středa 2. března 2016

Deyan Sudjic: B jako Bauhaus

Od agamy po žraloka v designu a architektuře

Studujete umělecko-průmyslovou školu nebo architekturu? Anebo vás prostě jen baví design a rádi byste si ujasnili pár pojmů, na které občas narazíte? Pak je kniha B jako Bauhaus pro vás přímo stvořená!


B jako Bauhaus připomíná svou formou encyklopedie pro malé děti. Právě ty totiž bývají postavené na stejném principu: každé písmeno abecedy v nich zastupuje a vysvětluje jeden pojem. Encyklopedii pro nejmenší ostatně odpovídá i podtitul knihy: Moderní svět od A – Z.  V B jako Bauhaus však nenajdete velké písmo a spoustu obrázků, zdejší hesla jsou vysvětlována formou autorských esejí. Na pěti stovkách stran tak na čtenáře čeká celkem 40 témat z architektury, módy, užitého umění, grafiky, počítačových her či předmětů denní potřeby. Od autenticity až po židli. Myslíte si, že třeba o zipu, klávesnici počítače nebo nábytku z IKEA víte všechno? Novinář a autor knihy Deyan Sudjic, jinak též šéf londýnského Muzea designu, vás určitě vyvede z omylu. Tušíte třeba, proč máme klávesnici s rozložením QWERTY a nikoliv ABCDE? A proč vypadají nejmodernější digitální fotoaparáty podobně jako desítky let staré analogy na kinofilm? Možná budete překvapeni, že i taková drobnost jako je grafický font může pomoci vyhrát prezidentské volby. Design je prostě každodenní součástí našeho života, a to i přesto, že si to ne vždy uvědomujeme. K mému potěšení  je značný prostor v knize věnován architektuře, nejen slavným jménům jako byli např. Le Corbusier, Kaplický, Mies van den Rohe, ale třeba i roli architektury ve filmech Alfreda Hitchcocka nebo historii světových výstav EXPO.


Zbytek textu najdete na blogu nakladatelství Neoluxor, kterému děkuji za recenzní výtisk.

Hodnocení: 80%
Deyan Sudjic:  B jako Bauhaus
  • Nakladatel: KNIHA ZLÍN
  • ISBN: 978-80-7473-322-2, EAN: 9788074733222
  • Originál: B Is For Bauhaus
  • Překlad: Novák, Lukáš, Knotková, Radka
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 504 stran, 13,5 × 20,7 cm, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)

1 komentář:

  1. Tahle kniha mě docela láká! :) O designu sice vím kulové, ale takto bych to mohla čtivou formou napravit a ani by to nebolelo :) Eseje navíc bývají celkem čtivé a úderné. Moc pěkná recenze!

    OdpovědětVymazat