čtvrtek 21. ledna 2021

Jaromír Slomek: Prahou bratří Čapků

Karel Čapek byl vždycky mým oblíbeným spisovatelem, dokonce jsem jednu dobu byla i členkou Společnosti bratří Čapků. Když jsem před vánoci zjistila, že nakladatelství Academia vydává knihu, která čtenáře provede místy  s oběma bratry v Praze spojenými, hned jsem si ji objednala pod stromeček.  

Průvodce Prahou bratří Čapků není tak úplně průvodce - míněno ve smyslu bedekru, který byste si mohli vzít a projít s ním trasy věnované dětství, novinářské práci, divadelním aktivitám apod. Vlastně v knize není ani žádná použitelná mapa, která by nějakou takovou procházku nabízela. Jednotlivá místa jsou popsána izolovaně, spojena jsou částečně chronologicky. Začíná se byty, kde na privátě bydleli chlapci jako studenti, kteří se dostali do Prahy z Podkrkonoší, autor nás seznámí se školami, které bratři navštěvovali i s bytem v Říční ulici, do kterého se nakonec nastěhovala celá rodina. Dostatečná pozornost je věnována jednotlivým redakcím, kde jak Josef, tak Karel, novinářsky působili nebo divadlům, které jsou spojena s Karlovými hrami a Josefovými scénickými a kostýmními výpravami, příp. kam Karel chodil za svou múzou, herečkou Olgou Scheinpflugovou. 

 


Zastavíme se u kostela sv. Ludmily, kde se ženil Josef, i u vinohradské radnice, kde si Karel vzal Olgu za ženu, projdeme si jejich oblíbené kavárny a byty přátel, kde se scházela pražská smetánka. Důležitou zastávkou je Pražský Hrad, kde vznikaly Hovory s TGM, i výtvarná síň, kde Josef vystavoval. Velkou kapitolu tvoří společná vila ("dvojvila") na Vinohradech, kterou si bratři nechali postavit a která se i s přilehlou zahradou stala jejich domovem a místem, kde se potkávali s podobně smýšlejícími přáteli. Poslední zastávky z celkem třiceti čtyř zastavení tvoří místa posledního odpočinku - vyšehradský hřbitov, kde je pohřben Karel a kde je i symbolický hrob Josefův, podívat se ale můžeme i na Olšanské hřbitovy, kde leží jejich rodiče. 

Každé místo je podrobně popsáno a osvětlen význam, který v životě až už Josefa, nebo Karla, příp. obou, mělo. Často je zde citace ze vzpomínek přátel, úryvky z korespondence či z Čapkových fejetonů a novinových článků, podařilo se objevit i jednu, dosud nevydanou, Karlovu báseň. Velmi důležitou, ba zásadní roli pak hrají fotografie, jejichž autorem je převážně Rober Sedmík, jakož i další doprovodné ilustrace. Můžeme si tak prohlédnout detaily ze současného interiéru vinohradské vily,  podívat se z okna, ze kterého se dívali i Čapkové, pobavit se fotokopií neumělého nákresu bytu, kde rodina bydlela.  Celá kniha tvoří jakýsi nenásilný a stručný životopis obou bratrů a je to veskrze příjemné čtení.  





Co v knize nečekejte, to je místopis literární - na ten autor, jak sám v úvodu knihy přiznává, rezignoval. Sice by mě zajímalo, kde se asi odehrávaly jednotlivé povídky z jedné i druhé kapsy a kde žili hrdinové z Karlových románů, výsledkem by ale asi nebyla kniha takhle příjemného (a nositelného) formátu. 





Jaromír Slomek je autorem i dalšího průvodce po Praze, který si budu muset minimálně prolistovat, a to knihy Prahou Jaroslava Seiferta. Průvodce Prahou bratří Čapků je ideálním dárkem pro každého čapkofila, příp. pro každého znalce a milovníka Prahy. 
Hodnocení 90%



Jaromír Slomek: Prahou bratří Čapků
  • Nakladatel: Academia
  • EAN: 9788020031037
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 255 stran, česky
  • Rozměry: 13 × 20 cm
  • Rok vydání: 2020 (1. vydání)




neděle 3. ledna 2021

Čtenářská výzva 2020

I v roce 2020 jsem se pustila Čtenářské výzvy. Tentokrát jsem měla pocit, že mě některá témata docela míjejí, nakonec jsem si ale poradila se všemi. Zajímá vás jak?

