neděle 3. ledna 2021

Čtenářská výzva 2020

I v roce 2020 jsem se pustila Čtenářské výzvy. Tentokrát jsem měla pocit, že mě některá témata docela míjejí, nakonec jsem si ale poradila se všemi. Zajímá vás jak?

1. Kniha, jejíž autor letos oslaví (oslavil) kulatiny
Bernard Minier: Sestry



Francouzský spisovatel Bernard Minier oslavil 26.8.2020 svou šedesátku, takže se mi do čtenářské výzvy pěkně hodil, také proto, že tuhle knihu jsem si nutně potřebovala přečíst. Čtvrtý díl série s kriminalistou Martinem Servazem sice nebyl tak dobrý, jako první dva (Mráz a Kruh), přesto to ale byl vcelku napínavý thriller. Příběh dvojnásobné vraždy dvou sester oblečených v šatech k prvnímu přijímání, vlastně jeden z prvních Servazových případů, který nalezne pokračování o 25 let později. Překvapivé rozuzlení.

2. Kniha, která má v názvu den v týdnu
Svatopluk Hrnčíř: Případ skončil v pátek


Tak tohle byl trochu oříšek. Původně jsem si chtěla v knihovně půjčit Nedělňátko, aneb knižní rozhovor Aleše Palána s Miloňem Čepelkou z Divadla Járy Cimrmana. Jenže pak mi knihovnu zavřel koronavirus... A pak ještě jednou...  Nakonec padla volba na dětskou detektivku z roku 1959(!), kterou jsem našla v elektronické podobě a která mě příjemně překvapila. Hlavním tématem totiž byly technologie, konkrétně ukradený vynález miniaturního mobilního telefonu!:-) Svatopluk Hrnčíř - vizionář. Bavilo mě to stejně jako v roce 1981, kdy jsem knihu četla poprvé:-)


3. Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání
Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě


Téma vysněného povolání jsem si splnila hned první knihou roku 2020. Chtěla bych být cestovatelem, a to nejlépe vtipným poutníkem Ziburou. Nevím, jestli bych zvládala stejně vtipné přednášky jako on, ale cestování by mi určitě šlo. O knížce jsem psala tady


4. Kniha, která má na obálce květinu
Hana Marie Körnerová: Heřmánkové údolí


Knihu s květinou na obálce jsem objevila v knihovně mé maminky. Nalákalo mě skvělé hodnocení na databazi knih (93% od skoro šestnácti stovek hodnotitelů/hodnotitelek), anoncovaný příběh mladé ženy repatriované po válce z Ruska do Československa a také umístění děje do Českého Středohoří. Upřímně řečeno, mé předpoklady se moc nenaplnily. O Rusku se v knize moc nedozvíte a odehrávat by se mohla prakticky kdekoliv. Prostě košatý román pro ženy,  romantická a poté ztracená láska, těžký úděl, dřina, spousta dětí, happyend. Asi lepší kus z dané kategorie, kterou moc často nevyhledávám. 


5. Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou
Ellena Ferrante: Tíživá láska


V téhle knize trpí duševní poruchou víc hrdinů, chvílemi o svém duševním zdraví pochybuje i čtenář,  kvalit Geniální přítelkyně tahle prvotina bohužel nedosahuje. Psala jsem o ní tady

6. Kniha, která vás zaujala svým názvem
Aleš Palán: Jako v nebi, jenže jinak


Novinář Aleš Palán se vrátil ke svým samotářům, tentokrát ale nezůstává na milované Šumavě (jako v první knize Raději zešílet v divočině), ale rozjíždí se za svými hrdiny po celé republice. Je to opět fascinující čtení. Nejvíc mě mrazilo při čtení příběhu mladé ženy, který se odehrává kousek od nás, na okraji Bedřichova. Oproti šumavským samotářům trochu míň mystiky a víc humoru. Doporučuju. 


