pondělí 2. května 2022

David Lagercrantz: Temnota

Novodobí Sherlockové porážejí TemnotuMáte rádi politické thrillery, které vás zavedou do neznámých končin a nových prostředí? Zajímá vás současná i minulá situace na Středním východě? Obdivujete vyšetřovatele s brilantní myslí a geniálním pozorovacím talentem? Pokud jste odpověděli třikrát ano, pak by se vám mohl líbit nejnovější román švédského spisovatele Davida Lagercrantze Temnota.


Příběh začíná jednoduše. Během fotbalového zápasu dojde k incidentu - přiopilý otec jednoho z hráčů napadne rozhodčího. To se asi občas stává, jenže tenhle rozhodčí je krátce nato nalezen mrtvý. K vyšetřování je přizvána mladá policistka Micaela, k ní se přidává charizmatický profesor psychologie Hans Rekke. Zdá se, že existuje snaha vše rychle uzavřít, snad proto, že rozhodčí byl imigrantem z Afgánistánu a v jeho minulosti není radno se příliš šťourat. Jenže pátrání se komplikuje, stopy vedou na Střední východ i do Moskvy, za nepříjemné nitky ale tahají také Američané. To se nahoře líbit nebude - stihne tahle zvláštní dvojka případ vyřešit, než to s nimi špatně dopadne?


  

Temnota je kriminální příběh zjevně inspirovaný Sherlockem Holmesem. Hans Rekke disponuje neskutečným postřehem, hudebním talentem i velmi křehkou psychikou a jeho bratr Magnus jako by z oka vypadl Mycraftu Holmesovi (dobře situovaná rodina, vysoká funkce v establismentu a podobné povahové vlastnosti). Micaela Vargasová ale není žádný přihlouplý dr. Watson, který potřebuje vždycky všechno vysvětlit. Kdepak, Micaela je spíš Enola Holmes, nebo normálnější verze Lisbeth Salanderové. Skvěle jí to myslí, díky komplikovanému rodinnému zázemí (pochází z Chile, otec prošel za diktatury mučením, bratr je gangster) se o sebe umí dobře postarat a rychle se orientuje. Konečně tu máme genderově vyváženou dvojici velmi důvtipných detektivů, kteří, pokud se vypořádají s vlastními problémy, dokáží odhalit nečekané.

Zajímavý je pak také samotný námět - Afgánistán v době sovětské okupace i v současnosti a boj islamistů proti západní kultuře, kterou v tomto případě zastupují vážná hudba a fotbal. Překvapivě čtivé.


David Lagercrantz je švédský novinář a spisovatel, který se proslavil tím, že dopsal trilogii Stiega Larssena Milénium. Dívka v pavoučí síti, Muž, který hledal svůj stín a Dívka, která musí zemřít si své čtenáře našli, a tak se David Lagercantz rozhodl v kriminálním žánru pokračovat. Jsem zvědavá, jestli se bude držet politického thrilleru, nebo se zda se jeho hrdinové Rekke a Vargasová budou věnovat i "normálnějším" zločinům. 


Psáno pro časopis knihupectví Luxor, díky za recenzní výtisk.


Hodnocení: 80%

David Lagercrantz: Temnota

  • Nakladatel: Kalibr
  • Edice: Edice světový bestseller
  • EAN: 9788024280998
  • ISBN: 978-80-242-8099-8
  • Originál: Obscuritas
  • Překlad: Kloučková, Karolína
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 360 stran, česky

Žádné komentáře:

Okomentovat