„Neznám jediného společného známého nebo přítele, který by se při vyslovení jejich jména „Holky Válovky“ nezačal usmívat. Jejich drsnost, temperament, pravdivost výpovědi, naprostá neschopnost se bát a neříct, co si myslí, z nich vytvořily pravdivou legendu…“
Ester Krumbachová, První knížka Ester, 1994
V GASKu (v Galerii Středočeského kraje) v Kutné Hoře se koná výstava, o které se hodně mluví: Cesta předurčena osudem sester Válových. A protože jsem nedávno o těchto dámách četla skvělou knihu, musela jsem vidět i tuhle výstavu. Spojili jsme to se synem i s procházkou po zahradách GASKu, které jsou plné moderního umění a s návštěvou rozhledny na Kaňku - a byl z toho velmi vydařený jarní výlet.
Výstava sester-dvojčat Květy a Jitky Válových s názvem Cesta předurčena osudem představuje životní dílo těchto dvou výrazných osobností u příležitosti stého výročí jejich narození. Klíčovou součástí expozice jsou ukázky z pozůstalosti obou sester, která byla v roce 2021 darována do sbírek GASK.
Sestry Válovy patří k nejvýraznějším osobnostem českého umění od konce 50. let 20. století, kdy se staly součástí výrazného nástupu mladé umělecké generace v rámci uvolňujících se poměrů společensko-kulturního „tání“. Od samého počátku vycházela tvůrčí výpověď obou sester z hlubokého soucítění s údělem člověka, nejdříve promítaného do konkrétních výjevů z průmyslového prostředí jejich rodného Kladna, posléze jako všelidská symbolika zobecněných figur.
U sester Válových lze mluvit o mimořádné jednotě, o „jedné duši ve dvou tělech“. Každá sestra by i bez té druhé jistě vynikala jako svrchovaná tvůrčí osobnost, jenže rozdělit je na základě toho či onoho měřítka by popíralo celoživotní symbiózu, která podněcovala a podmiňovala jejich individuální, avšak vzájemně související tvorbu.
Výstava Cesta předurčena osudem je koncipována jako symbolická „pouť“, rozčleněná do dvanácti tematických okruhů (skutečnost, souběh, jatka, zápas, tíha, sevření, cesta, rozmluva, dotyk, smíření, souznění, proměna), skrze něž mohou návštěvníci poznat na monumentálních plátnech i na drobných kresbách, skicách a grafikách procítěnou výpověď sester Válových o dramatu i intimitě lidského bytí.
Klíčovou součástí expozice jsou ukázky z pozůstalosti sester Válových, kterou v roce 2021 získal GASK darem do svých sbírek. Celkem jde o 1 730 kreseb, skic a grafik. Digitalizace z větší části probíhala ve spolupráci s digitalizačním pracovištěm Středočeské vědecké knihovny v Kladně a s fotografem Oto Palánem. Součástí expozice jsou digitalizované skicáky Jitky a Květy Válových, kterými budou moci návštěvníci prostřednictvím tabletů listovat, a dokumentární film Ester Krumbachové o obou sestrách.
Výstava v GASK také souvisí s dlouhodobou edukační činností Dagmar Šubrtové v domě sester Válových v Kladně a s jejím soustavným projektovým připomínáním významu sester Válových v jejich rodném městě. Expozice v GASK je fakticky koncipována jako dovršení „roku Válovek“, během něhož v Kladně probíhá celoroční program, zahrnující tři výstavy a jiné doprovodné akce. V rámci roku Válovek proběhnou do konce roku ještě dva výstavní počiny. Prvním z nich bude expozice s názvem Dům sester Válových, která se otevře 10. prosince v galerii Uhelný mlýn. Druhým bude dvojvýstava Pocta Válovkám zahrnující obrazy, kresby a objekty nejen sester Válových, a Jitka a Květa Válovy prezentující fotografie obou sester prostřednictvím fotoaparátu Jiřího a Jiřiny Hankeových. Tato dvojvýstava bude pro návštěvníky otevřena v galerii Kladenský zámek od 15. prosince.
Výstavu doprovodí série přednášek odborníků, díky nimž se dozvíte více o životě i díle sester Válových, o principech vzdoru, jinakosti a reflexe sama sebe. Lektorské centrum GASK připravuje k tématu edukační programy pro školy, výtvarné dílny pro rodiny s dětmi a taneční workshop s Jiřím Lösslem a Monikou Švec Sybolovou. V rámci programu GASK bez bariér připravujeme zážitkový program pro návštěvníky se zrakovým postižením Oko, okno do minulosti, během kterého budou moci prostřednictvím díla sester Válových odhalovat skrytá tajemství.“ říká Karolína Šteffková, edukátorka Lektorského centra GASK. V lednu příštího roku vyjde publikace, jejíž obsah se bude tematicky vztahovat nejen k výstavě Cesta předurčena osudem, ale představí i širší souvislosti tohoto komplexního projektu.
V lednu zpřístupnila správa sbírek GASK 400 děl sester Válových v ucelené kolekci Pozůstalosti Jitky a Květy Válových na webu sprava.sbirek.cz. Veřejnost tak může nahlédnout například do skicáku Květy Válové z kladenské Poldovky, do série litých kreseb nebo do grafických matric. Jedná se o čtvrtinu děl z pozůstalosti, která byla v roce 2021 darována do sbírek galerie.
(zdroj: stránky GASK)
Žádné komentáře:
Okomentovat