sobota 29. dubna 2017

Jo Nesbo: Žízeň



Jsou to už dva roky, co vyšla Policie, desátý a poslední případ Harryho Hola. Byla to jízda, knížka mě nadchla, zároveň jsem ale měla pocit, že vážně už stačilo. Dost šílených způsobů smrti, dost nerozbitného ztroskotance a alkoholika Harryho. S potěšením jsem se pro změnu pustila do autorových humorných dětských románů (Doktor Proktor) a byl to balzám na duši. Pak přišla Krev na sněhu a Syn a já si říkala, že tohle vlastně není vůbec špatný směr. Jenže: už je tady zas! Tomu se prostě nedá odolat… Jedenáctý Harry Hole právě teď dobývá jarní knižní trh a já musím uznat, že mi vlastně dost chyběl…



Od Policie uplynuly tři roky a Harry žije úplně nový život. Přednáší na policejní akademii, je šťastně ženatý a hlavně: střízlivý. Je jasné, že tahle idylka nemůže mít dlouhého trvání. A opravdu nemá: poté, co je v Oslo dost extravagantním způsobem zavražděno několik žen, které spojuje randění prostřednictvím seznamky Tinder, je Harry Hole povolán do služby. Nechce se mu, bojí se, že ho případ pohltí a vrátí do starých kolejí, ale protože je přes syna Olega vydíratelný, takže mu nakonec nezbývá, než na nabídku kývnout a založit alternativní vyšetřovací tým. Pohodlně se usaďte a pekelně se soustřeďte: hledá se upír s železným chrupem…

Jedenáctá kniha holeovské série je jedním slovem výborná. Už jsem úplně zapomněla, jak to Jo Nesbo umí se čtenáři koulet. Nahazuje vějičky a drobné stopy, aby si čtenář myslel, že ví a že prokoukl. Je klíčovým pojmem pořádek? Zadrhávání? Divné řeči o krvi? Opravdu s citronem? Co proboha ta postava se smyčkou v ruce? Kdo je teda vlastně mrtvý? Táhnout prstem doprava, nebo doleva? Cink… Ani se nenadějete, a jste v pasti, ze které není návratu.



Je to svižné a dramatické, je to překvapivé a nečekané. Harry opět vtipný, navíc v dobré kondici, dobře mu sekunduje i nová šéfka vyšetřovatelů Katrine Brattová, která se objevila již v Policii. Vrchní velitel Mikael Bellman je stále podlý a zákeřný, charakter mu rozhodně nezlepšuje ani vyhlídka kariérního postupu na post ministra vnitra. Těšit se ale můžete i na další postavy z minula, byť ty nejsympatičtější už nás k mé lítosti v průběhu série opustily (já na tu Beátu prostě nezapomenu…). Na své si přijdou uživatelé telefonních aplikací i obdivovatelé hraběte Drákuly. 

Žízeň mě natolik pohltila, že jsem úplně nespolečensky strávila dva velikonoční večery se čtečkou místo s kamarády. Naštěstí měli pro mou literární úchylku pochopení, jen jsem se musela zapřísáhnout, že jim neprozradím, jak to skončí. A neprozradím to ani Vám – dám jen jednu radu: zahlédnete-li špičaté jezdecké boty a z ničeho nic začnete mít pocit, že z Vašeho okolí někdo vysál všechen vzduch a vy se nemůžete nadechnout, na nic nečekejte a prchejte… 


Díky Knize ZLÍN za tuhle skvělou chuťovku.


Hodnocení: 100%


Jo Nesbo: Žízeň

  • Nakladatel: KNIHA ZLÍN
  • EAN: 9788074735332
  • Překlad: Kryštůfková, Kateřina
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 600 stran, česky

pondělí 24. dubna 2017

Galerie Jaroslava Fragnera: David Vávra - Běžet s domy

Herec a architekt David Vávra letos slaví šedesátku, a to je důvod k ohlédnutí. Vznikl dokumentární film, proběhlo několik oslav a v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí je až do konce dubna (EDIT: ještě i první týden v květnu) k vidění výstava Běžet s domy. 


