středa 16. října 2024

Výstava: Belvedere na Hluboké - Let It GROW Again!

Na začátku října jsem na Hluboké navštívila parádní výstavu na téma Stromy - Let It GROW Again! Prostory Alšovy Jihočeské galerie jsou impozantní a výběr děl byl také výborný. Výstava byla připravena ve spolupráci s prestižní rakouskou galerií Belvedere. Expozice je otevřena do 10. listopadu.


Hraje strom v kulturní historii lidstva významnou roli? Zcela jistě ano. Strom je nám v mnoha ohledech podobný, dokážeme se k němu snadno vztahovat a souznít s ním. Často na něj přenášíme lidské vlastnosti, pocity i pohnutky či k němu připodobňujeme sami sebe. Děje se tak i v obrazech, kresbách, grafikách, fotografiích, sochách či v architektuře, v nichž je prokazatelné, do jaké míry se člověk ztotožňuje s tvary přírody a do jaké míry se sám stává její tváří. Celá historie vztahu člověka ke stromu je ukotvena v umění. Strom je tedy třeba chápat jako impulz k symbolickému výkladu přírody, ale také jako nepřetržitou inspiraci nových forem.

Strom, jako málokterý jiný přírodní element, byl a stále zůstává mimořádným motivem v dějinách umění. Podněcuje naši fantazii a zároveň je i nenahraditelným zdrojem obživy a materiálu. Od nejstarších jeskynních maleb zobrazujících již neexistující faunu a flóru až po současné umělecké zpracování environmentálních témat nás provázejí otázky po původu toho, co nazýváme přírodou a bytím, ale také obavy o udržitelnost života, jak jej známe. Je tedy zarážející, jak neúměrně malá pozornost je tak zásadnímu syžetu dějin umění věnována na výstavách i ve výzkumu.

Zasadit strom do centra naší pozornosti se s velkým úspěchem podařilo projektu GROW vídeňské galerie Belvedere. Alšova jihočeská galerie jej rozvinula a nechala růst v unikátní výstavě Let It GROW Again!, která prohlubuje naše pochopení vztahu mezi uměním a ekologií a přináší nové perspektivy pro zachování přírodních a kulturních hodnot v naší společnosti. Přidejte se k nám a sdílejte naši vášeň pro umění a přírodu, protože společně můžeme dosáhnout mnohem více.



Výstavu připravila Alšova jihočeská galerie ve spolupráci s Österreichische Galerie Belvedere.

Seznam umělců | Karíma Al-Mukhtarová, Eduard Ameseder, Joannis Avramidis, Jan Bauch, Paul Baum, Nicolas Bertin, Robert Bielik, František Bílek, Radka Bodzewicz, Klemens Brosch, Rosemarie Castoro, Emil Cimiotti, František Anton Coufal, Josef Čapek, Věnceslav Černý, Constantin Damianos, Gunter Damisch, Honoré Daumier, Oscar Dominguez, František Dostál, Johann Feilacher, Lubomír Fendrych, Emil Filla, Joseph von Führich, Janus Genelli, Giovanni Giuliani, Franz Graf, Nilbar Güres, Edmund Gwerk, Hannes Haslecker, Carry Hauser, Anton Heusler, Helmut Hladisch, Jaroslav Hladký, Jakub Janovský, Pavel Jasanský, Anton Jasusch, Johanna Kandl, Karl Katholický, Franz Kernbeis, Anselm Kiefer, Krištof Kintera, Eva Kmentová, Milan Knížák, Peter Kogler, Johann Victor Krämer, Aleš Krejča, Otakar Kubín, Max Kurzweil, Taras Kuščynskyj, Rupert Kytka, Andries Cornelis Lens, Liza Lou, Alessandro Magnasco, Cecylia Malik, Edda Mally, Jakub Matuška aka Masker, Ralo Mayer, Gabriel von Max, Emilie Mediz-Pelikan, László Mednyánszky, Juraj Meliš, Zuzana Mináčová, Mistr Kryšpínovy legendy, Mistr z Frankfurtu, Alois Mosbacher, František Muzika, Otakar Nejedlý, Libor Novotný, Emil Orlik, Maxmilián Pirner, Jozef Poláček, Rona Pondick, Vladimír Popovič, Jan Preisler, Florian Raditsch, Carl Rahl, Vilém Reichmann, Rudolf Ribarz, Anton Romako, August Roth, Dorota Sadovská, Elisabeth von Samsonow, Sophia Schama, Martin Schnur, Gabriele Schöne, Moritz von Schwind, Reneé Sintenis, Antonín Slavíček, Lilly Steiner, Curt Stenvert, Ernst Stöhr, Leopold Strobl, Zdeněk Sýkora, Josef Šíma, Ester Šimerová-Martinčeková, Václav Špála, Jakub Špaňhel, Štýrský malíř, Helen Tóth, Josef Váchal, Jiří Valoch, Olga Wisinger-Florian, Adolf Wissel, Georg Philipp Wörlen, Max Zaeper, Marie Zlatníková, Jan Zrzavý.

