sobota 31. července 2021

Anne Tylerová: Rusovláska u cesty

Máte chuť na pomalé čtení o obyčejném životě bez velkých zvratů? Baví vás divní hrdinové těžko se orientující ve vztazích? Pak zkuste knihu Rusovláska u cesty od americké autorky Anne Tylerové.Anne Tylerová je americká spisovatelka a autorka psychologických románů, která v roce  1989 získala Pulitzerovu cenu. Vydala již přes dvacet knih, z nichž několik bylo přeloženo i do češtiny (například Běh času, Večeře v restauraci Domov, Děvče na ocet). Rusovláska u cesty je její zatím poslední knihou, v loňském roce se ocitla v širší nominaci na Man Bookerovu cenu, u nás nyní vychází v nakladatelství IKAR.

Hlavním hrdinou knihy je Micah Mortimer, systematicky založený muž středního věku, který má rád své zvyky a rutiny. Každý jeho den začíná během, po snídani následuje luxování pod stolem a úklid nějaké části bytu dle harmonogramu. Čtvrtek je třeba den kuchyně, kdy se čistí pult, spotřebiče a jedna celá skříňka. I vztah s přítelkyní Cass má svá pravidla, stejně jako činnost jeho malé firmy. Micah se živí jako IT specialista, provozuje technickou podporu na zavolání – pomáhá lidem s drobnými potížemi kolem počítačů, na které běžný smrtelník nestačí (mimochodem, díra na trhu, jak ráda bych občas někomu zavolala, aby mi nainstaloval tiskárnu nebo zaktualizoval modem). Krom toho se jako správce stará o jeden baltimorský činžovní dům a jeho nájemníky, což mu zaručuje bydlení zadarmo.

 


Micah má rád vše pod kontrolou, neměnný stav mu přináší klid, jenže jednoho dne se všechno sesype. Přítelkyni hrozí vystěhování z podnájmu a jemu vůbec nedojde, že by ji měl nabídnout, ať se k němu nastěhuje. A u zadního vchodu do domu se objeví osmnáctiletý mladík jménem Brink, který si myslí, že je Micahův syn. Může nějaká drobnost spustit řetězovou reakci, která povede k nečekaným následkům? Stojí za to stát za svými návyky a stereotypy, nebo je na čase se změnit?

 


Rusovláska u cesty je poměrně ironická, vtipná a občas i dojemná kniha s podivínským hrdinou. Micah je člověk, který svým způsobem života dráždí své okolí, i když on sám nechápe, proč tomu tak je. Jeho dosavadní vztahy nikdy neskončily dobře, byť Micaha ani jednou nenapadlo dávat si to za vinu. Co když svůj život ale vidí jinak, než se ve skutečnosti odehrává?

Anne Tylerová je velmi přesná pozorovatelka každodenního života, jedna z těch autorek, které dokážou psát o obyčejných věcech neobyčejným způsobem. Nečekejte nějaký převratný děj, prudké zvraty či napínavou zápletku, spíše podrobný popis plný detailů (setkání, které dalo knize název, vás určitě pobaví). Ač se v knize zdánlivě nic moc neděje, je tam nakonec vlastně skoro všechno: vztahy milostné, rodinné, rodičovské i sousedské, nemoc i stáří, minulost, současnost a snad i budoucnost. Těch 168 stran vám uteče, ani nebudete vědět jak.


Děkuji knihkupectví Luxor za možnost přečíst si knihu, která by mě jinak asi totálně minula. 


Hodnocení: 85%


Anne Tylerová: Rusovláska u cesty
  • Nakladatel: Ikar
  • EAN: 9788024945194
  • ISBN: 978-80-249-4519-4
  • Originál: Redhead By The Side Of The Road
  • Překlad: Nejedlá, Marcela
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 168 stran, česky

Žádné komentáře:

Okomentovat