středa 15. června 2016

Petr Ryska: Praha neznámá

Málo známé kouty Prahy

Máte rádi Prahu a myslíte že si, že ji dokonale znáte? Petr Ryska vás přesvědčí o opaku, stačí přijmout jeho nabídku a vydat se spolu s ním poznávat Prahu neznámou.

Praha neznámá – tak se jmenuje web a facebookový profil, který už několik let sleduji. Kdysi mě na něj přivedl článek o tajemném hřbitově psychiatrické léčebny v Bohnicích, začetla jsem se a už zůstala. Ač už v Praze několik let nebydlím, baví mě vracet se alespoň v roli čtenáře na stará známá místa, případně si virtuálně plánovat výlety do některé ze 112 pražských čtvrtí, kterými autor fundovaně provází.
Po několika letech internetové existence nyní konečně došlo i na knihu. Do originálního průvodce se po pečlivém výběru dostalo 9 vycházek po více či méně známých částech Prahy. Autor se vždy věnuje historii dané lokality, a pak čtenáře provede po připravené trase. Jednotlivé zastávky se věnují výrazným stavbám, jejich architektům i VIP obyvatelům. Dojde i na drobné perličky a zajímavosti, nejatraktivnější částí knihy jsou ale fotografie, současné i historické, které dané místo ukazují v době největší slávy.
A na co se v knize můžete těšit? Autor nás zavede třeba na Barrandovského terasy, které se v meziválečné době vyhřívaly na výsluní popularity, či na Nový svět, zapomenutý a krásný kout Pražského Hradu, který vždy obývali malíři a umělci. Hodně zajímavá je pozvánka do chudinské kolonie Na Slatinách, kterou všichni známe ze Svěrákovy Obecné školy – zbytky školních pavilonů je možné na místě stále ještě objevit. Pěkná je kapitola věnovaná Klánovicím, které pro letní bydlení vystavěl bohatý továrník Václav Klán a kde se za první republiky nacházely proslulé lázně spojené se zábavním centrem.
Zbytek textu najdete na blogu knihkupectví Neoluxor, kterému děkuji za poskytnutý text. 

Hodnocení: 100%

Petr Ryska: Praha neznámá
 • Nakladatel: Grada
 • ISBN: 978-80-247-5651-6, EAN: 9788024756516
 • Popis: 1× kniha, flexi, 232 stran, 17 × 24 cm, česky
 • Rok vydání: 2016 (1. vydání)


1 komentář:

 1. dobry vecer petre
  normalne zeru fakt ze nekdo
  umi psat tak o praze jako
  zrovna vy ..
  ja miluju prahu
  chram sv vita a nuselak
  s vysehradem no..
  a to nejsem prazanda.
  ;) mam taky svuj
  g+ se spoustu fotografii.
  jsem ztp trans holka co
  miluje pruvodcovstvi v cest
  ruchu no zatim jen sama:/
  verim ze se to ted zmeni;)

  OdpovědětVymazat