středa 18. října 2023

Nora Eckhardtová: Kniha, kterou posypal hvězdný prach

Tak tuhle knihu provází hvězdná pověst. Tomáš Fojtík ji označil za nejlepší knihu roku, na Databázi knih má 90 %. No, neodolala jsem a půjčila si ji v elektronické podobě v naší knihovně. A po přečtení měla chvíli pocit, že se mnou někdo hraje dvojí hru... Kniha se odehrává v roce 1874. Dva pražští knižní nakladatelé - Max Alfred a Jonatan Bartoloměj - uzavřou napůl v legraci a napůl vážně podivnou sázku: kdo z nich vydá nejúspěšnější knihu na trhu, ten získá dům toho druhého.  Jonatan Bartoloměj je přesvědčený, že vydávání knih je především o marketingu, a že je důležité, aby se o knize hlavně mluvilo, to pak zajistí prodeje. Max Alfred zase sází hlavně na kvalitu díla. Podmínky sázky odpovídají nastavení obou mužů - Max bude mít na výběr knihy dva měsíce, Jonatan jen týden. Vybrat musí literární debut, zvítězí ten, kdo prodá větší náklad. 

A tak se rozjíždí velká hra, kdy Max (za velké podpory asistenta Emila, jemuž by úspěch umožnil vzít si milovanou Anabelu) začíná přicházet na chuť zákonům reklamy. Vybraná "Kniha, kterou posypal hvězdný prach" začne být tím, co v novodobém slangu označujeme slovem virální: mluví se o ní v salonech i na ulici, píše se o ní na nárožích, geniální ilustrace malého Karlíka zaplavují Prahu, Emil si dokonce nechá natisknout úryvek na oblečení. A to ještě není nic proti plánu využít ke zviditelnění reklamní balón! I Jonatan Bartoloměj má své želízko v ohni, knihu Dobrodružství pod mořem mu neznámý autor posílá na pokračování. Je to nečekaný vědeckofantastický žánr o muži, který cestuje v čase a objevuje budoucí světy, ve kterých žijí potomci současných lidí. Jonatan sice možná trochu překračuje stanovená pravidla sázky, ale rozhodne se, že tohle bude kniha, kterou si ve stanovený týden vybere. Svou energii věnuje úsilí zajistit si přízeň mocných (dobových "trend-setterů"), byť při tom možná obětuje i nově vznikající osobní vztah. 

Postupně se dočítáme podrobnosti o tom, jak se dělají a prodávají knihy, děj příběhu nás zavede do Prahy konce devatenáctého století - do židovského města před asanací, do vyšších šlechtických kruhů i mezi tu největší chudinu sirotčinců a vykřičených domů. Nikde ale nesetrváme příliš dlouho, spíše se postupně dozvídáme perličky i temná tajemství osobního života hlavních hrdinů knihy a jejich blízkých. Která kniha nakonec bude úspěšnější? A je to vlastně podstatné? 

Kniha, kterou posypal hvězdný prach mi částečně připomínala některé rané knihy Miloše Urbana (hlavně  jeho debut Poslední tečka za rukopisy, který napsal pod pseudonymem Josef Urban), občas se mi před očima mihla díla Petra Stančíka (hlavně, když se jednalo o popisy jídel nebo zajímavých koníčků hrdinek), příp. jsem se viděla ve Filmovém muzeu Karla Zemana (a v jeho filmech podle Julesa Vernea). Pobavil mě osobitý humor autorky, která se sama v knize objevuje, příp. kroky hrdinů vtipně glosuje - to byly asi nejlepší momenty knihy. Jinak jsem ale stále čekala na to nadšení, které se mě má zmocnit a které nad knihou projevují ostatní čtenáři - a to bohužel nepřišlo. Ano, je to milá kniha, vtipná hříčka s překvapivým koncem, ale že by to bylo tak výjimečné dílko? Autorka používá hezkou češtinu (byť tedy to, že hlavní hrdiny na přeskáčku označuje křestními jmény nebo příjmeními - ano, připomeňme si: Max, Alfred, Jonatan, Bartoloměj, mě zpočátku dost mátlo a rozčilovalo), střídají se tu žánry (historický román, detektivka, dobrodružná literatura), samotná kniha je velmi pěkně vypravená (obálka posypaná zlatým prachem - sic!, krásné ilustrace - ty si ale v elektronickém vydání moc neužijete), mně ale pořád chyběl ten moment, kdy bych si řekla - wow, tohle je opravdu bomba! Prostě: inteligentní oddechová četba, kterou ale asi brzo pustím z hlavy. Anebo je to celé záměr - kniha, o které se mluví, každý v ní vidí to nejlepší, co by si kdy přál přečíst, dohromady nikdo není schopen říct proč se mu líbí, ale všichni do jednoho jsou touto knihou nadšeni? Tak zní totiž v knize popis Knihy, kterou posypal hvězdný prach... :-) No, jsem zvědavá, jak se tahle kniha bude líbit vám:-)Nora Eckhardtová (nar. 1979) vystudovala filosofii a statistiku na Vysoké škole ekonomické. Působila jako PR a marketingová manažerka v pražských kinech Aero, Světozor a Bio Oko, což ovlivnilo i  její knižní prvotinu Sen letící želvy. Kniha, kterou posypal hvězdný prach, která aktuálně vychází v Knize Zlín, je její druhé vydané dílo.


Hodnocení: 75 %


Nora Eckhardtová: Kniha, kterou posypal hvězdný prach

  • Nakladatel: KNIHA ZLÍN
  • Edice: Walt
  • EAN: 9788076624931
  • ISBN: 978-80-762-493-1
  • Doporučená prodejní cena: 399 Kč
  • Ilustrace: Gemrot, Jan
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 336 stran, česky
  • Rozměry: 13,2 × 19,8 cm
  • Rok vydání: 2023 (1. vydání)

Žádné komentáře:

Okomentovat