Přiznávám, v téhle galerii jsem byla poprvé i když prostor kolem, tj. Klub architektu i Betlémskou kapli znám dobře (mimo jiné jsem tu promovala:-). Takže: moc hezký prostor, ve kterém je nainstalována hravá přehlídka děl Davida Vavry, architekta. Vzhledem k tomu, že jsem na ČT art viděla onen vzpomínkový film a Adamem Gebrianem v roli zpovídajícího, který tu také jako součást expozice běží, tak mě Vávrův záběr nepřekvapil, ale i tak to bylo zajímavé. Od dětských kreseb z 60.let  přes léta studentská až do zralého věku. Knihovna, kostel, vila, chráněná dílna, divadlo, restaurace, most či hotelový pokoj. Muzejní expozice, umístění sochy, scénograficke projekty. Vše na velkých panelech s vtipnými popisky, občas doplněno maketou či modelem. Na zdech studentské recesivní návrhy, např. na přestavbu Jižního města, doplněno o startovní čísla z běžeckých lyžařských závodů, v předsálí pak kresby architektury z cest po světě, které vznikly v rámci cyklu Šumné stopy. 


Výstava Běžet s domy je vtipná a hravá, běžte se na ni podívat!:-)




































Barbora Šťastná: Dobrá tak akorát

Už jste velká holka, a přesto si pořád ve svých očích nepřipadáte dost atraktivní, zajímavá a chytrá? Myslíte si, že jste nemožná matka, neschopná manželka a kolegyně? Štvou vás vaše zlozvyky a kila navíc? Nezoufejte, nejste v tom sama. Pro nás všechny je tu recept v podobě nové knihy Barbory Šťastné. Bára nás naučí, jak si užívat toho, co máme, prostě jak být „dobrá tak akorát“.



Bára Šťastná je moje oblíbená blogerka a její stránky, na kterých „každý den v podmínkách všedního života testuje nejrůznější způsoby, jak být šťastnější“ mi i po letech dělají radost. Přečetla jsem i obě její dosavadní knížky: „Šťastnou knihu“ a „Jak jsem se brala odvahu“ a řadu výtisků rozdala svým kamarádkám. Knížky Báry Šťastné jsou totiž pro nás, holky kolem čtyřicítky, jako stvořené. Přiznám se ale, že do poslední knížky: „Dobrá tak akorát“ jsem se pouštěla trochu s obavami, přece jen se mi zdá, že téma „jak být šťastný a jak prožívat své bytí právě tady a teď“ nám nějak v poslední době hypertrofovalo a valí se na nás ze všech stran…. Byla to ale obava lichá, Bářiny zápisky o životě fungují nejen na internetu, ale i v ucelené podobě v knížce stále skvěle. A jsou nejen vtipné a ironické, ale i inspirativní. Například použitím termínů, které vyjadřují známé pocity, jen pro ně v češtině není pojmenování, oslníte na každém večírku:

  • Kaukokaipuu (finsky): stesk po místech, na kterých jste nikdy nebyli.
  • Tsundoku (japonsky): když si koupíte knihu a nedočtete ji.
  • Trepverter (jidiš): když vás napadne vtipná odpověď až ve chvíli, kdy je moc pozdě ji použít.
  • Age-otori (japonsky): pocit, když jdete od kadeřníka a v novém sestřihu si připadáte ošklivější než předtím.
  • Awumbuk (papuánsky): pocit prázdnoty poté, co všichni hosté odejdou domů.
  • Utepils (norsky): sedět venku na sluníčku a popíjet pivo.
  • Kalsarikännit (finsky): ten pocit, když se chystáte sami doma opít jenom ve spodním prádle a nemáte v plánu vůbec nikam jít.

