neděle 17. listopadu 2013

Haruki Murakami: 1Q84 (Kniha 3)

Nedalo mi to a hned po dočtení prvních dvou částí jsem vyrazila do nejbližšího knihkupectví - zakoupit a následně také přečíst poslední část Murakamiho trilogie... Ještěže jsem si ty první dva díly tak šetřila, asi by mě nebavilo čekat rok na vydání poslední části...Haruki Murakami (japonsky: 村上 春樹, Murakami Haruki; *12. ledna 1949 Kjóto) je současný populární japonský spisovatel a překladatel. Murakami se narodil v Kjótu v roce 1949, ale většinu mládí strávil v Kóbe. Jeho otec byl syn buddhistického mnicha a matka dcera ósackéhoobchodníka. Oba jeho rodiče byli učitelé japonské literatury. Již od dětství byl Murakami silně ovlivněn západní kulturou, zvláště západní hudbou a literaturou. Vyrostl na četbě děl od amerických spisovatelů jakými byli např. Kurt Vonnegut nebo Richard Brautigan a často je oddělován od ostatních japonských spisovatelů právě kvůli ovlivnění Západem.
(wikipedie)
A právě tenhle Murakami strávil 4 roky svého života tím, že psal román 1Q84. V Japonsku vyšly první dva díly v roce 2009, třetí o rok později, v České republice vyšly první dvě části na podzim 2012 a poslední v říjnu tohoto roku.
O čem je poslední díl? Navazuje na díly předcházející, i v téhle části je hlavní linií vztah Aomame a Tenga, dvou lidí, kteří se setkali v deseti letech ve školní třídě a stále na to nejsou schopni zapomenout. Jejich dětství ostatně nebylo zrovna idylické, i když to těžko může být důvodem, že na sebe po 20 letech stále zamilovaně a se sexuálním podtextem myslí... A nejen to - hlavním motivem románu je akt takřka biblických parametrů...  To byste neuhodli - neposkvrněné početí... 
Jinak mám ale pocit, že zázraků a fantastických motivů v posledním díle trochu ubylo.  Sem tam se ještě nějaká ta kukla ze vzduchu objeví, ale Little People jsou celkově nějak pasivnější.... Oproti tomu přibyl nový vypravěč - Ušikawa, člověk nepříjemného vzhledu a temné minulosti, který se z pověření náboženské sekty hrabe v životech obou hlavních hrdinů. Jeho přísně logický a souvislosti nacházejíci pohled byl pro mě ovšem docela osvěžujícím prvkem. Snad bude jeho mysl pro Malé lidi přínosem...
Docela zajímavá je také část románu věnovaná smíření Tenga se svým nesnesitelným otcem, bývalým výběrčím televizních poplatků, toho času v komatu. Člověk se minimálně dozví, jak to v Japonsku chodí ve zdejších ústavech pro staré lidi s demencí a jak to vypadá, když někdo zemře. Vše se řeší s úctou, vážností a profesionalitou - máme se tu v Česku opravdu co učit... (soudím z vlastní nedávné zkušenosti...)
I poslední díl Murakamiho trilogie se velmi lehce četl. Jediné, co snad mohu autorovi vytknout, je happyend na konec - to jsem vážně nečekala... I tak jsem si těch 1100+ stránek náležitě užila:-) 
A mám předsevzetí: naučit se strečink:-)


Haruki Murakami: 1Q84: Kniha 3

  • Nakladatel: Odeon
  • ISBN: 978-80-207-1514-2, EAN: 9788020715142
  • Překlad: Jurkovič, Tomáš
  • Rok vydání: 2013 (1. vydání)

Žádné komentáře:

Okomentovat