čtvrtek 7. února 2019

Kultura v lednu 2019

Už je to tu zas.... Jako každý rok se pokouším začít dávat dohromady měsíční přehledy svých kulturních akcí. Paměť neslouží, Alzheimer za rohem.... Zpravidla mi to nevydrží déle než do dubna, ale co už, zkusím to i letos:-)

Tak tedy: leden 2019!

Ač má předsevzetí se letos kultuře prakticky vyhnula, byl leden nečekaně plodný.... Knih jsem si přečetla, příp. vyslechla celou desítku (plus jednu navíc), do divadla jsem se vypravila třikrát, shlédla jsem jeden kompletní seriál a ještě si o knížkách povídala na pravidelné literární středě. Jsem to ale člověk kulturní:-)

Prvním letošním literárním zážitkem byl Jiří Anderle: Zlatý věk


No, čekala jsem to trochu čtivější... Recenze tady.

Vynahradila jsem si to dílem Ondřeje Horáka a Vojtěcha Šedy: Průvodce neklidným územím II, která se věnuje vývoji české architektury za posledních 120 let. Moc pěkná a vydařená kniha. Více tady.Kaspar Colling Nielsen: Dánská občanská válka 2018-2024
Zvláštní a nevyrovnaná kniha o konci světa v té podobě, jak ho známe. Rozporuplná dystopie.


Wladyslaw Szpilman: Pianista


Známá kniha a ještě známější film od Romana Polanského - mladý židovský hudebník Wladyslaw Szpilman žije se svou početnou rodinou ve Varšavě. Píše se rok 1939, Polsko je napadeno Německem a s příchodem okupantů začínají i tvrdé represe proti židovskému obyvatelstvu. Dosud spokojeně si žijící rodina postupně přijde o všechno, je donucena přestěhovat se do ghetta a posléze jsou všichni, až na Wladyslawa,  odsunuti do koncentračních táborů na východě. Vladyslawovi se podaří z ghetta uprchnout a až do konce války se skrývá. Přežít se mu podaří díky  německému důstojníkovi, který se rozhodne ho zachránit. Příběh, který se skutečně stal - kniha vyšla pod názvem Smrt města hned po válce, ale byla brzo stažena - nehodila se z ideologických důvodů (německý voják nemůže být zachráncem a příslušníci jiných slovanských národů přece nemohli být kolaboranty...). Znovu se na trhu objevila až v roce 1998, navíc doplněna deníkovými záznamy onoho německého vojáka, a já si ji přečetla, abych si doplnila vzdělání (a asi si ze stejného důvodu pustím brzy i ten film...)


Angela Marsonsová: Pohřbená pravda(Mnou) netrpělivě očekávaný šestý díl kriminální série s vyšetřovatelkou Kim Stonevou. Nechápu, že se o téhle sérii tak málo píše, podle mě jsou knihy Angely Marsonsové naprostá současná špička ve svém žánru. Více tady. 

Claude C. Hopkins: Sebekázeň - jediná cesta k úspěchu (audiokniha)Sem tam se k nějaké knize z kategorie osobní rozvoj dostanu, na tuhle knihu jsem shodou okolností dostala v průběhu ledna dvě doporučení. Pořídila, vyslechla, v době poslechu mi to přišlo skvělé, ale pravda je, že v hlavě mi toho moc neuvízlo... No něco málo: mám se cvičit v jasném myšlení, když tápu, tak si mám vše sepsat, každý den bych si měla formulovat své cíle a naplánovat úkoly k nim směřující, měla bych se cvičit v odvaze, jediném způsobu jak čelit strachu ze selhání, měla bych si vypěstovat zdravotní návyky (míň jíst, víc cvičit, nejlépe každé ráno hodinu), měla bych šetřit a investovat jen do toho, co znám, pilně pracovat, získávat nové dovednosti a znalosti a nakonec v tom všem vytrvat. Až mě příště potkáte, tak mě asi nepoznáte...

Ivona Březinová: Řvi potichu, brácho

Naprosto skvělá kniha o autismu - a to jak o těžké formě blížící se Dětem úplňku, tak o Aspergerově syndromu, vše vtělené v příběhu pro děti. O tom budu muset napsat samostatně.


Louisa May Alcottová: Malé ženy (rozhlasová dramatizace)


S překvapením jsem zjistila, že vůbec netuším, co jsou to Malé ženy. A přitom to byla zamilovaná kniha hrdinek tetralogie Geniální přítelkyně a prý už sto let kultovní americká kniha pro mládež. Saša Uhlová se při své nedávné návštěvě USA dokonce vypravila podívat na rodný domek autorky (jak se pochlubila na FB:-) Na Databázi knih u tohohle titulu najdete skoro 1000 hlasujících a 84% úspěšnost!  A tak jsem chvíli googlila a nakonec se rozhodla, že si stáhnu pětidílnou rozhlasovou dramatizaci tohohle slavného dívčího románu. A jedné noci, kdy jsem nemohla za nic usnout, jsem si to nakonec poslechla celé. 

No, přesně jak se píše v anotaci: Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem.  

Vyslechla, dívčí srdce ve mě zaplesalo, ale že bych bez téhle knihy nemohla žít, to asi ne. 