7. Kniha o holokaustu
Edith Eva Eger: Máme na vybranou


Z tohoto tématu jsem měla docela strach. Všichni ti Tatéři, Porodní sestry, Mengelova děvčata, Cilky apod. - to jsou knihy, do kterých nemám odvahu se pustit. Leda znovu přečíst některou z těch skvělých knih, které jsem už četla v minulosti? Hanu, Zvuk slunečních hodin, Smrt je mým řemeslem? Trn z paty mi nakonec vytrhl Bill Gates. Klepete si na čelo? Kdepak - Bill Gates pravidelně každý rok doporučuje knihy, které ho zaujaly. Letos na jaře se mezi výběrem knih vhodných pro koronavirové léto objevil titul Máte na vybranou.  Autorkou je stále žijící americká psycholožka pocházející z maďarské rodiny v Košicích, která přežila Osvětim, Mauthausen i pochod smrti. Vzpomněla jsem si, že jsem s ní četla rozhovor v Respektu a bylo rozhodnuto. Opravdu dobrá kniha o překonávání traumatu, věnovaná nejen holokaustu, ale i autorčině terapeutické praxi a životě v USA po druhé světové válce. Stojí za přečtení. 


8. Kniha s názvem vystihujícím vaši osobnost nebo náladu
Zidrou a Aimée de Jongh: Nevyhnutelná opotřebovanost citů



Tenhle komiks o stáří a vyrovnávání se s ním jsem četla hned na začátku roku 2020 a jeho název mi v tu chvíli přišel do téhle kategorie příznačný. Později během roku 2020 bych asi volila jiné knihy, třeba Úzkosti a jejich lidé od Fredrika Backmana, nebo rozhovor s Radkinem Honzákem Všichni žijem´v blázinci, event. román pro ženy Proč máma pije - možná to ale budou dobré tipy na letošní rok... O knize jsem psala tady.


9. Kniha, jejíž první věta začíná zájmenem
Petra Dvořáková: Vrány



Do téhle kategorie jsem se trochu zamotala, pořád jsem hledala knihu, která má zájmeno v názvu (ano, čtení s porozuměním). Nakonec jsem si ale omylu všimla, jenže moc mi to nepomohlo. Copak si pamatuji, jakou větou která kniha začíná? Pomohl mi oficiální žebříček Databáze knih, kde jsem našla i knihu Petry Dvořákové Vrány - psala jsem o ní tady


10. Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli
Veronika Bendová: Vytěženej kraj


Od Veroniky Bendové jsem krom téhle knihy nic nečetla, ale napravím to - chystám se na její prvotinu Nonstop Eufrat (jen co mi zase otevřou knihovnu). O Vytěženém kraji se víc dozvíte tady. 

11. Kniha autora, který získal cenu E. A. Poa
Agatha Christie: Mrtvá v knihovně


Tady jsem tak dlouho vybírala, až jsem pár dní před vánoci sáhla po staré dobré klasice - po slečně Marplové. A víte, že to bylo super čtení? Agatha Christie prostě byla královna detektivky a já si toho  od ní budu muset osvěžit víc. 


12. Kniha, která je na Databázi knih v době čtení méně než 20x v Přečtených
Kamila Moučková, Světlana Witovská: Hlavou proti zdi. 


Tenhle životopisný rozhovor jsem četla už někdy začátkem roku, kdy na Databázi knih nebylo ještě ani jedno knižní hodnocení. Teď jich je tam asi 14, možná přibudou, když Kamila Moučková na konci listopadu 2020 ve věku 92 let zemřela. Více o knize tady


13. Kniha od dánského autora
Jussi Adler-Olsen: Oběť 2117


Případy oddělení Q čtu, kdykoliv vyjde nový díl. Takže jsem si nemohla ujít ani tento, který je věnovaný uprchlické krizi a také příběhu Asada, mého oblíbeného arabského hrdiny. Dánský spisovatel Jussi Adler-Olsen knihu osobně propagoval v rozhovoru pro magazín Page, který vznikl při jeho návštěvě Prahy. Více zde


14. Kniha básní
Josef Kainar: Nevídáno - neslýcháno


Básně mi moc nejdou. Původně jsem se chtěla pustit do nějaké současné poezie, ale nevyšlo to. Josef Kainar tak byla sázka na jistotu pár dní před koncem roku. Pamatuju si ho ještě z čítanek:-)

