pátek 1. července 2016

Henning Mankell: Pyramida

První případy komisaře Wallandera

Máte rádi případy komisaře Kurta Wallandera, které vyprávějí nejen o vyšetřování trestných činů, ale i o proměnách Švédska v průběhu času? Pak si nenechte ujít Pyramidu, kde Mankell na několika kratších případech ukazuje, jak to všechno začalo…


Pyramidu vydal Henning Mankell v roce 1999 a jak sám v předmluvě knihy předznamenává, napsal ji na přání svých čtenářů, kteří toužili vědět, jak se celá série o komisaři Wallanderovi zrodila. A tak Mankell  prohrabal zásuvky, prošel si staré zápisky na disketách (sic!) a vyhrabal povídky, které do té doby vyšly v časopisech. Výsledkem je kniha s pěti kratšími příběhy.

První příběh vrací čtenáře na konec šedesátých let, kdy je Wallanderovi něco málo přes dvacet. Touží po kariéře detektiva, ale zatím je jen pochůzkářem v Malmö, který musí se sebezapřením rozhánět mládež, protestující proti válce ve Vietnamu. V kariérním postupu mu pomůže náhoda – soused v domě spáchá za podivných okolností sebevraždu. Kurt se pustí do vlastního pátrání a i když se při tom sám dostane do nebezpečí, případ objasní. Získá nejen vysněné místo na kriminálce, ale i srdce své lásky Mony. Ještě v Malmö, na Štědrý večer roku 1975, se odehraje i druhý krátký příběh. Zbylé tři případy pak čtenáře zavedou do osmdesátých let, do Ystadu, malého města, kam se Wallander s manželkou Monou a dcerou Lindou rozhodli přestěhovat. V Ystadu na komisaře a šéfa kriminálního oddělení čeká neobvyklá smrt turisty v taxíku, zavražděný fotograf a také velmi zajímavý případ, ve kterém se sejde havarované malé letadlo, které nikomu nechybí a dvě zavražděné staré panny, majitelky galanterie. Kromě vyšetřování sledujeme i nadále Wallanderův osobní život, komplikovaný vztah s otcem či postupný rozpad jeho manželství. Pyramida končí tam, kde první díl celé série začal – na počátku knihy Vrazi bez tváře.

Ač nemám povídky moc v oblibě a vlastně se jim úspěšně vyhýbám, v případě Pyramidy jsem udělala výjimku, které vůbec nelituji. Naopak. Musím konstatovat, že Henning Mankell dokáže rozehrát dobrý příběh i na menší ploše a ani tato úspornost nic neubírá na čtivosti a zajímavosti knihy. Vybrané kriminální případy jsou jako vždy zajímavé a Wallander je hrdina, kterému prostě musíte fandit (zvlášť, když se znáte tak dlouho).


Zbytek textu najdete na blogu knihkupectví Neoluxor (díky:-).

Hodnocení: 90 %


Henning Mankell: Pyramida

  • Nakladatel: Host
  • ISBN: 978-80-7491-521-5, EAN: 9788074915215
  • Překlad: Švolbová, Hana
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 424 stran, 13,5 × 20,5 cm, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)


1 komentář:

  1. Tak na to se moc těším! Mám autora ráda, dost poučné detektivky :)

    OdpovědětVymazat