Zase jsem se nechala nachytat. Obrovskou reklamou, marketingem, tím, že se o té knížce píše všude. Že to nebude ženský román, ale detektivka. A dopadlo to podobně, jako s Bábovkami. Přečetla, ale je to tak nějak o ničem…
Michaela je nalezena s prostřelenou hlavou a leží v kómatu v nemocnici. Chodí tam za ní známí a blízcí, jejich vztahy k mladé ženě jsou ale různé. Policisté se pokoušejí zjistit, jaký Michaela vlastně vedla život a kdo ji postřelil. Pak se ovšem děj vrací o dlouhou řadu měsíců zpět. Michaela, poloviční Romka (proč vlastně?), chodí s Jendou, Jenda je učitel, který málo vydělává, jeho matka Michaelu nesnáší, protože je rasistka. (Jinak ale překvapivě Michaelin původ nikdo neřeší celou knížku). . Michaela venčí psy a nemůže si najít žádnou práci, protože nic neumí, moc jí to ale netrápí. Jediné, co ji obsedantně zajímá, je pořádek. Neustále uklízí. (Proč?) Její kamarádce Alici tikají biologické hodiny, shání chlapa, seč může, ale nedaří se. Tak aspoň všechno sdílí na sociálních sítích (to už chápu víc, Radka Třeštíková ostatně nedělá nic jiného). Alice seznámí Michaelu s Julií a Maxem. Julie je překladatelka, Max kardiochirurg, který tráví většinu roku ve Francii a za rodinou jen dojíždí. Jejich šestiletá dvojčata Medu a Bruna začne Michaela hlídat. Najde v nich rodinu, kterou vždycky chtěla. Rozklíží to její vztah s Jendou, kterému nepomůže ani to, že Jenda odejde ze školství a stane se solidně vydělávajícím soukromým trenérem ve fitness. Postupně vznikne (a/nebo se rozpadne) několik vztahů, což nakonec vyústí v trestný čin uvedený v úvodu knihy. Snad to alespoň té policistce Šeredové vyjde…
Třistaosmdesát čtyři stran převážně dialogů či velmi jednoduchých popisů. Snídaně, sex, squash, scrabble, sáňkování, selfíčko. Nuda a stereotyp, který vede k očekávaným situacím: „krize středního věku“, „tikající biologické hodiny“, „když žena miluje ženu“ či „na život a na smrt“. Sledujete něčí životy a vlastně je Vám úplně jedno, jak to dopadne. Snad jen tomu zpomalenému Brunovi je nutné fandit. Detektivka to není rozhodně, protože vyšetřování nikoho nezajímá, tedy snad kromě poručíka Šeredové, která se ale knihou jen mihne ještě v trapnější roli, než byla poručík Slepičková z Rapla. Za ženská práva se tady rozhodně nebojuje. Zábavné momenty jsou dva – když se Alice zasní při čekání v jazykovce nad mužem s tričkem Kooperativa (product placement už i v románech?) a když se Michaela probere z kómatu s amnézií a dokola se všemu diví.
Neříkám, že se to dobře nečetlo, to ano, ale nějak mi uniká smysl. I když samozřejmě koncept ženských románů chápu – tenhle žánr žádné hluboké zdůvodňování nepotřebuje. Jen já jsem nepoučitelná a pořád od nich něco čekám. Kdy už se konečně poučím a přestanu je číst? Anebo ještě lépe, kdy už do nich konečně „dozraju“?:-) Ach jo. Prostě od čtení čekám něco víc: poučení, napětí, zamyšlení, osvícení, prostě víc než jen chvilkové zabavení srovnatelné s dílem seriálu na Nově. Jsem naivní. Hodnocení je nicméně o fous lepší než u Bábovek, přece jen to má alespoň nějakou dějovou linii, drží to pohromadě a ladí i se závěrečným finále.
Hodnocení: 70%
Radka Třeštíková: Osm
- Nakladatel: Motto
- EAN: 9788026708834 ISBN: 978-80-7453-525-7
- Popis: 1× kniha, vázaná, 384 stran, česky
- Rozměry: 13,5 × 21,2 cm
- Rok vydání:2017 (1. vydání)