Jandy Nelson: Dám ti slunceTahle young adult kniha se ke mě dostala náhodou, resp. pořídila jsem ji neteři k 15. narozeninám, a to na základě pozitivních recenzí. Pro jistotu jsem i přečetla a nelitovala. Půvabná knížka o dospívání, hledání identity i prvních láskách. Hlavními hrdiny jsou (na začátku knihy třináctiletá) dvojčata Jude a Noah. Noah je výjimečně nadaný malíř, který žije jen pro to, aby se dostal na elitní výtvarnou školu. Zároveň prožívá svou první lásku, trochu komplikované je to tím, že je gay.  Jude je krásná puberťačka a lamačka mužských srdcí. O tři roky později je všechno jinak. Dvojčatům tragicky zahynula matka, na výtvarnou školu se dostala jen Jude, která se ale totálně změnila, na všechno a všechny teď kašle Noah. Jaké bylo matčino tajemství? Jakou roli hraje v životě rodiny excentrický sochař? Najdou k sobě dvojčata zase cestu?

Moc pěkný jazyk, zajímavý děj, jo, tohle jsem chtěla číst v dětství místo Kopretin pro zámeckou paní...:-)


Gail Honeyman: Eleanor se má vážně skvěle
A tohle je pro změnu zase poměrně vtipná kniha. Eleanor je dost asociální mladá žena, která má za sebou velmi složité a drsné dětství. Vyrostla v pěstounských rodinách, pracuje jako účetní a její život je naprosto nalinkovaný. Nosí stejné oblečení, večeří každý den stejné jídlo (krom pátku, kdy je pizza), s nikým se nepřátelí, sociálním situacím ostatně moc nerozumí. Víkendy tráví v posteli s vodkou, která ji umožňuje zapomenout na traumata. Prototyp hrdinky nezapadající do společnosti, hit posledního období (a la Kim Stone nebo Saga Norenová). Jenže Eleanor se jednoho dne rozhodne, že se změní, a to za účelem získání muže svého srdce. Projekt snoubenec se sice nevyvíjí podle plánů, ale i nečekané přátelství s kolegou Raymondem přináší do Eleanořina života nevídané změny...

Eleanor se má vážně skvěle je tedy spíš taková pohádka, ale výborně se čte, vtipné komentáře hlavní hrdinky mě několikrát rozesmály. A přitom vlastně kniha na docela těžké téma... 


Lynda la Plante: Vdovy - recenze tady.Krom knih jsem zvládla shlédnout dva filmy:


Jan Palach od režiséra Roberta Sedláčka, který mě zaujal opravdu hodně, a to i přesto, že na čsfd má pouhých 68%.  S Hořícím keřem nechci srovnávat, protože tohle bylo o Janu Palachovi, a ne o tom, co se stalo poté... Skvěle zachycená atmosféra jara 1968, brigády v zahraničí, František Kriegl, pro mě prostě zajímavé... 


"Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí…"
A po x-té filmová klasika mého dětství: klaun Belmondo bankovním lupičem, aneb Bezva finta

Podvodník světového formátu Jean-Paul Belmondo v převleku za klauna přepadne banku, policie soptí vzteky a on získá pořádný balík peněz. Pak ale jeho společník vyvolá problémy...

Na čsfd zasloužených 82%. V ženské roli Kim Cattrall, kterou později všichni známe jako Samantu ze Sexu ve městě. No a Belmondo je prostě Belmondo:-) To jsou filmy mého mládí (Bezva finta je z roku 1985):-)Během ledna jsem shlédla první řadu seriálu Geniální přítelkyně. Seriál dobrý, hodně podle knihy, prostředí a reálie skvělé, ale nesedí mi představitelky dospívajících hlavních hrdinek. Hlavně Lenu, která je stále hledící a mlčící... No jo no, to už je tak, když si člověk udělá z knížky představu... Ale těm, kdo tetralogii nečetli, určitě doporučuju...Krom toho jsem rozkoukala druhou řadu Rapla a MOST! :-)

Divadlo se mi v lednu poštěstilo navštívit 3x:

Divadlo Na zábradlí: Dánská občanská válka 2018-2024
Jak už jsem psala nahoře,  v knižním podání hodně zvláštní dystopie o konci světa, jak ho známe. Skvělé části se střídají s odpudivými vsuvkami., není to pro slabé nátury... Oproti tomu - Divadlo Na zábradlí se touhle hrou inspirovalo a zasadilo do české reality. Taky je to trochu drsné, ale výrazně lepší, než kniha.
Divadlo v Celetné: Snímek 51
Skvělá inscenace  o britské biolozce Rosalind Franklinové, která se v 50. letech velmi vyznamně podílela na popsání DNA. O ženě působící ve vědě, v té výlučně mužské oblasti, která zemřela v 37 letech na rakovinu z ozáření, dřív, než Nobelovu cenu získali (i za její objevy) Watson, Crick a Wilkins. Výborná Eva Elsnerová. (S překvapením jsem pri googleni zjistila, že James Watson je stale ještě naživu - je mu 90! - a pořád je to hajzl)

 

 


Činoherní klub: Ujetá ruka
Černá komedie Martina McDonagha, výborní Martin Finger, Marek Taclík i Ondřej Sokol v roli černocha. Ulítlé, ale pobaví. „Nikdy nechtějte prodávat někomu ruku, která mu nepatří. Odstartuje to mnoho problémů...“


 Jen obrazem - Literární středa v liberecké krajské vědecké knihovně, tentokrát téma německá literatura. 

No a do Archivu Národního divadla jsem Vás pozvala už tady.

Žádné komentáře:

Okomentovat