středa 22. června 2016

Angela Marsonsová: Němý křik

Dávné tajemství vyplouvá na povrch...

Máte chuť na excelentní detektivku, u které rozhodně po pár stránkách neodhalíte, kdo je vrah? Chcete se bát o křehkou policejní inspektorku, bavit se vtipnými hláškami vyšetřovacího týmu  a těšit se na další díl série? Tohle všechno splňuje kniha Němý křik, první případ inspektorky Kim Stoneové.


Ve vaně je nalezena utopená osaměle žijící žena, starší muž skončí s podříznutým hrdlem. Spojuje je jediné, před deseti lety spolu pracovali v dětském domově pro dívky, který vyhořel a poté byl narychlo uzavřen. Na stejném místě má zanedlouho začít archeologický výzkum, ale někdo se jej snaží usilovně překazit. Případ dostane inspektorka Kim Stoneová, která během vyšetřování najde na pozemku ústavu zakopanou dětskou kostru. Další hrůzné nálezy kostí mladých dívek ani mrtvoly bývalých zaměstnanců na sebe nedají dlouho čekat. Podaří se po tolika letech nalézt vraha? Kdo zradil tajemnou přísahu, která vydržela tolik let? Kdo se chce zbavit nepohodlných svědků?

Němý výkřik je prvním případem inspektorky Kim Stoneové, velmi zvláštní policistky, která má dost velké problémy v mezilidské komunikaci, ale její pracovní výsledky jsou impozantní. K tomuto případu má Kim navíc specifický vztah, protože i ona shodou okolností vyrostla v podobném zařízení pro výchovu opuštěných a problémových dětí. V pátrání jí to může pomoci, zároveň to ale pro ni znamená návrat k dávným a pečlivě uzamčeným vzpomínkám (a traumatům) z dětství.

Němý křik je strhující kniha s výtečnou atmosférou a skvěle promyšlenou zápletkou. Hlavní hrdinka i členové jejího týmu si velmi rychle získají čtenářovy sympatie, a to i přesto (anebo právě proto?), že se Kim Stoneová typově podobá Ságe Norenové z televizního seriálu Most – možná lehce autistická vyšetřovatelka, která nechápe, kdy poděkovat a proč někomu přát k narozeninám. Svou práci ale dělá výborně, a protože nevede prakticky žádný osobní život, tak se na vyšetřování může dokonale koncentrovat. Byť to není úplně týmový hráč, tak se na své kolegy může spolehnout a jejich vzájemné interakce jsou občas docela zábavné. V knize se střídá vlastní dějová linie spojená s vyšetřováním aktuálních trestných činů s odskoky do minulosti a do mysli samotného vraha. Kapitoly jsou rychlé, hutné a napínavé, atmosféra opuštěného ústavu tajemná, vyvolává to chuť rychle si přečíst ještě jednu kapitolu, pak ještě pár stránek… a nakonec knihu zhltnete (tak jako já) na jeden zátah. A nejlepší samozřejmě je, že rozuzlení je úplně jiné, než jste si celou dobu mysleli.


Němý křik je dílem britské autorky Angely Marsonsové, která sice již předtím napsala (a vlastním nákladem vydala) dva společenské romány, ovšem úspěch ji přinesl až vstup na pole detektivní literatury. Román, který autorka nejprve nemohla nikde udat, vyšel nakonec v únoru minulého roku v mladém a dynamickém nakladatelství Bookouture. A pak se začaly dít věci: kniha vedla řadu týdnů žebříčky bestselerů, stala se dokonce pátou nejprodávanější položkou na Amazonu všech dob. Vyhrála několik anket a cen, práva k vydání se prodala do dalších 14 zemí, aktuálně se počet prodaných výtisků knih s touto originální hrdinkou pohybuje kolem jednoho milionu. Za jeden jediný rok se z Marsonsové stala celebrita a uznávaná autorka, na jejíž další knihy čtenáři netrpělivě čekají. Ve Velké Británii letos v květnu vyšlo už čtvrté pokračování, čeští čtenáři by se měli dočkat alespoň ještě jednoho dílu v tomto roce. Pevně doufám, že to nebude trvat dlouho, na další díl se totiž těším už teď.



