sobota 7. května 2016

Karel Nešpor: Kudy do pohody

Tisíc snadných rad, jak se uklidnit

Doktor Nešpor je blázen – to si myslí valná většina lidí kolem mne. Pravda je, že svých veřejných vystoupeních nepůsobí dr. Nešpor zrovna dvakrát příčetně. A jak se říká – rozdíl mezi bláznem a jeho psychiatrem je jen v tom, kdo má klíče…. Chtěla jsem zjistit, jak je to doopravdy, a proto jsem přivítala nabídku nakladatelství Portál (díky!) přečíst si nejnovější dílko tohoto známého českého psychiatra: „Kudy do pohody“.


Kudy do pohody spadá do kategorie populárně naučná literatura. Autor, známý český psychiatr a specialista na léčbu závislostí, tu čerpá ze svých mnohaletých zkušeností  nejen ze své psychiatrické praxe, ale také z výuky zdravotníků a studentů, důležitou část knihy pak tvoří tipy zaměřené na jógu a mentální cvičení.

A jak se tedy do pohody dostat/uvést? Průvodcem nám je jakási fiktivní  postava pana Zkoumala (ala zvědavý invalida Karásek) – přiznávám, že tohle schéma mě moc neoslovuje, v poslední době jsem se s touto konstrukcí setkala několikrát (např. Sladký životKam zmizel můj sýr?, Dokonalý život)  a nikdy to na mě nefungovalo… Ale třeba je to ve mně... 

Kniha rozdělena na několik oddílů: mír těla, mír mysli, mír srdce a mír a střízlivost, jednotlivé části jsou pak složeny z příběhů, anekdot, drobných rad, fiktivních dialogů, které někdy navazují, jindy nikoliv. Nečekejte nějakou systematičnost, je to spíš proud nápadů a postřehů.  Pokud čtenář četl některé z autorových předchozích knih, bude mít sem tam pocit recyklace, hlavně v oblasti závislosti na alkoholu, ale vzhledem k typu literatury a cílové skupině, které je kniha určena, to asi vůbec nevadí.

Bavil mě autorův slovník – do své slovní zásoby jsem zařadila nové slovo: „bažení“ (angl. craving): silná touha nebo puzení pít alkohol, brát drogy, hrát automaty, apod. Jde o jeden ze znaků závislosti. Bažení zhoršuje sebeovládání, oslabuje paměť, zhoršuje soustředění.  Mám bažení po sladkém jídle…L Taktéž zaujala zkratka JUCH - já, ubohý chudáček...


Nedokážu odhadnout, jestli je v knížce přesně 1000 rad, jak se uklidnit, ale na druhou stranu si asi každý vybere, co by mu mohlo sedět. Někdo zkusí pohyb, jiný změní jídelníček, další se naučí dechová cvičení nebo vsadí na akupresuru. Sama jsem si udělala pár poznámek o aktivitách, které bych si chtěla zkusit – např. cvičení vnitřního ticha nebo volné cvičení, kdy člověk nechá tělo, ať se pohybuje, cvičí a hýbe, jak uzná za vhodné.

Co mě rozhodně zaujalo a pobavilo jsou odkazy na autorovu webovou stránku. Najdete tu poměrně velké množství dalších zdrojů informací, co ale zaujme asi každého, to jsou autorova videa, zejména ta, věnovaná smíchu. Ty si prosím určitě pusťte, do pohody Vás rozhodně dostanou, minimálně zjistíte, že jednou z cest k lepšímu žití, je nebrat se příliš vážněJ

Lišácký úsměv a hlemýždí smích v televizi (In Czech) Jak se směje slon?


Smích veselé kachnyKarel Nešpor je asi vážně trochu cvok, ale sympatický:-) Děkuji nakladatelství Portál za recenzní výtisk. 

 Hodnocení: 80%

Karel Nešpor: Kudy do pohody
  • Nakladatel: Portál
  • ISBN: 978-80-262-1044-3, EAN: 9788026210443
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 168 stran, 13 × 20 cm, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)

1 komentář:

  1. Léčit závisláky by cvok zvládl max měsíc ty hloupá!Nevíš o co jde.

    OdpovědětVymazat