středa 16. dubna 2014

James C. Hunter: Služebník

Služebník: prostý příběh o leadershipu -  to je kniha z kategorie "osobní rozvoj",  která se ke mně dostala díky nakladatelství Baroque partners.Možná se divíte, co se mi to tu objevuje za knihu. Osobní rozvoj? Nenechte se zmást, já tyhle knihy doopravdy čtu a to docela pravidelně, jen na ně málokdy píšu recenze. Kniha Služebník je výjimkou, a to proto, že ke mně díky nakladatelství Baroque partners, s.r.o. připutovala jako recenzní výtisk:-) Díky. 
O čem tedy kniha je? Ve stručnosti o vedení lidí, o tom, že by šéfové měli používat hlavně svou autoritua nikoliv moc a sílu, a že hlavní je respekt, odpovědnost a zájem o lidi kolem sebe. V zásadě tedy nic nového, spíš principy, které řada z nás (bohužel nikoliv většina z nás) považuje za přirozené.
Zvláštní je styl, jakým je kniha napsána. Příručky tohoto typu jsou obvykle plné odrážek, návodů na vyzkoušení, tabulek a resumé. Tahle kniha je naprosto jiná, je totiž psána formou příběhu, příběhu s poučením.
Hlavním hrdinou je sice profesně úspěšný, ale tak trochu vyhořelý byznysman John. Najednou má  - po letech, kdy se vezl na vlně úspěchu - pocit, že se dětem i manželce odcizil a že jeho zaměstnanci se ho jen snaží obrat o peníze. Co takový John udělá? To byste nečekali! Vyrazí na týdenní kurs leadershipu do kláštera! A kdo ten kurs vede? Další překvapení - místní mnich, ovšem kdysi eso na Wall Streetu! A tak John stráví s bratrem Simeonem a svými novými "spolužáky" (pastorem, vojenským instruktorem, ředitelkou školy, trenérkou basketbalu a zdravotní sestrou) týden. Během lekcí se zabývají tím, co to ten leadership vlastně je (dle jejich definice "dovednost mít takový vliv na lidi, aby pracovali dobrovolně a s entuziasmem plnili úkoly pro všeobecné dobro"), snaží se definovat, co pro ně znamená autorita a kdo v jejich životě autoritou byl a proč, řeší důvěru i vztahy. Dojde i na lásku a Ježíše, inu, jsme přeci jen na půdě kláštera a i pro autora jde o velké téma.
Musím přiznat, že ač principy, ze kterých hlavní myšlenka knihy vychází, jsou mi poměrně blízké, tak ten příběh byl pro mě dost schematický. Účastníci kursu kladli ty správné otázky a přispívali životními zkušenostmi přesně tak, jak se v danou chvíli hodilo, negativní hrdina byl nesympatický tak akorát,  hlavní hrdina vše pochopil a jeho nový život už bude jen plný lásky a porozumění. Na druhou stranu se to ale vcelku dobře četlo, těch 187 stran příběhu (bez obsáhlé předmluvy) jsem zvládla za večer a i po přečtení ve mě zůstal docela příjemný pocit, že to nebyl večer zabitý a zbytečný. Život mi tahle kniha nezměnila, to ostatně dosud asi žádná přečtená, leč inspiraci a materiál k utřídění vlastních myšlenek na dané téma tu určitě najdete, a to bez ohledu na to, zda jste věřící či nikoliv.


Ještě ke knize samotné - přiznávám, že přebal mě docela vyděsil. Přesně ten typ obálek, které mě v knihkupectví odpuzují. Hlavně, aby tam bylo dost recenzních výkřiků a informace o prodaných výtiscích! Jenže - když jsem vygooglila obálku původního vydání (až na použitý jazyk téměř identickou), došlo mi, že to zřejmě bude požadavek autora. Měl by si ale asi uvědomit, že během těch skoro 15 let od prvního vydání se grafika i styl písma změnily... Zlatá devadesátá, patkové písmo v názvu, stínování, to tedy aktuálně zrovna nefrčí. O té děsivé fotografii autora na vnitřní obálce raději ani nemluvím (naštěstí jsem si ji všimla až po přečtení knihy). Na webových stránkách Jamese Huntera je možné pustit si Hunterovu přednášku na téma Servant Leadership (v angličtině) z roku 2013, myslím, že aktuálně vypadá líp... (video zde: https://www.youtube.com/watch?v=NFhJDpqGOLo)
Suma sumarum - máte-li rádi knihy z kategorie osobní rozvoj a chcete si přečíst i něco jiného, než klasickou příručku (a snesete-li trochu řečí o boží lásce), asi s touhle knihou nešlápnete vedle. Nikdo tu do Vás nebude hustit informace o tom, jak vyprazdňovat inbox, provádět týdenní plánování či jak si poradit s e-mailem. Dostane se Vám spíš návodů na to, jak spokojeně žít, rozvíjet vztahy s lidmi kolem Vás, naučíte se na své blízké a jejich potřeby více myslet. Přidáte-li do svého života pokoru, respekt, upřímnost a odpuštění, Vaše okolí to ocení. Otázka je, jestli přežijete v džungli, ve kterou se naše společnost proměňuje. Myslím ale, že stojí za to to zkusit...
Hodnocení: 3/5


James Hunter: Služebník

* Nakladatel: Baroque partners, s.r.o.
* ISBN: 978-80-905338-3-7, EAN: 9788090533837
* Překlad: Harcubová, Marie
* Popis: 1× kniha, brožovaná, 244 stran, 13,5 × 20,5 cm, česky
* Rok vydání: 2013 (1. vydání)
* Z anglického originálu: The Servant: A Simple Story About The True Essence of Leadership (1998)

1 komentář:

  1. Souhlasím, že tyhle obálky dávno neprodávají, brrr. Teď jsem o víkendu četla Konec prokrastinace, trochu se tam řešilo podobné téma - motivace. Manžel se o to docela zajímá, je vedoucí, ale moc lidi nevede, řekla bych já.

    OdpovědětVymazat