Hodnocení: 100 %  

Angela Marsonsová: Němý křik

  • Nakladatel: Knižní klub
  • ISBN: 978-80-242-5368-8, EAN: 9788024253688
  • Originál: Silent Scream
  • Překlad: Hanzlíková, Ludmila
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 336 stran, 15 × 23,5 cm, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)

Veletrh dětské knihy v Liberci

Začátkem června se u nás v Liberci konal veletrh dětské knihy. Tentokrát se veletrh uchýlil do zrekonstruovaných prostor Kolosea.  Vyrazila jsem tam se synem Bartolomějem, natěšená, neb ještě plná zážitků z Veletrhu knihy v Praze. 

Liberecká akce mě ale trochu zklamala... Dorazili jsme až odpoledne a počet návštěvníků se dal spočítat na prstech jedné ruky. Snad tam aspoň dopoledne míří školy. I doprovodný program byl dost chudý, navíc jsem koukala, že řada změn na poslední chvíli - například Jiří Žáček, na kterého jsem se chystala, vůbec nedorazil:-(. Cílem veletrhu má být přivedení dětí ke čtení. No nevím... Jsem z celé akce trochu rozpačitá... Snad bude další roky lepší propagace a děti a jejich rodiče se sem podaří nalákat. Knížek tu bylo na výběr spousta, svůj stánek tu měla i liberecká krajská vědecká knihovna, která toho pro malé čtenáře dělá opravdu hodně. 

Aspoň pár fotografií...

Fotka:  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


středa 15. června 2016

Petr Ryska: Praha neznámá

Málo známé kouty Prahy

Máte rádi Prahu a myslíte že si, že ji dokonale znáte? Petr Ryska vás přesvědčí o opaku, stačí přijmout jeho nabídku a vydat se spolu s ním poznávat Prahu neznámou.


Praha neznámá – tak se jmenuje web a facebookový profil, který už několik let sleduji. Kdysi mě na něj přivedl článek o tajemném hřbitově psychiatrické léčebny v Bohnicích, začetla jsem se a už zůstala. Ač už v Praze několik let nebydlím, baví mě vracet se alespoň v roli čtenáře na stará známá místa, případně si virtuálně plánovat výlety do některé ze 112 pražských čtvrtí, kterými autor fundovaně provází.

Po několika letech internetové existence nyní konečně došlo i na knihu. Do originálního průvodce se po pečlivém výběru dostalo 9 vycházek po více či méně známých částech Prahy. Autor se vždy věnuje historii dané lokality, a pak čtenáře provede po připravené trase. Jednotlivé zastávky se věnují výrazným stavbám, jejich architektům i VIP obyvatelům. Dojde i na drobné perličky a zajímavosti, nejatraktivnější částí knihy jsou ale fotografie, současné i historické, které dané místo ukazují v době největší slávy.
A na co se v knize můžete těšit? Autor nás zavede třeba na Barrandovského terasy, které se v meziválečné době vyhřívaly na výsluní popularity, či na Nový svět, zapomenutý a krásný kout Pražského Hradu, který vždy obývali malíři a umělci. Hodně zajímavá je pozvánka do chudinské kolonie Na Slatinách, kterou všichni známe ze Svěrákovy Obecné školy – zbytky školních pavilonů je možné na místě stále ještě objevit. Pěkná je kapitola věnovaná Klánovicím, které pro letní bydlení vystavěl bohatý továrník Václav Klán a kde se za první republiky nacházely proslulé lázně spojené se zábavním centrem. Lunapark, bazény, tobogány, plovoucí taneční parket, to vše najdeme už jen ve filmech pro pamětníky. Atraktivní jsou také sousední Dolní Počernice a Hostavice, kde je pro změnu možné najít krásnou přírodu, včetně např. povalových chodníků. K návštěvě mě pak navnadily Staré Strešovice a Ořechovka, čtvrti, ve kterých jsem byla naposledy zhruba před 15 lety. Pestrou mozaiku uzavírají vesnická památková rezervace Stará Hostivař a Bohnice s moderním sídlištěm, vesnickými domky i tajemným areálem psychiatrické léčebny.


