čtvrtek 14. dubna 2016

Iva Pekárková: Sloni v soumraku

Do Afriky nejen za slony, ale i za sexem

Sloni v soumraku, román Ivy Pekárkové, je prvním dílem volné „černobílé zvířecí trilogie“, která se zabývá sexuálními a partnerskými vztahy bílých žen a černých mužů. Následují Levhartice a Pečená zebra.


Anne je padesátiletá obtloustlá Angličanka, poněkud naivní žena, která  je totálně nespokojená se svým dosavadním nudným životem. Amadou je senegalský mladík, flákač, který se živí a baví tím, že sexuálně uspokojuje bílé Evropanky, které do Afriky přijíždějí za dobrodružstvím. Zároveň doufá, že jednou najde ženu, která si ho odveze do Bílého ráje.  A opravdu slaví úspěch – Anne je jeho sexuální výkonností nadšená, do černého mladíka se zamiluje a nakonec si ho vezme za manžela, protože to je jediný způsob, jak ho dostat do Anglie. Jenže - může vztah založený jen na sexu a vděčnosti fungovat? Dokáže si Anne živočišného Amadoua natrvalo připoutat? Nebude Senegalčan z života v Evropě a ze své tuctové manželky zklamaný?


Iva Pekárková píše vtipné, zábavné a velmi otevřené knihy -  Sloni v soumraku jsou jednou z nich. Téma sexuální turistiky žen je v našich končinách poměrně neznámé, ale o to atraktivnější. A zvlášť v dnešní době, kdy se mezikulturní rozdíly skloňují v souvislosti s imigrantskou vlnou ve všech médiích. Pro čtenáře je zajímavé nahlédnout otázku (nejen) prázdninového sexu jak pohledem zhrzené bělošky, tak i očima onoho atraktivního afrického gigola. V knížce rozhodně zaujmou sexuální scény, typicky drsný a ironický autorčin jazyk, zajímavé jsou africké i britské reálie. I když je vše psáno s nadhledem a vtipem, je to s ohledem na poměrně krutou realitu mezilidských vztahů vlastně docela drsná kniha. 

Zbytek textu najdete na blogu knihkupectví Neoluxor, kterému děkuji za recenzní text. 


Hodnocení: 90%

Iva Pekárková: Sloni v soumraku
  • Nakladatel: Mladá fronta
  • ISBN: 978-80-204-4074-7, EAN: 9788020440747
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 176 stran, 13,5 × 20,6 cm, česky
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)

Žádné komentáře:

Okomentovat