pondělí 6. srpna 2018

Christopher Long: Případ Adolf Loos

Co se vám vybaví při vyslovení jména Adolf Loos? Vídeňský architekt narozený v Brně, klasik moderní architektury, autor Müllerovy vily v pražských Střešovicích (pozor, vilu Tugendhat dělal jiný klasik - Ludwig Mies van der Rohe), my, co bydlíme v Liberci si možná vybavíme, že tu kdysi strávil nějaký čas na zdejší průmyslovce. Když nakouknete do Wikipedie, dozvíte se i o dalších významných stavbách (např. obchodní dům  Goldman a Salatsch ve Vídni nebo dům pro dadaistu Tristana Tzaru v Paříži). 

Američan Christopher Long - historik, který se zabývá dějinami moderní architektury a designu - nám ale v knize Případ Adolf Loos předkládá trochu jiný a vlastně poměrně překvapivý obrázek. 


Zaměřuje se totiž na jednu speciální etapu Loosova života. V roce 1928, ve svých 57 letech, byl Adolf Loos zčistajasna obviněn ze sexuálního obtěžování tří děvčátek ve věku 8-10 let. Po Loosově zatčení se rozpoutala velká mediální kampaň. Loos byl ve Vídni dost kontroverzní osobou, často útočil na své kolegy, kteří nesdíleli jeho zápal pro architekturu bez ornamentu, pouštěl se ale do kritiky řady jiných věcí, vč. například nedotknutelné vídeňské kuchyně - obvinění tím pádem bylo vodou na mlýn jeho nepřátel. Zrovna tak měl ale Loos i řadu vlivných klientů a známých, kteří se za něj v těžké chvíli postavili.

 


Christopher Long se pokusil po skoro devadesáti letech celý případ rozplést. Protože se zdálo, že vyšetřovací spis byl ztracen, pustil se nejprve do studia novinových článků. Tehdy ve Vídni působily desítky deníků a týdeníků, proces se ale probíral i v dalších městech bývalé monarchie - třeba v pražském německém tisku (Adolf Loos měl navíc v té době československé státní občanství). Long se dále pokusil projít i korespondenci tehdejších významných osobností a zaměřil se i na celkovou společenskou situaci konce dvacátých let. Těsně před vydáním knihy byl náhodou při vyklízení jedné pozůstalosti nalezen i policejní spis - z něj Long čerpal pro rozšířené anglické vydání - vyjasnily se zejména otázky týkající se výslechů holčiček i samotný průběh procesu. Adolf Loos byl nakonec obvinění víceméně zproštěn, vzhledem k jeho VIP statusu se s ním zacházelo lépe, než s těmi dívkami, které byly opakovaně poměrně necitlivě vyslýchány (a jejich svědectví byla později prohlášena za nevěrohodná a odporující si). Loos dostal podmínku pouze za obscénní kresby holčiček, které se našly v jeho skicáři. 



Musím říct, že jsem si tuhle knihu překvapivě užila, a to i přesto, že se vlastně jednalo o dost hrozný případ. Podrobnosti ze spisu, nalezené pornografické fotografie i přátelství s řadou poměrně pochybných lidí o mravní výši architekta zrovna nesvědčily. Kniha ale zároveň dává dost ucelený vhled do fungování vídeňské společnosti po rozpadu monarchie, a to nejen do společenských vztahů tehdejší smetánky, ale poučí i o fungování policie, soudů a novin. Dozvěděla jsem se víc i o Loosovi, jeho manželkách, přátelích a klientech, o  projektovaných stavbách i realizovaných stavbách, o jeho těžké nedoslýchavosti a syfilidě... Trochu jsem si u čtení i googlila a konečně si víc přečetla o múze Almě Mahlerové, spisovateli a kandidátu na Nobelovu cenu Karlu Krausovi, nebo o skladateli Albanu Bergovi, autorovi Vojcka. 

Je možné  při hodnocení oddělit osobnost autora a jeho dílo? Může někdo pochybného charakteru vytvořit geniální dílo? A platí to i po 100 letech, kdy se už na jeho poklesky prakticky zapomnělo? Otázky, které si při čtení určitě budete klást...

