úterý 6. května 2014

Literatour 2014

Včera se v Liberci konala literární vycházka po místech, kde kdysi sídlily knihovny, spojená se čtením "o knihách, knihovnících a a jiných zvláštních případech". Akci pořádala Krajská vědecká knihovna spolu s Libereckou občanskou společností a byla to opravdu příjemná a vydařená akce. 

Začátek Literatour byl v kostele sv. Kříže na Malém náměstí, kde v místnosti nad sakristií vznikla v polovině 18. století knihovna pro duchovní. Pro badatelské účely funguje dodnes, má kolem 2 tisíc svazků. A právě tady přečetl herec Martin Polách z Divadla F.X.Šaldy úryvek z knihy Roberta Musila Muž bez vlastností. Na tuhle knihu sbírám odvahu už docela dlouho, mohu-li soudit z přečteného, možná bych to mohla zkusit:-)
Poté jsme se přesunuli do budovy Nového Magistrátu ve Frýdlantské ulici, kde sídlila liberecká knihovna (pod různými názvy) skoro padesát let, od roku 1956 do roku 2000. Ředitelka liberecké knihovny Mgr. Konvalinková uvedla mladou herečku Barboru Mottlovou, která přečetla kapitolu z knihy Dewey od Vicky Myronové a Breta Wittera. O kocourovi, který se jednoho dne objevil mezi vrácenými knihami a postupně se stal inventářem knihovny a přítelem všech milovníků knih. Dojemný úryvek byl o přátelství kocoura Deweyho a handicapované holčičky ze speciální třídy. Zastavení třetí bylo v prostoru, kde sice knihovna nikdy nesídlila, ale zato tu vždycky pulsoval kulturní život - v bývalé kavárně Pošta, nádherných secesních prostorách, které jsou už mnoho let prázdné a nevyužívané. Ředitel libereckého policejního ředitelství, kterému budova aktuálně patří, František Husák ale slíbil, že se pokusí, aby se do kavárny Pošta opět vrátil ruch a noblesa. Herečka Markéta Tallerová tu přečetla úryvek z knížky Lindsey Davisové Alexandria - o alexandrijské knihovně. V kavárně Pošta se sešlo asi nejvíce návštěvníků, přišli nejen milovníci literatury, ale i obdivovatelé architektury, dostat se do těchto uzavřených prostor Policie ČR totiž není jen tak...
 Z kavárny na radnici - čtvrté čtení se konalo v sále, kde se schází městské zastupitelstvo, a kde v letech 1901-1909 sídlila Německá lidová knihovna. Známý liberecký herec Václav Helšus, který dosud absolvoval celou Literatour jako návštěvník a posluchač, se tady ujal satirické povídky Michaila Bulgakova O prospěšnosti alkoholu. Bylo to velmi zábavné, budu se muset do Bulgakova také pustit. 
Poslední zastávkou celé literární procházky pak bylo Naivní divadlo v Moskevské ulici, kde v letech 1909-1945 sídlila Německá lidová knihovna, kterou posléze vystřídala Krajská lidová knihovna (do roku 1962). Zdejší herec Marek Sýkora přečetl zajímavý a zábavný úryvek z knihy Potrat: historická romance 1966 od Richarda Brautigana. O knihovně, kam lidé nosí knihy, které napsali a které nebude nikdy nikdo číst. Tak jako třeba knihu O pěstování květin v hotelových pokojích za svitu svíčky. 

Literatour byla velmi příjemnou akcí, potěšilo mě, kolik literárních nadšenců se sešlo a strávilo 2,5 hodiny s literaturou. Tak se těším na příští ročník!

2 komentáře:

  1. Zajímavá akce, děkuji za zprostředkování skrz článek aspoň :)

    OdpovědětVymazat
  2. To vypadá na opravdu velkou akci, muselo to být zajímavé! Slintám nad prostorami kavárny, píšu si poznámky co přečíst (Bulgakov) :-)

    OdpovědětVymazat