, a stejně jim každý ubližuje.

...

Sám autor na svém FB profilu říká: „Tohle je příběh, na jehož napsání jsem se chystal celý život“. 
Já osobně jsem si knihu dost užila, byť k samotné detektivní zápletce, resp. k rychlosti jejího rozuzlení a (ne)vysvětlení některých okolností mám určité výhrady. Víc mě zaujala samotná myšlenka plus zachycení té doby - už jsem toho tolik zapomněla... Každopádně můžu doporučit, a to nejen pravidelným čtenářům Františka Kotlety. 


Leoš Kyša (* 4. listopadu 1979 Bruntál) je český spisovatel, vysokoškolský pedagog, bývalý novinář a jedna z výrazných postav Českého klubu skeptiků Sisyfos. Je také moderátorem podcastu Jadrná věda zaměřeného na popularizaci vědeckých témat s hosty z řad vědců a publicistů. Jako autor se pod pseudonymem František Kotleta věnuje akční sci-fi a fantasy literatuře.  (zdroj Wikipedie)

Já jsem se k němu dostala poprvé loni s knížkou Spad a musím přiznat, že jsem se poměrně dobře bavila. Nabídka magazínu Knihkupec přečíst si jeho novou knihu Sudetenland mě tedy potěšila a děkuji za ní. 

Hodnocení: 90%


Leoš Kyša: Sudetenland
  • Nakladatel: Vendeta
  • EAN: 9788027724376
  • ISBN: 978-80-277-2437-6
  • Doporučená prodejní cena: 399 Kč
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 288 stran, česky
  • Rozměry: 13 × 20 cm
  • Rok vydání: 2023 (1. vydání)Žádné komentáře:

Okomentovat