čtvrtek 24. prosince 2020

Rembrandt: portrét člověka (Národní galerie)


Letos se výjimečných výtvarných událostí moc nenabízelo. Skoro celé jaro byly galerie uzavřeny a podzim dopadl stejně. Pokud jsem ale letos něco chtěla vidět, tak to byl Rembrandt v Národní galerii. A to se mi povedlo - poté, co jsem vyrazila do hlavního města ke své zubařce, jsem si vystála frontu i na výstavu. Těch 83 minut ve frontě za to stálo, výstava v Paláci Kinských je moc pěkná. Obsáhlá, zasazená do souvislostí, umožňuje srovnání s Rembrandtovými současníky i následovníky. Doprovodné programy pro školy byly sice většinou zrušeny, přesto si ale každý může užít vlastní tvoření ve zdejších dílnách. A závěrečný film o Rembrandtově životě stojí také za shlédnutí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o výjimečnou výstavu, která se hned tak nebude opakovat, zůstala výjimečně otevřená plošným epidemickým opatřením navzdory a můžete ji tedy až do konce ledna 2021 navštívit. Změří Vám sice teplotu a musíte mít na obličeji respirátor třídy FFP2, ale zase budete mít jednou co vyprávět vnoučatům - takhle to holt v roce 2020 (a možná i v roce 2021) chodilo:-)

EDIT: tak pátý PES prý zavírá i Rembrandta... Snad se to do konce ledna ještě spraví...
Národní galerie Praha ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum v Kolíně nad Rýnem připravila reprezentativní  výstavu věnovanou jednomu z nejvýznamnějších malířů ⁠–⁠ Rembrandtovi Harmensz. van Rijn (1606 Leiden ⁠–⁠ 1669 Amsterdam).

Ústředním dílem výstavy je portrét Učence ve studovně ze sbírek Národní galerie Praha z roku 1634, tedy z období naplněného pro Rembrandta úspěchem jak v profesním, tak v soukromém životě. Portrét však nezachycuje jen fyzickou podobu neznámého muže, ale Rembrandtovi se v něm mistrně podařilo zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce a díky výrazu tváře tak vyprávět bohatý příběh, čímž samotnou malbu staví na úroveň malby historické.

Výstava se tak s pomocí dalších Rembrandtových děl, i s pomocí prací jeho současníků i následovníků (Jan Lievens, Gerrit Dou, Ferdinand Bol, Govaert Flinck či Christopher Paudiss), pokusí přiblížit vnitřní život zachycený ve výrazu portrétovaného, ať už jím byl neznámý člověk či Rembrandt sám. Poznání Rembrandtovy tvorby nikdy nemůže být úplné bez grafiky a kresby, jelikož zejména grafice se Rembrandt věnoval se stejnou intenzitou a invencí jako malbě a právě proto je pracím na papíře věnována stejná pozornost jako malbě. Epilog výstavy potom nabídne moderní pochopení Rembrandtova díla v tvorbě předních současných umělců. Jejich autorská intepretace pražského Učence ve studovně ukazuje, že Rembrandtovo dílo je i více než tři sta padesát let po umělcově smrti stále zdrojem inspirace.

Výstava představí řadu prvotřídních děl zapůjčených nejen z významných tuzemských i světových muzeí a galerií, jako je například Moravská galerie v Brně, Arcibiskupství olomoucké, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, The Metropolitan Museum of Art New York, Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen, Rijksmuseum Amsterdam, Museo Nacional del Prado a Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum, Innsbruck, The National Gallery London, Staatliche Kunstsammlungen Dresden či vídeňská Albertina, ale i od soukromých zapůjčitelů.

(zdroj - stránky NG)

Dílna, kde si můžete nafotit zátiší  nebo nakreslit portrét - v roušce. 

1 komentář:

  1. Ďakujem za možnosť pozrieť si výstavu zďaleka i zblízka Vašimi očami.Prajem všetko najlepšie do nového roku a veľa kultúrnych zážitkov.

    OdpovědětVymazat