čtvrtek 11. června 2015

Lars Kepler: Stalker


Stalker tě na pokoji nenechá...

Pátá kniha s Joonou Linnou je na pultech, odteď si už budete na noc vždycky stahovat rolety a zatahovat závěsy…
Lars Kepler je pseudonym švédské autorské dvojice Alexandra Ahndorila a jeho manželky Alexandry Coelho Ahndorilové. Jméno odkazuje na severského detektivního „klasika“ Stiega Larssona, tvůrce Milénia, příjmení pak přirozeně na matematika a astronoma Johanna Keplera. Tito manželé před několika lety stvořili postavu kriminalisty Joony Linny, se kterým čtenáři již vyřešili několik případů – Hypnotizéra, Paganiniho smlouvu, Svědkyni ohně a Písečného muže. Teď přichází na řadu Stalker adaří se mu udržet vysoký standard celé série. 

Kdo je to stalker? Podle klasické definice „člověk až patologicky posedlý zájmem o jinou osobu, často veřejně známou, osoba, která sleduje jiné lidi až v neúměrné míře“. V Keplerově románu se stalker zaměřuje na mladé atraktivní ženy. Dlouho je stopuje a pozoruje, natáčí oknem jejich běžný život. Pak se rozhodne je zabít – chvíli před tím ale pošle stockholmské policii odkaz na video, na kterém je oběť ještě naživu. Policie se může přetrhnout, aby včas zjistila identitu budoucí oběti, většinou ale dorazí na místo činu až ve chvíli, kdy už je zapotřebí soudního patologa. Ženy jsou zavražděny velmi brutálním způsobem a po smrti ještě naaranžovány do stylizované polohy… Případ tentokrát vyšetřuje Margit, policejní inspektorka v 9. měsíci těhotenství (v Česku by byla už dávno na mateřské). A kde se vzal, tu se vzal, na scénu se vrací také Joona Linna, který na konci Písečného muže tak záhadně zmizel. Zůstává ale v civilu a pomáhá Erikovi, svému příteli psychiatrovi (a hypnotizérovi), který před lety něco zanedbal a teď za to bude, zdá se, pykat…

Zbytek textu najdete na blogu knihkupectví Neoluxor, které mi tuhle lahůdku poskytlo v krásném předtermínu:-)

"Lars Kepler in Nov 2012" by Frankie Fouganthin - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons 


Hodnocení: 90%Lars Kepler: Stalker


  • Nakladatel: Host       
  •  ISBN: 978-80-7491-437-9, EAN: 9788074914379
  • Originál: Stalker
  • Překlad: Haidarová, Azita    
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 571 stran, 13,9 × 20,6 cm, česky
  • Rok vydání: 2015 (1. vydání)


1 komentář:

  1. Mám stále přečteného jen Písečného muže, ale upřímně se bojím pustit do dalších Keplerů, protože třeba na dovolené pod stanem ve Skandinávii bych pak zemřela strachy. :-)

    OdpovědětVymazat