Zrovna tak si asi na ledničku přilípnu seznam strategií na blbou náladu, po kterých se budu cítit mnohem hůř, než předtím. Není nad to vědět, co na mě/nás funguje…

  • Po půlnoci se dívám na úplně nemožný film v televizi, místo abych šla spát.
  • Vezmu si boty, které tlačí.
  • Vyřízení věcí, které mi zaberou minutu a půl, odkládám třeba několik dní.
  • Dvacetkrát za hodinu si zkontroluju e-maily a Facebook.
  • Donekonečna odkládám práci, kterou mám udělat, abych se mohla plně věnovat předcházejícímu bodu.
  • Obědvám u počítače.
  • Půl dne nejím, takže jsem úplně vyhladovělá, a pak, abych to rychle vyřešila, si koupím nějakou věc v celofánu nebo v plastové krabičce.

Portrét z twitteru


V knížce přijde řeč na rodičovství, děti, řízení auta, zdravý životní styl, hubnutí, vánoce, uklízení, eleganci, dochvilnost, dobrodružství i návštěvu IKEA. I ono štěstí, o kterém je od začátku řeč, na nás občas vykoukne. Celé je to ale tentokrát o tom, že někdy je lepší být spokojený s tím, jaký člověk je a smířený s tím, co má. Dobrá tak akorát totiž vůbec není špatný životní postoj.

Oddechová knížka pro ženy, příjemné čtení, které občas zasáhne svou otevřeností a přímočarostí, knížka, ve které se většina z nás najde. Je to lehké, ale zároveň elegantní a trefné čtení, knížka, kterou si čas od času potřebuje u kafe a s nohama nahoře přečíst každá z nás.

Díky Neoluxoru za to, že mi právě tohle příjemné spočinutí s knihou umožnilo:-)



Hodnocení: 100%


Barbora Šťastná: Dobrá tak akorát
  • Nakladatel:Motto
  • EAN:9788026708841
  • Popis:1× kniha, vázaná, 240 stran, česky
  • Rozměry:11,5 × 18,5 cm

pátek 21. dubna 2017

Divadlo: LOSER(S) CIRQUE COMPANY - Walls & Handbags

Úžasný nový cirkus, na který můžete vyrazit do pražského Studia DVA: LOSER(S) CIRQUE COMPANY a představení Walls & Handbags.


Wow! Nutno vidět! Úžasný malý kluk, který poletuje vzduchem. Vypracovaná těla tanečníků. Špičková akrobacie. Fakt jsem si to užila:-)











O projektu (oficiální anotace):

Kdesi ve městě, na dvoře bloku domů, stojí zeď. Ta zeď je výzvou, zkouškou odvahy, ale i startem k imaginaci. A také je tu zavazadlo, ve kterém se skrývá naše dětství, naše někdejší přání. Kdysi jsme je tam zabalili. Malý chlapec a pětice dospělých mužů se vrací na dvorek ke zdi s taškou v ruce, aby opět snili své klukovské fantazie. Za zdí totiž může být celý svět. Stačí ji jen přelézt a nebo na ni vylézt a pohlédnout na město z ptačí perspektivy. Nebo otevřít zavazadlo a vzpomenout si na písničku:




Když byl kluk klukem,

nevěděl, že je klukem,

se svěšenýma rukama chodil,

dělalo se mu zle ze špenátu,

mléčné rýže, hrachu,

i z dušeného květáku.

A dnes to všechno jí.




  • Námět: Marija Pavlović (SRB)
  • Libreto, režie a choreografie: Jana Burkiewiczová
  • Režie a dramaturgie: SKUTR (SK/CZ)
  • Výprava: Adriana Černá
  • Hudba: Petr Kaláb
  • Návrh akrobatických modulů: Petr Horníček, Zdeněk Moravec
  • Asistent režie, herecká supervize: Željko Maksimović (SRB)
  • Světla: Michal Bláha
  • Zvuk: Marián Starý
  • Produkce: United Arts

Účinkují: Petr Horníček, Lukáš Macháček, Matyáš Ramba, Vítězslav Ramba, Jindřich Panský a Kryštof Unger

Hlas ze záznamu: Csongor Kassai (HUN/SK) a Željko Maksimović (SRB)

čtvrtek 13. dubna 2017

Karel Nešpor: Jak být milejší

Znáte dr. Nešpora, psychiatra z pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích? Je to originální člověk a zjev, jsem přesvědčená o tom, že pokud jste na něj už někdy narazili, nezapomenete to.