Na jabloni hrušky zrají,
na piano žáby hrají,
kočka píše úkoly,
kohoutek jde do školy,
ryba pije limonádu,
kráva nosí rohy vzadu,
kredenc tančí rejdovák,
husa krávě šije frak,
koník leze z fiatky,
vítr fouká pozpátky,
po obloze mráček běží,
běží, běží, až k té věži.
„Jaká je ta věž?“
„Velká jak ta lež.“


15. Kniha, jejíž obálka se vám nelíbí
Václav Havel: Pižďuchové


Kandidátů bylo více, ale nakonec zvítězila obálka Josefa Sopka pro dětskou knihu Václava Havla Pižďuchové. Je otřesná!


16. Kniha, která má v názvu slovo “aneb“
David Zábranský: Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský


Na Davida Zábranského jsem docela dlouho sbírala odvahu, ale nakonec byl Logoz příjemné překvapení. A také jediná kniha, kterou jsme v roce 2020 přečetla, která měla v názvu "aneb". Na nízké hodnocení nedejte a zkuste!



17. Kniha, ve které se odehrává svatba nebo pohřeb
Karin Lednická: Šikmý kostel


V téhle knize se odehrává spousta svateb i pohřbů, v téhle knize je totiž všechno. A těšte se, hned v lednu 2021 by mělo vyjít pokračování! Pokud jste Šikmý kostel nečetli, tak se do něj rychle pusťte, protože jestli by vám z minulého roku nemělo něco ujít, pak je to tahle románová kronika.  Počítejte s tím, že se od ní nebudete moci odtrhnout. Více zde


18. Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou
Eva Labudová: Tapetář



Debut velmi mladé autorky, za který v roce 2019 získala Literární cenu Knižního klubu. Podle mě právem. Anglie, padesátá léta minulého století, mladý hrdina, který postupně odhaluje svou jinakost - fakt dobré. Myslím, že o Emě Labudové ještě uslyšíme.


19. Kniha poprvé vydaná v roce 2020 (nová kniha)
Miřenka Čechová: Baletky



Knih loni vydaných a mnou loni přečtených bude asi víc, ale nakonec jsem vybrala částečně autobiografickou prózu Miřenky Čechové Baletky. Divoká devadesátá léta na taneční konzervatoři v Praze. Vzhledem k tomu, že svět baletu jsem dosud znala jen z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, tak docela prozření. Atmosféra devadesátek, kterou jsem zažíla, mě bavila moc. 

20. Kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy
Tomáš Šebek: Nebe nad Jemenem


Původně jsem tu měla knihu Životní terno od Backmana, ale zpětně si nejsem jistá, jestli v tomhle vánočně nevánočním kousku nakonec nebyl nějaký ten pohřeb (a tedy kolize s kategorií 17). Takže nakonec Nebe nad Jemenem, kde snad nic z výše uvedeného nebylo. Tahle kategorie mě tedy vůbec nezaujala, narozdíl od knihy. Válečný chirurg Šebek barvitě líčí svou misi v jihozápadní Asii, vzhledem k tomu, že se po návratu vrhnul na telemedicínu a navíc Lékařům bez hranic slíbil, že už o nich nebude psát (tak jsem to aspoň pochopila), bude to možná jedna z posledních šancí, jak si od  něj něco přečíst. 

Tak to byla moje Čtenářská výzva 2020, ta na rok 2021 na mě zatím ještě čeká.



1 komentář:

  1. Dobrý deň,tiež som sa zúčastnila Čtenářské výzvy 2020 ale bohužiaľ iba s 13 splnenými výzvami - knihami.Obdivujem Vás ako ste to bravúrne zvládla.Zvlášť ma zaujal Váš komentár ku knihe o holokaustu.Nikdy som nepočula o Eve Egerovej a Váš článok a aj blog ma už veľa naučil a inšpiroval .Ďakujem.

    OdpovědětVymazat