1. Kniha, jejíž autor letos oslaví (oslavil) kulatiny
Bernard Minier: Sestry



Francouzský spisovatel Bernard Minier oslavil 26.8.2020 svou šedesátku, takže se mi do čtenářské výzvy pěkně hodil, také proto, že tuhle knihu jsem si nutně potřebovala přečíst. Čtvrtý díl série s kriminalistou Martinem Servazem sice nebyl tak dobrý, jako první dva (Mráz a Kruh), přesto to ale byl vcelku napínavý thriller. Příběh dvojnásobné vraždy dvou sester oblečených v šatech k prvnímu přijímání, vlastně jeden z prvních Servazových případů, který nalezne pokračování o 25 let později. Překvapivé rozuzlení.

2. Kniha, která má v názvu den v týdnu
Svatopluk Hrnčíř: Případ skončil v pátek


Tak tohle byl trochu oříšek. Původně jsem si chtěla v knihovně půjčit Nedělňátko, aneb knižní rozhovor Aleše Palána s Miloňem Čepelkou z Divadla Járy Cimrmana. Jenže pak mi knihovnu zavřel koronavirus... A pak ještě jednou...  Nakonec padla volba na dětskou detektivku z roku 1959(!), kterou jsem našla v elektronické podobě a která mě příjemně překvapila. Hlavním tématem totiž byly technologie, konkrétně ukradený vynález miniaturního mobilního telefonu!:-) Svatopluk Hrnčíř - vizionář. Bavilo mě to stejně jako v roce 1981, kdy jsem knihu četla poprvé:-)


3. Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání
Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě


Téma vysněného povolání jsem si splnila hned první knihou roku 2020. Chtěla bych být cestovatelem, a to nejlépe vtipným poutníkem Ziburou. Nevím, jestli bych zvládala stejně vtipné přednášky jako on, ale cestování by mi určitě šlo. O knížce jsem psala tady


4. Kniha, která má na obálce květinu
Hana Marie Körnerová: Heřmánkové údolí


Knihu s květinou na obálce jsem objevila v knihovně mé maminky. Nalákalo mě skvělé hodnocení na databazi knih (93% od skoro šestnácti stovek hodnotitelů/hodnotitelek), anoncovaný příběh mladé ženy repatriované po válce z Ruska do Československa a také umístění děje do Českého Středohoří. Upřímně řečeno, mé předpoklady se moc nenaplnily. O Rusku se v knize moc nedozvíte a odehrávat by se mohla prakticky kdekoliv. Prostě košatý román pro ženy,  romantická a poté ztracená láska, těžký úděl, dřina, spousta dětí, happyend. Asi lepší kus z dané kategorie, kterou moc často nevyhledávám. 


5. Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou
Ellena Ferrante: Tíživá láska


V téhle knize trpí duševní poruchou víc hrdinů, chvílemi o svém duševním zdraví pochybuje i čtenář,  kvalit Geniální přítelkyně tahle prvotina bohužel nedosahuje. Psala jsem o ní tady

6. Kniha, která vás zaujala svým názvem
Aleš Palán: Jako v nebi, jenže jinak


Novinář Aleš Palán se vrátil ke svým samotářům, tentokrát ale nezůstává na milované Šumavě (jako v první knize Raději zešílet v divočině), ale rozjíždí se za svými hrdiny po celé republice. Je to opět fascinující čtení. Nejvíc mě mrazilo při čtení příběhu mladé ženy, který se odehrává kousek od nás, na okraji Bedřichova. Oproti šumavským samotářům trochu míň mystiky a víc humoru. Doporučuju. 