Já jsem zhruba před rokem recenzovala jeho knihu Kudy do pohody a musím říct, že mě čtení dost bavilo. Dr. Nešpor se sice do současného světa moc nehodí, ale o to je čtení jeho knih zajímavější. Neodolala jsem tedy nabídce k přečtení Nešporovy nejnovější knihy Jak být milejší.

Jak už název napovídá, tato příručka by nám měla pomoci zlepšit naše emoce, nahradit emoce negativní těmi zdravějšími, pozitivními. Neboť jak říká dr. Nešpor v úvodu: "Zdravé emoce prospívají nám i okolí. Kromě toho sluší a dělají nás hezčí a přitažlivější. Jen málo věcí na světě je důležitějších. ... Zdravé emoce vás uklidní, bude vám to dobře myslet a vyznáte se lépe ve vztazích i v sobě samém."

Dr. Nešpor pečlivě zkoumá jednu emoci po druhé: např. laskavost, vděčnost, pokoru, hrdost, klidné štěstí, okouzlení, soucit, úlevu, velkorysost, respekt... Při výkladu ale nečekejte žádné složité konstrukty a myšlenkové vzorce. Vše se probírá na příkladech z každodenního života, na obecně známých příslovích a pořekadlech, inspirativních myšlenkách, příhodách ze života historických postav. Krom toho autor vede pomyslný dialog se svým alteregem, skeptickým společníkem panem Jasoněm, který chce mít ve všem jasno. 

Kniha obsahuje i řadu návodů, které mohou zlepšit Váš každodenní život, patří mezi ně drobné rituály, meditační techniky, relaxační cvičení, jednoduché tipy. Zapsala jsem si hesla: krátké přestávky, emoce pro tento den, informační skromnost, ždímám hadr. 



Některé rady ale už vyžadují vyšší level sebeovládání - např. veselost pro celý vesmír:


"Toto cvičení lze praktikovat vsedě, vleže i za pomalé a klidné chůze. Postupně si uvědomujete, jak se usmívá vaše břicho, hrudník a stejně tak hlava a končetiny. Vnímejte celé tělo jako veselé a usměvavé. Dále si představujte, jak se usmívá vaše okolí, město, nebo obec, krajina, kontinent, planeta Země a celý vesmír. Nakonec se opět soustřeďte do břicha a vnímejte ho jako usměvavé a veselé."


Anebo jednoduché cvičení pro větší vyrovnanost:


"Co nejčastěji v duchu opakujte větu: "Přijímám s klidem...". Několik příkladů: Přijímám s klidem, že nemůžu najít druhou ponožku. Přijímám s klidem, že nejede autobus. Přijímám s klidem oběd, který mi nechutnal. Přijímám s klidem svoje narozeniny. Přijímám s klidem pochvalu. Přijímám s klidem rýmu. Přijímám s klidem počasí."


Budu muset trénovat:-) Naštěstí je vše pouze nabízeno, nikoliv vnucováno. Další svépomocné návody je pak možné najít na webových stránkách autora (docela zajímavý je jeho každodenní střízlivý deníček s drobnými postřehy) nebo zkuste třeba cvičení proti smutku:


Věřím, že člověk by měl umět se svými emocemi fungovat a ideálně je i ovládat ke svému prospěchu. Kniha dr. Nešpora se může stát inspirací, jak na sobě v této oblasti trochu zapracovat.

Děkuji nakladatelství Portál za recenzní výtisk.
Hodnocení: 80 %


Karel Nešpor: Jak být milejší 
Zdravé emoce prakticky a jednoduše

  • Nakladatel: Portál
  • EAN: 9788026211716
  • ISBN: 978-80-262-1171-6
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 160 stran, česky
  • Rozměry: 13 × 20 cm
  • Rok vydání:2017 (1. vydání)

Peter Goes: Cesta časem

Baví vás prohlížet si knížky spolu se svými ratolestmi a povídat si o tom, co vidíte či společně čtete? Mám pro vás tip na knihu, kterou můžete listovat i s trochu odrostlejšími dětmi. Výborný úvod do historie, knížka na opakování školního dějepisu i na získání hlubšího všeobecného přehledu – Cesta časem od belgického ilustrátora Petera Goese.





