úterý 25. prosince 2018

Alena Ježková: Poutnice – Tři cesty do Santiaga

Jsou vánoce, Ježíšek donesl pod stromeček kupu knih. Televizní pohádka je letos ještě tragičtější, než jiné roky, takže se rozhoduji, do které knížky se pustím nejdříve. Nic depresivního, nic krvavého, tenhle sváteční čas si žádá spíš poklid či usebrání. Zdá se, že tou nejlepší knížkou pro tuto roční dobu bude nejnovější knížka Aleny Ježkové: Poutnice - Tři cesty do Santiaga. Vím, do čeho jdu, s Alenou se známe roky, loni jsem po jejím návratu ze Santiaga byla na promítání v Juditině věži, podpořila jsem vydání knihy i v úspěšné kampani na hithitu.A tak se pomalu nořím do putování za mystériem sv. Jakuba, na pouť k jeho hrobu ve španělském městě Santiago de Compostela. Alena Ježková se za tímto světcem po cestě lemované žlutými šipkami a symbolem mušle hřebenatky vydala už třikrát (a asi to nebude konečné číslo). Pokaždé zvolila jinou cestu, jiný doprovod i jiné roční období. Poprvé šla začátkem léta 2012 s přáteli severní trasu (Camino del Norte), užila si divoký oceán i náročnost cestování ve skupině. Na druhou cestu se vydala na jaře 2015 již sama, a to z portugalského Porta (Camino Portugués). Třetí osamělá poť se odehrála loni v parném srpnu a září a byla to "klasika" - nejoblíbenější tzv. francouzská cesta (Camino Francés). 

O čem všem je Poutnice? Nečekejte cestopis ani turistického průvodce, netěšte se na niterný sebezpyt a cestu za duchovními zkušenostmi ve stylu Paula Coelha, byť od toho i od toho tu sem tam něco bude. Připravte se spíše na osobní deník složený z příběhů, vtipných postřehů a poznámek. 

Prší celý večer i celou noc. Spím špatně, probouzím se ve dvě a skoro do tří kouřím na dvorku pod střechou. Poslouchám déšť a přemítám, proč jsem tady. Nic mi nechybí, od ničeho neutíkám a nepotřebuju nic řešit, takže na tuhle pouť jsem se vydala nejspíš z čiré bujnosti. Jo, tak to bude. 


(fotky: FB Aleny Ježkové)

Dozvíte se, co vám cesta dá i co vám vezme, navnadí vás popisy středověkých klášterů i starobylých měst, pro které má autorka slabost. Jako na vlastní  kůži pocítíte spalující španělské slunce i soustavný portugalský déšť, ploužíte se nekonečnou plání bez možnosti se schovat před sluncem, oceníte divokou přírodu a samotu v ní. Snažíte si představit každodenní porci kilometrů i realitu přespávání v hromadných poutnických ubytovnách (prostě herberk). Přemýšlíte, jestli byste to zvládli, a prohlížíte si u toho podmanivé černobílé fotky. Vzhledem k tomu, že s puchýři skončíte každou chvíli i v běžném provozu, radši si tuhle část reality nijak nevizualizujete a máte tendenci u některých popisů odvracet zrak...


Anglické blister neboli puchýř je na caminu – poutní cestě – asi nejčastěji používané slovo. Puchýře mají všichni, ale vztah k nim má každý jiný. Polský profesor Andrej, s nímž jsem se seznámila, zkoumal svá chodidla s vědeckým detailismem. Praktikoval ozdravnou metodu propichování puchýřů jehlou s nití, takže jeho paty vyhlížely jako výšivky primitivního národa. Můj postoj byl oproti tomu hrdopyšný, přezíravý a současně dětinský, neboť jsem věřila, že když si svých puchýřů nebudu všímat, pochopí a samy se ztratí...
Pobaví postřehy o ostatních poutnících na cestě i srovnání s místními. Možná vás, tak jako mě překvapí, jaké je Camino  minimálně v posledních etapách cesty masovka. Oceníte, že autorka jde s vlastní kůží na trh, svěřuje se s pocity, které v ní cesta zanechává i s postupnou proměnou svého myšlení i sebe samé. To vše krásnou češtinou, v popisech i dialozích, i s mysteriózní linkou v pozadí. Milá je i grafická úprava knížky, zaujaly rukou psané poznámky a náčrtky tras, dostal mě dopis dceři s pokyny na případnou poslední cestu (jen v přehledu písní na pohřeb jsem čekala ještě Always Look on the Bright Side Of Life:-)

Myslím, že Aleně Ježkové se to zprostředkování pocitů z putování velmi daří, po dočtení jsem se přistihla, jak si otvírám google maps a proklikávám stránky ultreia.cz... Mé jediné štěstí je, že  mi Bartoloměje na tak dlouho nikdo nepohlídá:-)
Příjemná knížka pro ty, kteří už v Santiagu de Compostela byli, nebo se tam chystají. Nicméně, Poutnici si užijí i čtenáři, které by vykonat podobnou cestu nikdy ani nenapadlo:-)  Dobrá volba na sváteční dny to byla. 

Buen camino, Aleno!Hodnocení: 100%


Alena Ježková: Poutnice – Tři cesty do Santiaga
 • Nakladatel: Tichá srdce
 • EAN: 9788090585171
 • ISBN: 978-80-905851-7-1
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 240 stran, česky
 • Rozměry: 14,8 × 21 cm
 • Rok vydání: 2018 (1. vydání)


3 komentáře:

 1. Mám skoro dočteno a byl to opravdu skvělý tip. Čtení si moc užívám; je to zkušeně napsané a přitom tak blízce civilní... Taky bych hned vyrazil :)

  OdpovědětVymazat
 2. I já si tuto knihu nadělila od Ježíška, zatím ale ještě čekám na přečtení, protože nejprve musím dočít dříve rozečtené kusy. Moc se na knížku těším. Přeji hodně štěstí do nového roku 2019 a spousty krásných chvil s knihou i bez ní.

  OdpovědětVymazat
 3. To jsem vůbec nevěděla, že tato kniha vyšla. Moc děkuju!

  OdpovědětVymazat