středa 29. října 2014

Evžen Boček: Aristokratka ve varu

Druhý díl zřejmě nekonečného seriálu ze života aristokratické rodiny Kostků, tentokrát věnovaný zejména srazu šlechty v Karlových Varech a sezóně školních výletů.Úvodem děkuji autorovi za Slovníček na konci knihy, který je určen čtenářům, kteří ještě nečetli Poslední aristokratku, nebo ji četli, ale už si z ní nic nepamatují (jsem druhý případ). Pomohl mi zorientovat se, byť samozřejmě Deana Reeda a Ein Kessel Buntes mi nikdo připomínat nemusí. 
Nicméně k ději:

Poslední aristokratka Marie Kosková stále nezemřela, byť se její dvacáté narozeniny blíží (rodová kletba) a  v Blesku už vyšla reportáž o neúspěšně sebevraždě. Sebevraždě by se ostatně nikdo soudný nedivil, jak dosvědčují zápisy v návštěvnické knize. Psychopatický kastelán Josef, který nenávidí muflony (rozuměj "návštěvníky"), držgrešle starý Kostka ("větší chudák než všichni bezdomovci světa"), kuchařka paní Tichá, která nedokáže vypustit větu bez použití sprostého slova, anorektická chovanka Denisa, hrající roli guvernantky ("ten homunkulus, kterého zaměstnáváte jako guvernantku, užívá těch prášků buď moc, nebo málo"), prozac sjíždějící zahradník pan Spock i matka milující princeznu Dianu... To vše v kulisách svatby dvou členů fan klubu Helenky Vondráčkové, kongresu šlechty v Kárlsbadu (i kníže Schwarzenberg bydlel v karavanu na louce nad městem, neb z nových cen se zdálo, že ve městě právě vynalezli násobilku), návštěvy zbohatlického obchodníka se zbraněmi pana Veverky z Chýše ("zbrojař je příjemný a milý člověk - pokud odhlédnu od skutečnosti, že prodává semtex a nášlapné miny") až po šílený pokus zbohatnout na školních výpravách, kdy před dětmi prchá nejen služebnictvo, ale i zvěř. Jak jistě tušíte, veselých příhod si užijete až až. Tahle útlá knížka je totiž jakýsi beletristický Kameňák...  Leč podobně jako Troškovo (vele)dílo, i tenhle humor mě poněkud míjí. Ale je to zjevně problém můj, neb oba díly Aristokratky se neustále drží na prvních místech prodejnosti. A zajisté se brzo dočkáme i dalších pokračování, protože bestseller o 118 stránkách za 239 Kč, to nebude špatný podnikatelský záměr.

Nejlepší citát knihy: "Jako babička odsouzená k hlídání hyperaktivního (dřív se říkalo nevychovaného) vnuka bych chtěla poděkovat Marii Kostkové za krásné odpoledne. Na otázku mého trýznitele: "Kdy chcípneš?" totiž velmi pohotově odpověděla: "Teď hned ... a ty půjdeš se mnou." Následně ho odvlekla k velkému krbu a spustila před něj tu oběšenou figurínu. Poprvé od jeho narození (je mu pět) jsem se mohla v klidu naobědvat. Jenom doufám, že mu ten šok vydrží aspoň do doby, než ho předám jeho rodičům. Zatím pořád vypadá jako autista. Ještě jednou děkuji!". 

Evžen Boček pod pseudonymem Jan Bittner vydal před 15 lety údajně docela zajímavou (a vůbec ne humoristickou) prvotinu nazvanou Deník kastelána. Znovu ji aktuálně vydalo Druhé město, tak dám Bočkovi poslední šanci a snad si zlepším mínění... 

Hodnocení: 30%


Evžen Boček: Aristokratka ve varu
  • Nakladatel: Druhé město
  • ISBN: 978-80-7227-338-6, EAN: 9788072273386
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 118 stran, 13 × 19 cm, česky
  • Rok vydání: 2013 (1. vydání)

1 komentář:

  1. Haha, já četla jen první díl, moc mě to neuchvátilo, ale takhle drsná bych si netroufla být. Deník kastelána prý je ještě mnohem horší než Aristokratka. Ale musím uznat, že obal Aristokratky se mi moc líbí. :D

    OdpovědětVymazat