Možná jste před vánoci zaznamenali bestseller, který vydalo nakladatelství Host: Mapy, aneb Atlas světa, jaký svět ještě neviděl. Hit loňského podzimu přivedl děti a jejich rodiče k zeměpisu a putování po zeměkouli. 

Z podobné kategorie je novinka nakladatelství KNIHA ZLÍN, jen se tentokrát nevydáme za geografické hranice, nýbrž proti proudu času. Velkoformátová knížka představuje souhrn dějin od Velkého třesku, přes první organismy, dinosaury, k prvním lidem a jejich historii. Zastavíme se v Mezopotámii, Egyptě, navštívíme Řecko, Řím i starověkou Čínu, seznámíme se s Kelty, Huny i Vikingy. Zajímat nás budou nejen dobyvatelé a panovníci, ale i umělci té doby, písmo, náboženství či objevy. Čím se budeme blížit současnosti, tím se tempo čtení zpomalí: nejprve to vezmeme po jednotlivých stoletích a zastavíme se u největších událostí a objevů, dvacáté století a začátek toho našeho, jednadvacátého, pak probereme pěkně podrobně. Nejen všechny diktátory, války a ozbrojené konflikty, ale i nejvýznamnější hudební skupiny, filmy, herce a herečky, kosmonauty i astronauty, počítačové hry i sociální sítě. Dojde i na ekologii, terorismus a uprchlíky. Vše je ale popsáno a nakresleno velmi vtipně a zábavně.



Cesta časem představuje osmdesát barevných stran, které vás i vaše děti budou určitě bavit. Každá dvoustrana se věnuje jednomu tématu, je tu krátký odstavec shrnující to nejdůležitější, vybrané části hlavní ilustrace mají své vlastní popisky, krom toho jsou tu ale i další obrázky, které čekají na objevení a interpretaci (např. dvojice se selfie tyčí dokumentující svět po roce 2010). Trochu mě mrzí, že se v dějinách světa moc nepromítají dějiny české, ani na Karla IV. či Václava Havla nezbylo místo, nakonec tu naši zemi reprezentuje jen Pražské jaro 1968, ale jak se píše v závěru knihy - Cesta časem představuje světové dějiny a výběr témat podléhá osobnímu výběru autora.



Cesta časem není knížka, nad kterou by bylo potřeba příliš mluvit, tuhle knížku je prostě potřeba si prohlížet, prozkoumávat jednotlivé ilustrace, hledat ukryté vtípky a legrace. Ostatně, jednotlivé dvoustrany na sebe i navazují, kdyby nebyly svázané v knize, tak by tvořily jednu dlouhou časovou osu – mrknout se na tuhle skrytou vlastnost se můžete na tomhle videu:




Tahle knížka prostě není nějaký nudný souhrn letopočtů a historických faktů, je to originální výběr toho nejdůležitějšího, co bychom o historii světa a lidského druhu měli vědět. Podle anotace by měla být určena hlavně dětem, ale já jsem přesvědčena o tom, že by si ji měli prohlížet i dospělí. I my bychom se měli k historii vracet a učit se z ní. Znáte to: „Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat“. Prostě Cesta časem do každé rodiny a do každé školní třídy!:-)



Díky KNIZE ZLÍN za příjemné jarní večery nad knihou:-)
Hodnocení: 100 %



Peter Goes: Cesta časem

  • Nakladatel: KNIHA ZLÍN
  • EAN: 9788074735240 ISBN:978-80-7473-524-0
  • Originál: Tijdlijn
  • Překlad: Havlíková ter Harmsel, Veronika
  • Ilustrace: Goes, Peter 
  • Popis:1× kniha, vázaná, 80 stran, česky
  • Rozměry: 27,8 × 37,8 cm
  • Rok vydání: 2017 (1. vydání)