 

Aleš Palán: Tahle kniha ti změní život

Jestlipak existuje nějaká kniha, která obrátila váš život vzhůru nohama? Kniha, která vás změnila, kvůli které jste se přestěhovali, oženili/vdaly, začali zdravě jíst apod.?




Já takovou knihu nemám, resp. v jednom období mého života jí byla Vegetariánská kuchařka, která mě na pět let přiměla přestat jíst maso - to už mě ale dávno přešlo. Za osudovou nemůže žádnou knihu označit ani spisovatel Aleš Palán, takovou knihu ale rozhodně mají respondenti jeho nejnovějšího knižního přírůstku: "Tato kniha ti změní život".

Aneb jak říká oficiální anotace: "
"Jak literární dílo dokáže ovlivnit osud čtenáře? Název této knihy je třeba vnímat spíše jako nadsázku. Rozhovory Aleše Palána vám totiž s největší pravděpodobností život nezmění. Přinášejí ale příběhy lidí, kterým se něco takového poštěstilo. O svém životě otevřeně mluví bývalá sexuální pracovnice, tatínek nemocného syna, farářka, majitel undergroundového vydavatelství, prodavačka v supermarketu, autor detektivek nebo zdravotní sestra. Všem stačilo si ve správný čas přečíst tu správnou knihu a život se jim zcela proměnil. Najednou bylo možné najít cestu ze slepé uličky, aktivizovat se, vyrovnat se s nepřízní okolí, nebo dokonce sám se sebou. Stává se to možná zřídka, ale kniha má stále moc měnit lidské osudy. Jen je potřeba jí věřit. A otevřít ji."

Kniha je určena pro každého, kdo rád čte, a je i pro každého, koho zajímají osudy druhých. Aleš Palán se lidem věnuje ve svých knihách pravidelně, jeho Samotáři že Šumavy (Raději zesilet v divočině) se už staly fenoménem, stejně tak jako rozhovory, které vede se zajímavými lidmi (kniha o bratrech Reynkových, rozhovor s Miloslavem Nevrlým apod). Fenoménu čtenářství se takhle cíleně věnuje myslím poprvé, i když knihy vždy byly v popředí zájmu jeho samotného i hrdinů jeho knih.

Spisovatel o projektu říká: "Párkrát se mně jako autorovi stalo, že mi někdo řekl, že mu i moje kniha změnila život. Rozhovory s bratry Reynkovými Kdo chodí tmami či se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině prý takovou moc pro pár lidí opravdu měly. Nechal jsem si ty příběhy vyprávět a žasl jsem, cítil jsem spoluodpovědnost za tu změnu a zároveň jsem pociťoval jakési plaché naplnění. Zdá se, že jsem se přiblížil ke smyslu věcí. K něčemu, co stojí vysoko nad zábavnou, edukativní či mě fascinovaly více, některé méně, ale všechny mají společné jednu krásnou myšlenku. A tedy, že literatura mění naše životy k lepšímu!"

Musím říct, že tohle bylo moc příjemné čtení. Některé příběhy v knize byly úplně fascinující - třeba hned ten první o ženě, kterou ze šikmé plochy dostal Coelho! Bavila mě slečna cestovatelka, kterou dobrodružné dětské knihy a Karpatské hry od Nevrlého přivedly k nezávislému cestování po celém světe, skvělá byla paní milující (stejně jako kdysi já) Káju Maříka. Pobavil mě můj oblíbený autor detektivek Jiří Březina, kterého ovlivnil KLF Manuál: Jak se dostat na vrchol hitparády. Odnesla jsem si i několik knižních tipů - asi si konečně přečtu něco od Martina Jirouse, vrátím se k Jiřímu Ortenovi (osud prozaičky a básnířky Markéty Hejnové, které Orten doslova změnil život, byl taky neuvěřitelný) a konečně si dám toho Nevrlého...

Jsem ráda, že někdo podobné knihy o literatuře a čtenářích píše, je to fakt osvěžující. Doporučuji. 



Hodnocení: 100 %

Aleš Palán:  Tahle kniha ti změní život: Rozhovory o nečekané síle čtení
  • Nakladatel: Host 
  • EAN: 9788027521838
  • ISBN: 978-80-275-2183-8 
  • Doporučená prodejní cena: 399 Kč
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 328 stran, česky
  • Rozměry: 13,5 × 20,5 cm
  • Rok vydání: 2024 (1. vydání)