7. Kniha o holokaustu
Edith Eva Eger: Máme na vybranou


Z tohoto tématu jsem měla docela strach. Všichni ti Tatéři, Porodní sestry, Mengelova děvčata, Cilky apod. - to jsou knihy, do kterých nemám odvahu se pustit. Leda znovu přečíst některou z těch skvělých knih, které jsem už četla v minulosti? Hanu, Zvuk slunečních hodin, Smrt je mým řemeslem? Trn z paty mi nakonec vytrhl Bill Gates. Klepete si na čelo? Kdepak - Bill Gates pravidelně každý rok doporučuje knihy, které ho zaujaly. Letos na jaře se mezi výběrem knih vhodných pro koronavirové léto objevil titul Máte na vybranou.  Autorkou je stále žijící americká psycholožka pocházející z maďarské rodiny v Košicích, která přežila Osvětim, Mauthausen i pochod smrti. Vzpomněla jsem si, že jsem s ní četla rozhovor v Respektu a bylo rozhodnuto. Opravdu dobrá kniha o překonávání traumatu, věnovaná nejen holokaustu, ale i autorčině terapeutické praxi a životě v USA po druhé světové válce. Stojí za přečtení. 


8. Kniha s názvem vystihujícím vaši osobnost nebo náladu
Zidrou a Aimée de Jongh: Nevyhnutelná opotřebovanost citů



Tenhle komiks o stáří a vyrovnávání se s ním jsem četla hned na začátku roku 2020 a jeho název mi v tu chvíli přišel do téhle kategorie příznačný. Později během roku 2020 bych asi volila jiné knihy, třeba Úzkosti a jejich lidé od Fredrika Backmana, nebo rozhovor s Radkinem Honzákem Všichni žijem´v blázinci, event. román pro ženy Proč máma pije - možná to ale budou dobré tipy na letošní rok... O knize jsem psala tady.


9. Kniha, jejíž první věta začíná zájmenem
Petra Dvořáková: Vrány



Do téhle kategorie jsem se trochu zamotala, pořád jsem hledala knihu, která má zájmeno v názvu (ano, čtení s porozuměním). Nakonec jsem si ale omylu všimla, jenže moc mi to nepomohlo. Copak si pamatuji, jakou větou která kniha začíná? Pomohl mi oficiální žebříček Databáze knih, kde jsem našla i knihu Petry Dvořákové Vrány - psala jsem o ní tady


10. Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli
Veronika Bendová: Vytěženej kraj


Od Veroniky Bendové jsem krom téhle knihy nic nečetla, ale napravím to - chystám se na její prvotinu Nonstop Eufrat (jen co mi zase otevřou knihovnu). O Vytěženém kraji se víc dozvíte tady. 

11. Kniha autora, který získal cenu E. A. Poa
Agatha Christie: Mrtvá v knihovně


Tady jsem tak dlouho vybírala, až jsem pár dní před vánoci sáhla po staré dobré klasice - po slečně Marplové. A víte, že to bylo super čtení? Agatha Christie prostě byla královna detektivky a já si toho  od ní budu muset osvěžit víc. 


12. Kniha, která je na Databázi knih v době čtení méně než 20x v Přečtených
Kamila Moučková, Světlana Witovská: Hlavou proti zdi. 


Tenhle životopisný rozhovor jsem četla už někdy začátkem roku, kdy na Databázi knih nebylo ještě ani jedno knižní hodnocení. Teď jich je tam asi 14, možná přibudou, když Kamila Moučková na konci listopadu 2020 ve věku 92 let zemřela. Více o knize tady


13. Kniha od dánského autora
Jussi Adler-Olsen: Oběť 2117


Případy oddělení Q čtu, kdykoliv vyjde nový díl. Takže jsem si nemohla ujít ani tento, který je věnovaný uprchlické krizi a také příběhu Asada, mého oblíbeného arabského hrdiny. Dánský spisovatel Jussi Adler-Olsen knihu osobně propagoval v rozhovoru pro magazín Page, který vznikl při jeho návštěvě Prahy. Více zde


14. Kniha básní
Josef Kainar: Nevídáno - neslýcháno


Básně mi moc nejdou. Původně jsem se chtěla pustit do nějaké současné poezie, ale nevyšlo to. Josef Kainar tak byla sázka na jistotu pár dní před koncem roku. Pamatuju si ho ještě z čítanek:-)

Na jabloni hrušky zrají,
na piano žáby hrají,
kočka píše úkoly,
kohoutek jde do školy,
ryba pije limonádu,
kráva nosí rohy vzadu,
kredenc tančí rejdovák,
husa krávě šije frak,
koník leze z fiatky,
vítr fouká pozpátky,
po obloze mráček běží,
běží, běží, až k té věži.
„Jaká je ta věž?“
„Velká jak ta lež.“


15. Kniha, jejíž obálka se vám nelíbí
Václav Havel: Pižďuchové


Kandidátů bylo více, ale nakonec zvítězila obálka Josefa Sopka pro dětskou knihu Václava Havla Pižďuchové. Je otřesná!


