sobota 31. prosince 2022

V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce


Poslední výstava tohoto roku - aneb vzhůru do Veletržního paláce! Vydařené to bylo. 

Co vedlo malíře Jana Preislera, Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a zobrazili se na svých autoportrétech s kuřáckými atributy? Výstava V kroužcích dýmu ukáže, jak tento typ zobrazení vypovídal o proměně tradičně vnímaného umělce v nezávislého tvůrce.

Výstava sleduje motiv zobrazení umělce jako kuřáka v českém výtvarném umění od baroka až po meziválečné období s důrazem na umění přelomu 19. a 20. století. V jednotlivých kapitolách se cigareta v rukou umělce stává symbolem dandyho (Anselm Feuerbach, Beneš Knüpfer), dekadenta (Edvard Munch, Karel Hlaváček) a symbolistního tvůrce (Jan Preisler, František Kupka). Dýmka se jako atribut malíře a básníka objevuje v obrazech kubistů (Pablo Picasso, Bohumil Kubišta, Emil Filla), v karikaturách meziválečné avantgardy (Adolf Hoffmeister) nebo u Josefa Váchala. Zvláštní oddíl je věnován vizualizaci dýmu ve výtvarném umění a zobrazení ženy-kuřačky (Karel Špillar, Alfons Mucha). Na výstavě je zastoupena také fotografie (František Drtikol, Josef Sudek a Jaroslav Rössler) a užité umění, které nastíní širší kontext dobové kultury kouření.

Cílem výstavy je představit téma v mezinárodních souvislostech, k čemuž přispějí významné zahraniční zápůjčky děl Édouarda Maneta, Edvarda Muncha či Jamese Ensora z Musée d’Orsay v Paříži, z Munchova muzea v Oslu a z Kunsthaus v Curychu. Neméně důležitou součástí přehlídky jsou díla ze sbírek Národní galerie, ale také zápůjčky z českých veřejných institucí či od soukromých sběratelů.

čtvrtek 8. prosince 2022

Petra Mejsnar Slušňáková: Mňam Česko!

Máte rádi dobré jídlo? A cestujete rádi? Pokud jste odpověděli ano na obě otázky, tak jste tu správně!



Gastronomie v posledních letech nabývá na významu. Už i v menších městech najdete skvělé kavárny a restuarace, gastroturistika se díky průvodcům jako je Lukáš Hejlík stala pro určitou část společnosti způsobem, jak trávit volný čas. 

Nicméně, občas je fajn vrátit se ke kořenům a zjistit, co je třeba pro daný region typické, jaké plodiny se tam pěstují a kam se tam dá vyrazit na výlet. A právě takováhle kniha je teď na knižním trhu. Je určena zejména rodinám s dětmi, které láká nejen na jídlo, ale i za poznáním. Jmenuje se MŇAM ČESKO!

 


Co v tomto netradičním průvodci najdete? Knížka je rozdělena podle jednotlivých krajů ČR na 14 kapitol. Na začátku každé kapitoly najdete přehlednou ilustrovanou mapku s obrázky toho, co můžete v kraji čekat (pokud si pamatujete na skvělý počin od polských autorů Aleksandry Mizielińské a Daniel Mizielińského: Mapy, tak přesně v tomhle stylu). V Plzeňském kraji narazíte například na obrázek piva, přeštického prasátka, Spejbla a Hurvínka, chodský koláč nebo sirkárnu v Sušici. Vysočina láká na stejnojmenný salám, jihlavské podzemí, město rekordů Pelhřimov. Moravskoslezský kraj na Štramberské uši, ostravskou klobásu a muzeum v Kopřivnici.  Obrázky jsou totiž upoutávkou nejen na jídlo, ale i na zajímavá místa, na která chce kniha upozornit. Výletních tipů je u každého kraje 14 - jsou tu jak místa docela známá a možná i profláklá (v Praze třeba Národní muzeum, Národní technické muzeum a Národní zemedělské muzeum), tak i místa, o kterých jste asi nikdy neslyšeli. Co třeba sklárna v Tasicích, kde se natáčeli Synové a dcery Jakuba Skláře? Retromuzeum v Chebu? Výrobna papírových karnevalových masek v Zákupech, do které se budu muset určitě vypravit? Podorlický skanzen v Krňovicích s nově vybudovaným větrným mlýnem? Modrotisková dílna v Olešnici?

 



Po tipech na výlet následuje encyklopedická část, která se snaží edukovat - co je pro daný kraj typické a co o tom víme? Tak například: Kapr a ryby v Jihočeském kraji. Houby českých lesů v Libereckém kraji. Jablka v Ústeckém kraji. Knedlíky v Karlovarském kraji. Brambory na Vysočině. Sýry a tvarůžky v Olomouckém kraji. Okurky v Jihomoravském kraji. Pěkné ilustrace, texty "tak akorát" dlouhé, vždy něco k poučení plus nějaká zajímavost. 



Poslední částí knihy jsou recepty. Často jde o recepty regionální s často tajemnými názvy. Dali byste si třeba jídlo zvané Slepé myši, Sejkory nebo Rozcuchaná nevěsta? Řepánky, Jabkance, Mrkvane či Pučálku? Upéct si můžete valašský frgál, karlovarskou bublaninu nebo jablečný štrúdl. Některé recepty jsou dokonce doplněny i QR kódy, které vás dovedou na video návod na YouTube - i kuchařsky zcela nenadaní lidé jako já tak mohou tuhle kulinářskou část zvládnout!




Knížka mě opravdu velmi příjemně překvapila. Je graficky výjimečně dobře zvládnutá, ostatně podílel se na ní velký tým lidí - mapy a encyklopedické části ilustroval Tomáš Pekárek, recepty Adéla Roudnická, příprava knihy zaměstnala i dva retušéry - Jiřího Pavlíčka a Michala Musila. Autorka, Petra Mejsnar Slušňáková, jinak též šéfredaktorka časopisu pro děti Mateřídouška, si zase dala práci s obsahem, 196 tipů na výlety, to je už slušná porce zábavy! 

Já jsem si každopádně pár tipů poznamenala a možná zkusím i nějaké to jídlo - hodlám si totiž v roce 2023 rozšiřovat obzory:-) Pokud potřebujete zajímavý knižní dárek do rodiny s dětmi na poslední chvíli, tak Mňam Česko! vás určitě nezklame. 



Hodnocení 100%




Petra Mejsnar Slušňáková: Mňam Česko! 196 výletů pro rodiny
  • Nakladatel: Czech news center
  • EAN: 9788088406280
  • ISBN: 978-80-88406-28-0
  • Ilustrace: Pekárek, Tomáš a Roudnická, Adéla
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 434 stran, česky
  • Rozměry: 21,3 × 25,5 cmRok vydání:2022