středa 4. března 2015

Sophie Hannah: Vraždy s monogramem (audiokniha)

Ješitný belgický detektiv s navoskovaným knírem a s velmi čilými šedými mozkovými buňkami Hercule Poirot je znovu na scéně. V září loňského roku vyšla kniha ve 28 jazycích a 50 zemích najednou, v únoru 2015 vydává Tympanum audioknihu v interpretaci Michala Zelenky, doplněnou hudbou Kryštofa Marka.


Letos na podzim uplyne 125 let od narození jedné z nejznámějších spisovatelek všech dob – Agathy Christie. Potomci slavné autorky kriminálních a detektivních románů se rozhodli, že nechají vzkřísit legendárního hrdinu jejích knih,  belgického detektiva Hercula Poirota. Nelehkého úkolu navázat na úspěchy Agathy Christie se ujala autorka psychologických thrillerů Sophie Hannah (v češtině jí dosud vyšel thriller Ztráty a lži a povídková kniha Fantastická kniha lidských tajemství).

Jak se Sophie Hannah tohoto obtížného úkolu zhostila? Zápletka začíná slibně. Píše se rok 1929, Hercule Poirot pobývá v malém penzionu v Londýně,  kde hodlá odpočívat a kde se jeho  sousedem a novým přítelem stává Edward Catchpool, policista z oddělení vražd Scotland Yardu. Jednoho večera se Poirot ve své oblíbené kavárně setkává s vyděšenou ženou, která se obává o svůj život. Tentýž večer jsou pak v jednom luxusním hotelu zavražděni tři lidé – dvě ženy a jeden muž. Každý z nich leží na podlaze ve svém pokoji ve stejné poloze a v ústech má manžetový knoflíček s monogramem. Na recepci se najde záhadný vzkaz: “Ať neodpočívají v pokoji!” Byť na první pohled není mezi těmito dvěma událostmi žádná souvislost, Hercule Poirot ji hned najde. A zatímco Catchpool překonává při pohledu na mrtvoly svá traumata z dětství, Poirot se pouští do velkého pátrání.  Postupně se ukazuje, že všechny oběti spojuje jedna malá puritánská vesnice, ve které nějakou dobu žili a kde se také před lety odehrála velká tragédie. Citové vztahy, dávné vášně a záště – přesně tento spletenec musí Poirot za Catchpoolovy asistence rozplést.


Zbytek textu najdete na blogu knihkupectví Neoluxor, kterému tímto děkuji za audionahrávku.

Hodnocení: 65 %

Sophie Hannah: Vraždy s monogramem

·         Nakladatel: Tympanum
·         EAN: 8594072271977
·         Originál: The Monogram Murders
·         Překlad: Němcová, Edda
·         Interpret: Zelenka, Michal
·         Režie: Dudík, Dimitrij
·         Popis: 1× CD MP3, délka 12 hod. 25 min., česky
·         Rok vydání: 2015 (1. vydání)

Žádné komentáře:

Okomentovat