16. Kniha, která má v názvu slovo “aneb“
David Zábranský: Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský


Na Davida Zábranského jsem docela dlouho sbírala odvahu, ale nakonec byl Logoz příjemné překvapení. A také jediná kniha, kterou jsme v roce 2020 přečetla, která měla v názvu "aneb". Na nízké hodnocení nedejte a zkuste!



17. Kniha, ve které se odehrává svatba nebo pohřeb
Karin Lednická: Šikmý kostel


V téhle knize se odehrává spousta svateb i pohřbů, v téhle knize je totiž všechno. A těšte se, hned v lednu 2021 by mělo vyjít pokračování! Pokud jste Šikmý kostel nečetli, tak se do něj rychle pusťte, protože jestli by vám z minulého roku nemělo něco ujít, pak je to tahle románová kronika.  Počítejte s tím, že se od ní nebudete moci odtrhnout. Více zde


18. Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou
Eva Labudová: Tapetář



Debut velmi mladé autorky, za který v roce 2019 získala Literární cenu Knižního klubu. Podle mě právem. Anglie, padesátá léta minulého století, mladý hrdina, který postupně odhaluje svou jinakost - fakt dobré. Myslím, že o Emě Labudové ještě uslyšíme.


19. Kniha poprvé vydaná v roce 2020 (nová kniha)
Miřenka Čechová: Baletky



Knih loni vydaných a mnou loni přečtených bude asi víc, ale nakonec jsem vybrala částečně autobiografickou prózu Miřenky Čechové Baletky. Divoká devadesátá léta na taneční konzervatoři v Praze. Vzhledem k tomu, že svět baletu jsem dosud znala jen z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, tak docela prozření. Atmosféra devadesátek, kterou jsem zažíla, mě bavila moc. 

20. Kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy
Tomáš Šebek: Nebe nad Jemenem


Původně jsem tu měla knihu Životní terno od Backmana, ale zpětně si nejsem jistá, jestli v tomhle vánočně nevánočním kousku nakonec nebyl nějaký ten pohřeb (a tedy kolize s kategorií 17). Takže nakonec Nebe nad Jemenem, kde snad nic z výše uvedeného nebylo. Tahle kategorie mě tedy vůbec nezaujala, narozdíl od knihy. Válečný chirurg Šebek barvitě líčí svou misi v jihozápadní Asii, vzhledem k tomu, že se po návratu vrhnul na telemedicínu a navíc Lékařům bez hranic slíbil, že už o nich nebude psát (tak jsem to aspoň pochopila), bude to možná jedna z posledních šancí, jak si od  něj něco přečíst. 

Tak to byla moje Čtenářská výzva 2020, ta na rok 2021 na mě zatím ještě čeká.



Halina Pawlowská: Zážitky z karantény

Tak trochu jsem doufala, že má první letošní kniha bude trochu intelektuálnější. Ale to bych v současném rozpoložení asi nepřečetla nic. Takže jsem sáhla pod stromeček a vytáhla knihu, kterou Ježíšek donesl mé matce, knihu na stále aktuální téma: Zážitky z karantény Haliny Pawlowské.


