neděle 9. srpna 2015

Karel Kubát: Sladký život


Čas od času se pustím do nějaké odborné, byť samozřejmě spíše populárně naučné publikace. Tentokrát jsem dostala nabídku recenzovat knihu o cukrovce, což mě zaujalo. V těhotenství jsem měla gestační diabetes, což zvyšuje riziko cukrovky 2.typu, můj životní styl se taky nedá považovat za ukázkový… A hlavně – kolem mne se tohle onemocnění začíná vyskytovat nějak hrozivě často... 


Cukrovka, nebo-li diabetes mellitus, česky též úplavice cukrová, je souhrnný název pro skupinu onemocnění, které spojuje jedna věc – porucha metabolismu sacharidů. V bohatém západním světě počet nemocných stoupá přímo epidemiologicky. I v Česku počet diabetiků prudce stoupá, aktuálně se s tímto onemocněním léčí více než 800 tisíc lidí. A právě jim je určena kniha doktora Karla Kubáta, internisty, který se s diabetiky ve své lékařské praxi denně setkává.

Cílem knihy je rozšířit informace o onemocnění, objasnit příčiny vzniku diabetu 1. i 2. typu a nasměrovat čtenáře na správnou cestu – ke zdraví. S ohledem na tyto cíle byla zvolena netradiční forma knihy, informace jsou totiž čtenáři předkládány formou rozhovorů, které vedou lékař Carlo a Giordano Bruno, italský filosof a astronom, který se proslavil tezemi o tom, že Země ani Slunce není středem vesmíru a že vesmír je nekonečný. Bruno tu představuje „hlavu otevřenou“, zvídavého člověka se zdravým selským rozumem, který se nebojí klást nepříjemné otázky. Postupně se k nim přidávají ještě další dva účastníci rozhovoru – Paolo, který zastupuje stranu pacientů a význačný vědec a specialista označovaný jako Ins. (z italského l’insegnante neboli česky učitel) – ten zase kope za medicínu a nejnovější vědecké poznatky.

Tito čtyři lidé vedou rozhovory o cukrovce, snaží se co nejnázorněji – včetně poměrně drastických příběhů o konkrétních pacientech – vysvětlit, v čem je vlastně problém a jak ho řešit. Pohledy všech zúčastněných se samozřejmě liší, jinak vše vidí člověk, který musel podstoupit chirurgické zmenšení žaludku, aby zhubl a vypořádal se tak s některými problémy, které s sebou diabetes nese, jiný názor zastává špičkový specialista, který se na svém skvěle vybaveném pracovišti setkává s těmi nejzávažnějšími, ale také nejvzácnějšími, či nejméně pravděpodobnými případy, a jinak se k problémům staví praktik, který se s nemocí potkává ve své ordinaci každodenně. Převažujícím pohledem je každopádně pohled lékaře z praxe, internisty, kterému vozí pacienty v kolapsovém stavu, který ošetřuje lidi, co kvůli cukrovce přišli o zrak, nohu, skončili na jednotce intenzivní péče, zemřeli... Giordano Bruno se snaží všechny názory korigovat, překládat do „normálního jazyka“, nechává si vysvětlit pojmy, kterým nerozumí a přispívá tak ke srozumitelnosti publikace. V knize nechybí humor ani slovní přestřelky, jsou tu i názorné ilustrace a zobecňující schémata.

Zbytek textu najdete na blogu knihkupectví Neoluxor, díky za text.

Hodnocení: 60 %

Karel Kubát: Sladký život
·         Nakladatel: Grada
·         ISBN: 978-80-247-5657-8, EAN: 9788024756578
·         Popis: 1× kniha, brožovaná, 190 stran, 15 × 21 cm, česky
·         Rok vydání: 2015 (1. vydání)

1 komentář:

  1. Cukrovka mě zatím úspěšně míjí a snad bude i dál, ale publikací, které pacientům srozumitelnou formou objasní důležitá info o téhle nemoci není nikdy dost. Navíc je super, že to je kniha, na jejímž vzniku se podíleli odborníci a ne nějaká self-help výživová příručka, kterých se poslední dobou na knižním trhu rojí na můj vkus až příliš :)

    OdpovědětVymazat