neděle 14. srpna 2016

Karl Ove Knausgård: Můj boj

Život je boj


Baví vás nakukovat do cizích životů? Zajímá vás, jak se lidé chovají v situacích, které sami znáte a prožíváte? Chcete vědět, jaké to je dospívat v 80. letech minulého století v Norsku či žít ve Švédsku na začátku nového tisíciletí? Tohle všechno a ještě mnohem víc nabízí Můj boj od Karla Oveho Knausgårda.
Karl Ove Knausgård je norský spisovatel (ročník 1968), který na konci devadesátých let velmi úspěšně debutoval románem Mimo svět. I jeho druhá kniha, Čas pro všechno, sesbírala řadu cen a nominací na literární ceny. Pak ale přišla několikaletá autorská krize a Karl Ove Knausgård se rozhodl vyřešit ji originálně: začal chrlit historii svého života. Tak přišlo na svět šestidílné dílo o několika tisících stránkách, kterému dal autor kontroverzní  název Můj boj (v norštině Min Kamp, stejně jako Hitlerův Mein Kampf). V překladu Kláry Dvořákové Winklerové vychází právě teď v nakladatelství Odeon první díl, který nese podtitul Smrt v rodině.


Co můžete od této knihy čekat? Překvapivě všechno. Karl Ove Knausgård v knize podrobně a velmi upřímně popsal nejen vlastní život, ale i osudy svých nejbližších, rodiny či přátel. Vypráví o svém dospívání, problematickém vztahu k otci, o celoživotním nedostatku sebevědomí, nevynechá otcův alkoholismus ani svou nespokojenost s vlastním rodičovstvím, neostýchá se popisovat intimnosti a detaily rodinného života. Krom toho je ale součástí knihy i popis každodenních rutin, banality spojené s pozorováním lidí na ulici, vařením jídla, přebalováním dětí, usínáním… Střípky ze života, autobiografie v přímém přenosu. Na jedné stránce povrchní deníkové záznamy a na druhé vcelku zajímavé úvahy o životě a smrti. Smrt autorova otce je totiž hlavním tématem knihy, skrze tuto skutečnost se Karl Ove Knausgård snaží reflektovat svou vlastní existenci. To vše se děje na pozadí skandinávských reálií posledních čtyřiceti let.


Zbytek textu najdete na blogu knihkupectví Neoluxor, kterému tímto děkuji za recenzní text.


Hodnocení: 100 %
Karl Ove Knausgård: Můj boj 1: Smrt v rodině 

  • Nakladatel: Odeon 
  • ISBN: 978-80-207-1713-9, 
  • EAN: 9788020717139 
  • Originál: Min kamp. Forste bok 
  • Překlad: Winklerová, Klára 
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 416 stran, 15 × 23,5 cm, česky 
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)

Žádné komentáře:

Okomentovat