Halinu Pawlowskou asi netřeba představovat. Je to původně scénáristka (dodnes miluju dva její filmy z přelomu osmdesátých a devadesátých let: Vrať se do hrobu! a Díky za každé nové ráno), posléze publicistka (Story, Šťastný Jim, Glanc) a také autorka a moderátorka pořadů pro televizi - její prostorově výraznou postavu si pamatujeme například z talk show Banánové rybičky, cestopisu Zanzibar nebo společenského magazínu V žitě. Nejznámější je ale asi jako spisovatelka, vydala již přes třicet knih převážně humoristického zaměření. Neb jak sama o sobě říká: "je ženou s kily navíc, které ji už od puberty určují, aby byla veselou kopou". Její knihy k úspěchu přímo směřují: krátké kapitoly, sebeironie, humor, osobní témata, včetně těch intimních, velká písmena, nevelký rozsah, výrazné obálky - kniha pro ženy, optimálně podobné věkové kategorie jako je Pawlowská sama, kniha vhodná na pláž, do tramvaje nebo ke kafi. Navíc - Halina Pawlovská je plodná autorka, takže takových knih dokáže, když se zadaří, vydat i několik za rok:-)

O čem jsou Zážitky z karantény jsou je jasné na první pohled: věnují se letošnímu jarnímu lockdownu, kdy se celá republika v půlce března zčistajasna sevřela v obavách z nové neznámé nemoci a zůstala v tomto stavu víceméně až do půlky května. Halina na tři měsíce osaměla ve svém pražském domě se svou širokou rodinou - dvaadevadesátiletou tchyní, sedmdesátiletým přítelem, dcerou, zetěm a vnukem,  synem a se sestřenicí, na telefonu a na sociálních sítích pak s celou řadou svých kamarádek či obdivovatelů. Během těch tří měsíců si psala deník, ve kterém si zaznamenávala veselé příhody i trapasy, sentimentální vzpomínky i zážitky svých četných přítelkyň, kulinářské postřehy i nápady, jak to celé ve zdraví přežít.  Těšit se tak můžete jak na četné popisy přípravy i konzumace jídla, tak i na specifické humorné příběhy, zpravidla zakončené i typickou (více či méně) vtipnou veršovánkou.

I když žijeme v hnusné době, tak dneska ještě nejsme v hrobě!

Dokonalá matka miluje i spratka!

S rouškou je hustá i bába tlustá!

Vlastně mě dost baví, chránit si své zdraví!

Zákeřnému viru jeho zvrhlé choutky zmař! Nechoď nikam ven a doma dobře vař!

Virtuální kmotrové knihy
Virtuální kmotrové knihy


Co si budeme povídat, nějakou vyšší či ušlechtilejší literaturu v tom moc nehledejte a pokud tuhle autorku nemáte apriori rádi, tak se do knihy ani nepouštějte. Je to prostě stejná kniha, jako ty předešlé, jídlo, zážitky, ukrajinská rodina, ctitelé, kamarádky, domácí zvířata, navíc jsou tentokrát jen roušky, izolace a dezinfekce. Pokud Vám ale Halina nevadí, nebo Vám dokonce, stejně jako mně, zní při čtení  v hlavě zní onen typický Halinin hlas a tón, chybu s touto knihou neuděláte. Ono navíc humorných knih, u kterých se za autora při čtení rovnou nestydíte, není mezi současnou produkcí zase tolik.... 

Zážitky z karantény jsou pojaty poměrně optimisticky, docela by mě zajímalo, jestli humor autorce vydrží i při popisování druhé (třetí, čtvrté...) koronavirové vlny... Chcete-li si trochu odpočinout a na nic závažného nemyslet, pak je tahle kniha řešením (na jeden večer, ale i to se počítá). A pokud rádi (rády) vaříte, najdete na konci knihy jako přídavek i pár oblíbených receptů z karantény (možná na ně dojde i u nás).

PS: Zabloudíte-li pod vlivem knihy náhodou  i na osobní stránky Haliny Pawlowské, tak vězte, že krom knih tu v e-shopu najdete i originální XXL módu, která se vám po měsících strávených v karanténě s nadbytkem kalorií a nedostatkem pohybu bude určitě taky hodit:-)


Hodnocení: 80%

Halina Pawlowská: Zážitky z karantény
  • Nakladatel: Motto
  • EAN: 9788026718529
  • ISBN: 978-80-267-1852-9
  • Ilustrace: Bornová, Erika
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 200 stran, česky
  • Rozměry: 12 × 19 cm
  • Rok vydání: 2020 (1. vydání)