Pavel Ryska píše velmi jednoduše a přístupně, ale přitom poutavě. Nepřehání to s daty a čísly, spíš se vytasí se zábavnou historkou z natáčení. I když už dříve pár podobných průvodců po méně známých místech hlavního města vyšlo, u této knihy opravdu oceníte bohatou fotografickou přílohu a zasazení do aktuální společenské situace. Knížku doplňuje jmenný i místní rejstřík, důležitá je také mapa, díky které se bude čtenář na vycházce snadno orientovat. Pro obyvatele popisovaných čtvrtí je Praha neznámá povinnou literaturou, která by v knihovně neměla chybět. Věřím, že si Praha neznámá své čtenáře najde a brzy dojde i na vydání dalších dílů. Vždyť krásných míst, které si zaslouží naši pozornost, je plná Praha.


Hodnocení: 100%

Petr Ryska: Praha neznámá
  • Nakladatel: Grada
  • ISBN: 978-80-247-5651-6, EAN: 9788024756516
  • Popis: 1× kniha, flexi, 232 stran, 17 × 24 cm, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)


pondělí 13. června 2016

Jonas Jonasson: Zabiják Anders a jeho přátelé

Zabiják Anders – miláček davů

Do třetice všeho dobrého – Jonas Jonasson, autor Stoletého staříka a Analfabetky, vydává novou humoristickou knihu. Seznamte se: zabiják Anders a jeho přátelé.



Zabiják Anders, je trochu prostomyslný kriminálník, který se po letech  strávených za mřížemi  dostává na svobodu. Nerad by se do basy vracel, s vražděním tedy končí a nechává se najímat jen na lehká ublížení na zdraví – láme nohy a ruce za peníze a pro výstrahu. Noví kamarádi – nezaměstnaná farářka Johanna a životní ztroskotanec recepční Per -  objeví v zabijáku Andersovi skvělý zdroj příjmů. Postarají se mu ve spolupráci s bulvárním tiskem o PR, ujmou se  komunikace se zákazníky a zakázky se jen hrnou. Jenže jednoho dne k Andersovi nečekaně promluví Bůh a s mlácením lidí je konec. Johanna s Perem vsadí vše na jednu kartu – nasmlouvají pár opravdu velkých zakázek, vyberou zálohy a než všechno praskne, chtějí se vypařit.  Nakonec ale schopná dvojka rozjede nový podnikatelský záměr: zabiják Anders se stane hlavou nové církve. Anders lidi přitahuje jako rocková hvězda, imponuje jim svým příběhem i úsilím rozdávat peníze potřebným. Sociální sítě a hektolitry krabicového vína také přispívají k úspěchu. Celkové příjmy od drobných dárců  vysoce převyšují náklady na charitu. Jenže pořád jsou tu ještě bývalí zákazníci z podsvětí, kteří mohou sofistikovaný projekt zhatit….

Předchozí knihy autora, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a Analfabetka, která uměla počítat, jsou u nás nesmírně populární, obě vedly řadu týdnů žebříčky prodeje knih. Jsou to knihy založené na absurdních situacích a bláznivém humoru. Z podobného základu těží i Zabiják Anders. I zde najdete zcela atypické postavy, které vás nepřestávají udivovat svými názory a nápady. Bláznivé situace, při kterých by vám měl jít po zádech mráz, ale vy se přitom smějete a klepete si na čelo. K nemorálním hlavním hrdinům cítíte sympatie. Celá zápletka knihy je nereálná a šílená, pokud ale na tuhle hru přistoupíte, užijete si to. Přiznávám, předchozí dvě Jonassovy knihy mě bavily výrazně víc, byly propracovanější a vtipnější, přesto ani tato kniha mě nezklamala. Bezstarostné čtení pro nadcházející letní měsíce.


Recenze vyšla i na blogu knihkupectví Neoluxor, kterému děkuji za poskytnutí recenzního textu. 

Hodnocení: 85 %


Jonas Jonasson: Zabiják Anders a jeho přátelé
  • Nakladatel: Panteon
  • ISBN: 978-80-87697-50-4
  • Překlad: Švolbová, Hana
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 320 stran, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)