Kniha je doplněna bohatou fotografickou přílohou a předmluvou českého architekta a historika architektury Zdeňka Lukeše.


Hodnocení: 90%

Christopher Long: Případ Adolf Loos

  • Nakladatel: Barrister & Principal
  • EAN: 9788074851421
  • ISBN: 978-80-7485-142-1
  • Překlad: Tlachová, Kateřina
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 202 stran, česky
  • Rozměry: 14,5 × 21,5 cm
  • Rok vydání: 2017 (1. vydání)

neděle 5. srpna 2018

Zuzana Dostálová, Pavla Horáková, Alena Scheinostová: Johana

Knížka na léto, kterou ocení zejména dámy narozené v polovině 70. let. V té době se totiž narodila i  hrdinka stejnojmenné knihy - Johana. 




S Johanou se poprvé potkáváme v 80. letech. Bude jí 11, žije se svou maminkou, která pracuje v knihovně a s babičkou, která nemůže na nohy. Tatínek od nich odešel už dávno a maminka se marně snaží najít si nový vztah. S Johanou prožíváme její školní léta, přátelství s kamarádkou Simonou i strejdy, kteří se u nich doma po smrti babičky střídají. I Johana zažívá první lásky a zklamání, to vše v turbulentní době po sametové revoluci a v divokých devadesátkách. Generace Husákových dětí je první, která může cestovat, podnikat, realizovat se. Jenže to s sebou nese i odkládání rodiny, tlak na výkon a důraz na materiální hodnoty. Jak se s tím popasuje Johana, která má se vztahy problémy od malička? A pomůže jí, když začne pátrat po svém biologickém otci?

Johana je literární experiment. Za jeho vznikem stojí hned tři dámy: Zuzana Dostálová,  Pavla Horáková,  Alena Scheinostová, které knihu, nebo spíš novelu, společně sepsaly. Knihu si rozdělily podle životních etap hrdinky - na dětství, dospívání a dospělý věk. Nemusíte se ale bát, že by kniha byla napsaná třemi odlišnými styly. Myslím, že až na drobné stylistické rozdíly, kterých si všimnete jen při velmi pozorném čtení, rozdílné autorství částí knihy vůbec nepostřehnete. 

Johana je knížka, která se velmi dobře čte, přečetla jsem ji prakticky na ex během jednoho odpoledne. Bavil mě způsob, jak nenápadně jsou do knihy zakomponovány historické události a tehdejší reálie. Myslím, že to ale ocení spíše dříve narozená generace, která tuhle dobu prožila. Céčka jsou možná profláklá, ale co taková Mixela? Jestlipak mladší čtenář pochopí, co to asi Simonin otec podepsal? Johana a její třicetiletá pouť životem mi připomínala televizní seriál Vyprávěj. Divné oblečení a tehdejší popkultura. Na druhou stranu příběh Johany zas tak extrovní není. Klouže se po povrchu, nic zásadního se neděje a je dost předvídatelné, jakým směrem se bude děj vyvíjet. Prostředí i partneři jsou sice chvílemi exotičtí, ale nikam moc to nespěje. Možná by stálo za to do budoucna nad nějakou dějovou linkou víc zapřemýšlet. 



Díky knihkupectví Luxor za recenzní výtisk.
Hodnocení 65%


Zuzana Dostálová,  Pavla Horáková,  Alena Scheinostová: Johana
  • Nakladatel: Paseka
  • EAN: 9788074329142
  • ISBN: 978-80-7432-914-2
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 192 stran, česky
  • Rozměry:13 × 20 cm
  • Rok vydání: 2018 (1. vydání)

sobota 4. srpna 2018

Amor Towles: Gentleman v Moskvě

Znáte to, někdy se na nějakou knihu moc těšíte a nakonec nejsou vaše očekávání ani zdaleka naplněna? A někdy se Vám do nějaké knížky vůbec nechce, říkáte si, že to bude blbost, a pak přijde okouzlení a nadšení? Tak Gentleman v Moskvě je u mne ten druhý případ:-)



