pátek 4. února 2022

Glendy Vanderah: Kde se les dotýká hvězd

Je nebezpečné dotýkat se hvězd na zem spadlých z nebe…“. Tak tahle písnička od Suchého a Šlitra by se hrdinům románu Kde se les dotýká hvězd asi dost líbila… Je pravda, že čtu čím dál tím atypičtější knihy, ale vlastně si to i užívám...Joanna je studentka ornitologie, která má za sebou dva náročné roky. S jizvami na těle i duši ustála rakovinu prsu a teď na venkově usilovně pracuje na svém projektu o hnízdění ptáků. Jednou večer ji ale doma překvapí malá bosá holka v pyžamu, která tvrdí, že přichází z vesmíru. Přiletěla prý na Zemi zkoumat lidi, a až zažije pět zázraků, zase se domů vrátí. Víc o sobě neprozradí. Možná Ursa utekla z domova, možná ji někdo ubližoval? Jo požádá o pomoc zvláštního mladíka Gaba ze sousedství, farmáře a prodavače vajec, ale ani ten netuší, co si s Ursou počít. Rozhodnou se pár dní počkat, jenže v mezidobí si je Ursa omotá kolem prstu – získá si je svou bezprostředností, imaginací a inteligencí. Tahle malá holka dokáže nastudovat vysokoškolskou učebnici ornitologie, vyzná se v Shakespearovi a navíc jak tvrdí: dokáže lidem přivolávat dobré věci. To se opravdu děje – všichni společně prožívají kouzelné prázdniny, Jo s Gabem se díky Urse, přestože jsou oba tak trochu „rozbití“, začínají sbližovat. Oba si ale stále více uvědomují, že se pohybují na tenkém ledě – jejich počínání by mohlo být klasifikováno jako ohrožení dítěte. Jenže přece nenechají Ursu napospas systému? Ale co bude na konci prázdnin? Minulost je nakonec dostihne všechny a ty zázraky budou ještě potřebovat…


  Kde se les dotýká hvězd je téměř magická kniha. Skvěle se čte, všechny tři osudy se proplétají a překvapivě doplňují, dozvídáme se o možných příčinách Gabovách psychických problémů, o obávách Jo z návratu nemoci, dojímá nás Ursina fantazie. Bojíme se o všechny ty zranitelné duše, tiše doufáme, že to všechno dobře dopadne. Je tu přece tolik přátelství a lásky. Uvědomujeme si, že ve skutečnosti by to asi takhle nefungovalo, láska možná hory přenáší, ale s depresí spíše nehne, ale chceme se nechat okouzlit a užít si to. Trochu romantiky a naděje jednou za čas, to se přece smí.

Glendy Vanderahová se se svým debutem trefila do přízně čtenářů, kniha se v roce 2019 stala bestsellerem časopisů Wall Street Journal a Washington Post. Jsem ráda, že se ve zdařilém překladu Tomáše Bíly pokusí získat i naše "okoralé duše".  


Hodnocení: 95 %


Glendy Vanderah: Kde se les dotýká hvězd 

 • Nakladatel: Jota
 • EAN: 9788075659330
 • ISBN: 978-80-7565-933-0
 • Originál: Whete The Forest Meets The Stars
 • Překlad: Bíla, Tomáš
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 360 stran, česky
 • Rozměry:13 × 20 cm
 • Rok vydání: 2022 (1. vydání)

1 komentář:

 1. Ovšem tohle, to si přečíst musím! Díky za tip, hned si to píšu na seznam.

  OdpovědětVymazat