pátek 27. února 2015

Andy Weir: Marťan


Houstone, máme problém aneb trosečníkem na Marsu … 
Vzpomeňte si na Apollo 13 a Trosečníka, přidejte technické detaily, okořeňte nerdovským humorem a dostanete Marťana – thriller odehrávající se na rudé planetě.
Na Marsu přistála výprava tvořená šestičlennou posádkou. Po několika dnech ale prudká písečná bouře misi ukončí, při spěšné evakuaci navíc tragicky zahyne jeden z jejích členů. Výprava se ve špatném psychickém stavu vrací na Zemi. Problém je v tom, že Mark Watney nezemřel. Zůstal trčet na nehostinném Marsu, se zásobami na 30 dní, bez komunikačního zařízení, kterým by na sebe upozornil. Příští výprava na Mars se chystá za 4 roky.
Že se tahle situace smrti dost blíží? Kdepak, Mark se rozhodne, že se tak snadno nevzdá a pustí se do práce. Jeho specializací je biologie, takže dokáže ledacos vypěstovat, a strojní inženýrství, což znamená, že ví, jak věci fungují a umí s nimi zacházet. Kdyby měl dostatek lepicí pásky a náhradních dílů, možná by si raketu na cestu domů i postavil. Místo toho ale vymyslí jiný plán – zajede si pro opuštěný Pathfinder, planetární sondu, která na Marsu přistála v roce 1997. Umožní mu to komunikovat se Zemí. Jenže problémy narůstají, přístroje se porouchávají a Marka se snaží zabít jak Mars, tak jeho vlastní šílené nápady…
Kde se v takové knize může ukrývat humor? Nevěřili byste, ale skoro na každé stránce. Je to opravdu příjemné a zábavné čtení.

Andy Weir
… zbytek textu si prosím přečtěte na blogu knihkupectvíNeoluxor, kterému děkuji za recenzní výtisk.

Hodnocení: 90 %


Andy Weir  Marťan
·         Nakladatel: Knižní klub
·         ISBN: 978-80-242-4772-4, EAN: 9788024247724
·         Originál: The Martian
·         Překlad: Prokop, Michal
·         Popis: 1× kniha, vázaná, 344 stran, 15 × 23,4 cm, česky
·         Rok vydání: 2015 (1. vydání)

3 komentáře:

  1. Díky za pěknou recenzi. :) Už jsem o něm ledasco slyšela a uvažovala, tak si ho patrně zařadím na nějaký ten list knih k přečtení. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Ja knihu zrovna čítam a je fantastická. Všetky chvály na ňu sú oprávnené. Na film sa teším, aj keď z réžie Ridleyho Scotta mám obavy, jeho posledné filmy nejak moc dobré neboli.

    OdpovědětVymazat
  3. super recenze. knizku jsem taky cetla a fakt moc se mi libila :)

    OdpovědětVymazat