Nevím proč, ale nějak jsem měla zafixováno, že to bude cosi jako bondovka. Možná mě zmátl ten přebal? Těžko říct... Ani vychvalování v rámci anotace příliš nepřesvědčilo: deset měsíců na žebříčku bestsellerů The New York Times? Jedna z nejlepších knih roku 2016 pro deníky The Chicago Tribune a The Washington Post? Překlady do více než dvaceti jazyků a přes milion prodaných výtisků? No, nevím, sebechvály až až.... Nakonec jsem ale po knize sáhla  v rámci volnějšího prázdninového režimu a už jsem ji z rukou nepustila. 

Hlavním hrdinou je hrabě Rostov, šlechtic, který je za publikování nebezpečné básně bolševiky odsouzen k doživotnímu domácímu vězení v hotelu Metropol. Rostov je nucen opustit své výstavné apartmá a přestěhovat se do kamrlíku pod střechou, přesto se však rozhodne, že se svému osudu nepoddá. Protože: "pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním". Rostovův život se tedy odehrává za zdmi hotelu uprostřed Moskvy, jeho souputníky a přáteli se stávají členové hotelového personálu, hoteloví hosté i bývalí přátelé ze starých časů, kteří ho čas od času navštěvují. Speciální roli sehraje i jedna malá slečna, která v hotelu dočasně bydlí se svým otcem. A zatímco Rostov bere otěže svého života stále více do svých rukou a živí i baví se tím, co umí a zná (uplatňuje svou eleganci a humor, šlechtickou výchovu, znalost diplomacie a cizích jazyků, orientaci v gastronomii), venku se odehrávají ty největší historické události Ruska. NEP, hladomor na Ukrajině, gulagy, Velká vlastenecká válka, Stalinův kult, nástup Chruščeva. To všechno se dříve či později odráží i na fungovaní luxusního hotelu Metropol...  

Gentleman v Moskvě je svěží a optimistické čtení, možná typ knihy na "slow reading". S hrabětem Rostovem získáváme vhled do ruských dějin i ruské literatury, těší nás jeho pozitivní přístup k životu, je to možná trochu pohádka, ale krásně se čte. Moc mě bavily hry, které hrával Rostov se svou svěřenkou  (slavné trojice a čtveřice),  smála jsem se u převratného díla o úloze chleba v literatuře a s napětím sledovala, zda se podaří sehnat všechny tajné ingredience do vysněného jídla.  Vše je psáno krásným jazykem, který přímo vybízí k vychutnávání. Ano,  na knize je poznat, že autorem je nikoliv  Rus, ale Američan,  hlavně na tom pozitivním vyznění, ale vůbec mi to nevadilo. Pokud si budu chtít přečíst něco o drsné ruské historii, pustím se do Solženicyna nebo do Alexejevičové... Každý ruský hrdina přece nemusí skončit v Lubljance nebo v gulagu...

Při čtení ke mně probleskovaly vzpomínky, které na Rusko ze svých několika návštěv mám - drsný dělník čtoucí si po šichtě cestou domů básně, chlápek krmící v parku holuby, vojáci, které nepřekvapí ani to, že trochu začíná hořet vlak...

Američan Amor Towles napsal krom Gentlemana v Moskvě i další velmi úspěšnou knihu: Pravidla zdvořilosti, která se odehrává v prostředí newyorské smetánky třicátých let minulého století - asi se po ní budu muset podívat.



Děkuji AlbatrosMédia za příjemný čtenářský zážitek.


Hodnocení: 90%

Amor Towles: Gentleman v Moskvě
  • Nakladatel: Vyšehrad 
  • EAN: 9788074299735  ISBN:978-80-7429-973-5
  • Originál: A Gentleman in Moscow
  • Překlad: Šímová, Martina
  • Popis:1× kniha, vázaná, 472 stran, česky
  • Rozměry: 14 × 20,6 cm
  • Rok vydání: 2018 (1. vydání)