středa 22. listopadu 2023

David Attenborough: Život na Zemi

Úžasný příběh o životě na Zemi
Britského přírodovědce a autora pořadů o přírodě Davida Attenborougha není třeba představovat. Více než 70 let zkoumá život na naší planetě a popularizuje přírodní krásy našeho světa. V roce 1979 vydal unikátní knihu Život na zemi, která se zabývá vznikem a rozvojem života. Po čtyřiceti letech se k tomuto dílu vrátil, aktualizoval je a rozšířil s ohledem na nejnovější vývoj vědy. Vítejte na Zemi!

Kniha Život na zemi vznikla na motivy stejnojmenného seriálu. Autor v ní nabízí neuvěřitelný příběh evoluce – od bakterie po člověka. Začíná vznikem života v mořích, postupuje přes prvoky k houbám atd. Každému druhu se podrobně věnuje a porovnává jej se zástupci, kteří se na Zemi stále vyskytují. Obsáhlá kapitola je věnována hmyzu – tušili jste, že existuje asi 4x více druhů hmyzu než všech ostatních druhů organismů dohromady? Společně pak řešíme problém, která ryba se první vydala na břeh. Byl to tiktaalik, kterého mi školní biologie zamlčela? Následuje atraktivní období jak z Cesty do pravěku – planetu ovládají obří obojživelníci následovaní plazi. Dopad meteoritu umožní vzestup savcům, byť nám tu potomci dinosaurů v podobě ptáků poletují dodnes. Autor nám představí nejrůznější varianty savců: od netopýrů po velryby, od lovců po jejich kořist, věnujeme se rozmnožování, výchově mláďat, fungování ve skupinách. Nakonec dojde i na opice a lidoopy, natrefíme na předchůdce člověka (toho zručného i toho vzpřímeného), před očima se mihnou bratranci neandrtálci i denisované, kteří budou známí spíše až mladším čtenářům, vše končí moderním člověkem, který ovládl planetu.

Tento vzrušující příběh je vypravován s vědeckou erudicí, s odkazem na nejnovější vědecké objevy (od fosilních nálezů po výzkumy DNA), zároveň ale velmi poutavě. Představte si např. celou historii života na Zemi v podobě jednoho kalendářního roku: první řasy se objeví v srpnu, ryby koncem listopadu a lidé až v předvečer Silvestra.

Kniha ovlivnila celou generaci milovníků přírody a má potenciál oslovit i současné čtenáře. Nové vydání je doplněno velkým množstvím unikátních fotografií, je to kniha, kterou si budete rádi listovat s dětmi a opakovaně se k ní vracet – já to mám rozhodně v plánu.

Sir David Attenborough (nar. 1926) je moderátor a přírodovědec, který zkoumá a popularizuje variabilitu života na naší planetě. Ve spolupráci s BBC natočil velmi úspěšné dokumentární série Život na zemi, Zázraky života, Modrá planeta a další. Ve svých dílech funguje i jako vtipný a osobitý vypravěč.


Děkuji knihkupectví Luxor za poskytnutí recenzního textu. 

Hodnocení: 100 %
David Attenborough: Život na Zemi

 • Nakladatel: Práh
 • EAN: 9788072529865
 • ISBN: 978-80-7252-986-5
 • Doporučená prodejní cena: 999 Kč
 • Originál: Life on Earth
 • Překlad: Srbová, Jana
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 352 stran, česky
 • Rozměry: 22,5 × 28,5 cm
 • Rok vydání: 2023 (1. vydání)

1 komentář:

 1. Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. :) I seriálový Life on Earth z konce sedmdesátek je pořád klasika, která člověku dost dá (takto encyklopedické dokumenty už dneska BBC netočí, a David Attenborough už k těm, jež vypráví, nepíše scénáře).

  OdpovědětVymazat